basket سبد استعلام
منو

راهنمای خرید نبشی

1400/12/14 178 بازدید 0 دیدگاه
راهنمای خرید
راهنمای خرید نبشی

خرید نبشی می تواند به جهت فرم خاصی که دارد با کمی پیچیدگی همراه باشد. اصطلاحات بکار رفته درمورد نبشی و شناخت درست از ابعاد آن در هنگام خرید امری لازم و ضروری است. زیرا این اصطلاحات چندان مصطلح و رایج نبوده به همین دلیل ممکن است خریدار در هنگام خرید قادر به انتخاب درست نبشی مورد نیاز خود نباشد. در این مقاله سعی شده در این راهنمای خرید نبشی سعی شده است تا به آشنایی بیشتر با اصطلاحات نبشی برسیم. در ادامه لیست بهترین نبشی های موجود در بازار ایران نیز ارائه شده است.

 

راهنمای خرید نبشی

نبشی چیست؟

در مقاله «نبشی چیست» به طور مفصل به این موضوع پرداختیم که نبشی یک مقطع فلزی بوده که به عنوان نوعی پروفیل باز قلمداد می شود. به همین دلیل اغلب از نبشی و قوطی در کنار هم یاد می شود.

نبشی از دو صفحه عمود بر هم تشکیل شده که به هر کدام از این صفحات بال گفته می شود. ارتفاع این بال ها می تواند با یکدیگر برابر باشد و به آن نبشی بال مساوی گفته می شود. در صورتی که ارتفاع بال ها با یکدیگر متفاوت باشد، به آن نبشی بال نامساوی گفته می شود.

در ادامه به بررسی عواملی پرداخته می شود که لازم است خریدار در هنگام خرید نبشی از آنان اطللاعات کافی داشته باشد.

انواع نبشی

نبشی ها از لحاظ کاربرد به انواع پیش رو تقسیم می گردند:

نبشی ساختمانی

همانطور که از نام این نبشی می توان حدس زد، از نبشی ساختمانی در ساخت و ساز و در داخل ابنیه استفاده می گردد. آلیاژ این نبشی معمولا ST37 است.

نبشی صنعتی

از نبشی صنعتی نیز در مواقعی استفاده می شود که نیاز به تحمل و فشار بیشتری در سازه احساس می شود. آلیاژ این نبشی ST52 یا 5SP خواهد بود.

نبشی لقمه

برخی مواقع نیاز به استفاده از نبشی در سایز مشخصی است. برای این کار نبشی ها را برش داده و به ابعاد مورد نظر می رسانند. به این نوع نبشی ها نبشی برشی یا لقمه گفته می شود.

نبشی نرمال

طول استاندارد شاخه های نبشی 6 یا 12 متر است. نبشی نرمال می تواند دو حالت زیر را داشته باشد:

  1.  اگر طول نبشی بیش از 0.5 و کمتر از 6 باشد.
  2. اگر طول نبشی بیشتر از 6 و کمتر از 12 باشد.

 

انواع نبشی

 

جنس نبشی

نبشی ها به طور فابریک تحت استاندارد st37 و یا st52  ساخته می شوند. این نوع نبشی ها مقاومتی در برابر رطوبت و برخورد هوا ندارد. به همین دلیل در صورت تمایل مشتری می توانند گالوانیزه شوند. معمولا عملیات گالوانیزه کردن در شهرهای ساوه، سلفچگان و اراک صورت می گیرد. قیمت نبشی گالوانیزه از نبشی معمولی اندکی بیشتر است. علت این امر هزینه حمل نبشی از کارخانه مبدا به مرکز پرداخت و عملیات بر روی نبشی در شهری دیگر است. همچنین هزینه عملیات گالوانیزاسیون به ازای هر کیلو نبشی مبلغ 15000 تومان در سال 1400 محاسبه می گردد.

 

طول نبشی

نبشی های سایز 3 تا 12 طول 6 متر و نبشی های سایز 8 تا 20 طول 12 متر دارند.

  1. نبشی کوتاه: به نبشی های 6 متری نبشی کوتاه گفته می شود.
  2. نبشی بلند: به نبشی های 12 متری نبشی بلند گفته می شود.

 

نحوه خواندن نبشی

سایز نبشی با اندازه بال های خود معرفی می گردد. برای مثال نبشی 4 به معنای نبشی با دو بال 40*40 میلیمتر با ضخامت 4 میلیمتر است.

گاها ضخامت نبشی از ارتفاع بال ها پیروی نمی کند. برای مثال ممکن است نبشی با بال هایی به ارتفاع 40*40 ضخامت 3 میلیمتر داشته باشد. در این صورت به آن نبشی سبک گفته می شود.

 

ضخامت نبشی

همامنطور که گفته شد، ضخامت نبشی تابعی از ارتفاع بال های آن می باشد. به طور مثال، نبشی سایز 6، به معنی نبشی با بال هایی به ارتفاع 60 میلیمتر و ضخامت 6 میلیمتر است. اما در شرایطی که نبشی سبک باشد، ضخامت آن را صرفا از طریق استعلام گیری از فروشنده می توان دریافت.

 

محاسبه وزن نبشی

قیمت نبشی بر حسب وزن بیان می شود. به همین دلیل محاسبه دقیق وزن در زمان خرید نبشی بسیار حساس و حیاتی است.

وزن نبشی ها بر اساس استاندارد جهانی باید برحسب جدول اشتال باشند. اما نبشی های تولید شده توسط تولید کنندگان داخلی از استاندارد اشتال پیروی نمی کنند. در حقیقت جدول اشتال نبشی یک اشتباه مصطلح است که هم اکنون در بین عموم رواج دارد. محاسبه وزن نبشی های داخلی توسط جدول استاندارد ملی صورت می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص محاسبه وزن نبشی های داخلی می توانید به مقاله «جدول اشتال نبشی» مراجعه نمایید.

 

تناژ فروش نبشی

کارخانه های تولیدکننده نبشی حاضر به ارائه نبشی کمتر از یک بندل نیستند. در صورتی که تمایل به خرید نبشی کمتر از یک بندل و یا به صورت شاخه ای دارید تنها می توانید از بنگاه های آهن آلات حضوری و یا آنلاین خرید خود را انجام دهید.

 

استعلام اصالت نبشی

برای اطمینان از اصالت نبشی خریداری شده می توانید به اعتبارنامه موجود بر روی هر بندل مراجعه کنید که علامت برند مربوطه بر روی آن حک شده است.

همچنین نبشی تولید شده توسط هر کارخانه به طور قراردادی در سرشاخه های خود دارای رنگ بخصوصی است. با استعلام گیری از کارخانه درخصوص رنگ قراردادی می توانید از اصالت کالا اطمینان حاصل نمایید.

 

روش تشخیص نبشی اصل و متفرقه

 

مشخصات نبشی با کیفیت

نبشی با کیفیت در سطح خود نباید قوس، تاب و خوردگی داشته باشد. لیست کارخانه هایی که بهترین نبشی های موجود در کشور را ارائه می دهند به شرح زیر است. 

 

نبشی کوهپایه

نبشی کوهپایه به عنوان باکیفیت ترین نبشی موجود در بازار شناخته می شود. برای اطلاع از قیمت نبشی کوهپایه با شماره 62999080-021 و داخلی 600 تماس حاصل فرمایید.

 

نبشی فولاد ناب تبریر

نبشی فولاد ناب تبریز به علت کیفیت بالای خود در سبد صادرات راه پیدا کرده است.

 

نبشی آریان فولاد

نبشی آریان فولاد به عنوان یکی از شناخته شده ترین انواع نبشی موجود در کشور شناخته می شود.

 

هزینه حمل و بنگاه داری نبشی

حمل شاخه های نبشی 6 متری توسط ماشین های باربری معمولی انجام می شود. شاخه های 12 متری نبشی نیز تنها با تریلی قابل حمل هستند.

در سال 1400 هزینه بنگاه داری به ازای هر کیلو 120000 ریال می باشد.

 

نبشی مقرون بصرفه

برای مصارفی که نبشی نیاز به تحمل وفشار و وزن بالایی ندارد، می توان از انواع نبشی هایی استفاده کرد که به نسبت سایر انواع نبشی قیمت پایین تری دارند. برای مشاهده توضیحات کامل تر و مشاهده لیست قیمت ها می توانید به صفحه «ارزانترین نبشی» مراجعه نمایید. لیست برخی از این کارخانه ها را می توان به طور زیر دانست: 

  • نبشی ماهان
  • نبشی دهشیر یزد
  • نبشی اشتهارد
  • نبشی دمیر تهران
  • نبشی حافظ یزد

 

 

جمع بندی

برای داشتن خریدی آگاهانه و پرهیز از هزینه اضافی، لازم است پیش از خرید نبشی با انواع نبشی و اصطلاحات رایج آن آشنا شد. لازم است بدانید که نبشی کارخانه های مختلف کیفیت و قیمت متفاوتی خواهند داشت و هر نبشی متناسب با اهداف خاص شما بکار برده می شود. 

 

مقالات مرتبط

سوالات متداول

به طور کل فرآیند تسویه به روند کلی بازار بستگی دارد. اما می توان اینطور گفت که کارخانه های مطرح نبشی کشور مثل فولاد ناب تبریز، شکفته، آریان فولاد و کوهپایه در زمان خرید مبلغ پیش پرداخت بالاتری را طلب می کنند. اما سایر کارخانه ها تسویه به نسبت راحت تری دارند.

لازم است بدانید که امروز تولیدات نبشی داخلی به حد کفایت بوده و چندی است که واردات نبشی صورت نمی گیرد.

برای این سوال پاسخ روشنی نمی توان یافت. اما می توان گفت نبشی فولاد کوهپایه، آریان فولاد، ناب تبریز و شکفته از برترین برندهای موجود در کشور می باشند که تمامی آن ها در سبد کالایی مهد فولاد نیز یافت می شوند.

متخصصین حوزه امر ساخت و ساز مانند مهندس ناظر و عمران لیست اقلام مصرفی را در اختیار شما می گذارند.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید