basket سبد استعلام
منو

جدول وزن تیرآهن

1400/12/02 130 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
جدول وزن تیرآهن

محاسبه وزن تیرآهن یکی از مهمترین نکاتی است که باید هنگام خرید مصالح یا ساخت سازه  به آن توجه کنید. به خاطر مصرف بالای تیر در ساخت سازه محاسبه وزن تیرآهن برای حفظ تعادل وزن سازه همچنین استفاده درست از مقاطع فولادی دیگر الزامیست. انتخاب درست تیرآهن در وزن و سایز مناسب یکی از  مسائل مهم و چالش برانگیز مهندسین سازه است. براین اساس ما در این مقاله به نحوه محاسبه و جدول وزن تیرآهن معمولی، هاش، لانه زنبوری، تیرآهن دوبل پرداخته ایم پس با ما همراه شوید.

وزن تیرآهن بر اساس عوامل مختلفی مانند کارخانه تولید کننده، کیفیت ساخت، آلیاژ و مواد اولیه، استاندارد و سایز مشخص می شود. دانستن این موضوع به شما کمک می کند تا محصول مورد نظر خود به راحتی پیدا کرده و با خیال راحت آن را خریداری کنید. باما همراه باشید، تا با انواع روش محاسبه وزن تیرآهن آشنا شوید.

 

 

روش محاسبه وزن تیرآهن

محاسبه وزن تیرآهن از مهم ترین فاکتور هایی است که قبل از ساخت سازه باید توسط مهندسین بررسی شود. اگر از یک تیرآهن با وزن نامناسب در یک سازه استفاده شود این امکان وجود دارد که توانایی تحمل وزن سقف یا نیروهای وارد بر سازه را نداشته باشد،  که باعث خم شدن یا ترک خوردن تیرآهن می شود. در این صورت ایمنی ساختمان کاهش می یابد. برای ساختمان های چند طبقه این اصل اهمیت بیشتری پیدا می کند، چون باید وزن سازه را تا جای ممکن پایین نگهداشت تا ساختمان از خطرات احتمالی ایمن بماند. به خاطر اهمیت زیاد تیرآهن همچنین  برآورد وزن سازه شما باید از نحوه محاسبه انواع تیرآهن آگاهی داشته باشید تا با اطمینان خاطر نسبت به خرید تیرآهن اقدام نمایید. 

تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش

ضخامت بال و جان تیرآهن معمولی در طول سطح مقطع آن ثابت است. تیرآهن هاش نیز ضخامت ثابتی در طول بال و جان خود دارد، این محصول  از ضخامت و وزن بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی برخوردار است. تیرآهن هاش از نظر وزنی به دو دسته هاش سبک و هاش سنگین تقسیم می شود. 
برای محاسبه وزن تیرآهن معمولی و هاش می توانید از روش زیر استفاده کنید:

طول تیرآهن (m) × وزن یک متر تیرآهن در جدول اشتال = وزن تیرآهن معمولی یا هاش (Kg)

جدول وزنی تیرآهن معمولی و هاش و لانه زنبوری

وزن تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری به سبب حفره هایی که در روی سطح مقطع آن ایجاد می شود، درحالی که استحکام آن ثابت است، از وزن کمتری نسبت به تیرآهن معمولی و هاش برخوردار است. به همین  خاطر از این محصول درسازه هایی که باید استحکام بالا و وزن کمی داشته باشند استفاده می شود. چرا که در این حالت وزن خام سازه افزایش می یابد. 
وزن تیرآهن لانه زنبوری از این راه محاسبه می شود:

طول تیر لانه زنبوری به متر× وزن یک متر (از جدول اشتال)  = وزن نهایی تیر لانه زنبوری
طول تیرآهن (m) × وزن یک متر تیرآهن لانه زنبوری در جدول اشتال = وزن تیرآهن لانه زنبوری (Kg)

فرمول وزن تیرآهن دوبل

در برخی موارد برای کنترل بهتر بار و نیروهای وارد برسازه دو تیرآهن IPE یا هاش را به هم جوش می‌دهند تا تیرآهن دوبل ایجاد کنند. چون این محصول بیشتر در ستون ها به کار می رود و از طرفی هم  وزن سازه بر روی ستون ها قرار دارد محاسبه وزن تیراهن دوبل از اهمیت زیادی دارد.

برای بدست آوردن وزن تیرآهن دوبل از فرمول زیر استفاده می شود :

2 × طول تیرآهن هاش (m) × وزن یک متر تیرآهن هاش در جدول اشتال = وزن تیرآهن دوبل (Kg)
(طول تیرآهن IPB x 2) × وزن یک متر تیرآهن در جدول اشتال) = وزن نهایی تیرآهن دوبل

محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از چگالی آهن

 استفاده از چگالی آهن برای محاسبه وزن تیرآهن

برای محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از چگالی باید اندازه ضخامت بال و جان همچنین ارتفاع این محصول را بدانید . این نکته را باید در نظز داشته باشید، که این روش فقط برای محاسبه تیرآهن معمولی و هاش کارایی دارد. در فرمول محاسبه تیرآهن باید طول تیرآهن را به متر و سایر اعداد را به میلی‌متر وارد کنید و چگالی هم عدد ثابت 7.58 است. با استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن، وزن یک شاخه تیرآهن در واحد کیلوگرم به دست می‌آید.
 این فرمول به شرح زیر است:

1000/[چگالی*طول*[(ضخامت جان*طول جان)+(ضخامت بال*عرض بال)]*2]= وزن یک شاخه تیرآهن

جدول وزن تیرآهن

بعضی از افراد بر این باورند که به خاطر حجم بالای تیرآهن و تخصصی بودن محاسبات نمی توان وزن آن را به صورت فردی تعیین نمود و باید به حرف فروشنده بسنده کرد اما شما به راحتی با استفاده از فرمول های بالا یا با مراجعه به جدول وزنی که در زیر تعبیه شده است می توانید از وزن استاندارد محصول مورد نظر خود آگاه شوید و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

جدول وزن انواع تیرآهن معمولی یا بال نیمه پهن

جدول وزنی انواع تیرآهن معمولی یا بال نیمه پهن، IPE

جدول وزنی تیرآهن هاش سبک

جدول وزنی تیرآهن هاش سبک یا بال پهن، IPB 

جدول وزنی تیرآهن هاش سنگین

جدول وزن تیرآهن هاش سنگین IPB-HE-M

سخن آخر 

همانطور که در اول مقاله گفتیم به خاطر کاربرد تیرآهن در صنایع مختلف دانستن و محاسبه وزن آن برای حفظ تعادل ساختمان یک اصل اساس و مهم به شمار می آید. تیرآهن باید براساس نقشه ساختمان و برآورد وزن سازه انتخاب شود اگر محصول مورد نظر بدون در نظر گرفتن این موارد گزینش شود سازه با خطرات جانبی زیادی مواجه می شود. برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار بهتر است از متخصصان و کارشناسان خبره برای خرید و انتخاب محصول مشاوره بگیرید.
بازرگانی مهد فولاد مرجع تخصصی عرضه کننده آهن آلات با داشتن تجربه کاری بیشتر از 15 سال به عنوان یکی از فروشگاه های برتر مقاطع فولادی با به همراه داشتن تیم کارشناس حرفه ای به شما در شناخت و استفاده درست متناسب با پروژه های ساختمانیاتان کمک می کنند، هدف این مجموعه راحتی در خرید و ایمنی در ساخت و ساز است.
بازرگانی مهد فولاد علاوه بر ارائه محصول تیرآهن خدماتی همانند برش و شبکه کردن تیرآهن یا تولید تیرآهن لانه ‌زنبوری متناسب با نیازتان نیز می پردازد؛ اساس کار ما ارائه خدمات با کیفیت همچنین خرید کالای اصل بدون واسطه از کارخانه و بنگاه با قیمت مناسب است، برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش باشماره 02162999080 تماس بگیرید، یا به صورت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

بله. برای محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از چگالی باید اندازه ضخامت بال و جان همچنین ارتفاع این محصول را بدانید .

ازآنجایی که تیرآهن رکن اصلی سازه هایی با اسکلت فلزی است محاسبه وزن تیرآهن سبب می شود تا بتوان وزن ساختمان را به صورت تقریبی محاسبه کرد.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید