basket سبد استعلام
منو

جدول وزن تیرآهن

1400/12/02 387 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
جدول وزن تیرآهن

محاسبه وزن تیرآهن، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید هنگام خرید مصالح یا ساخت‌وسازه به آن توجه کنید. به‌خاطر مصرف بالای تیر در ساخت‌وسازه محاسبه وزن تیراهن برای حفظ تعادل وزن سازه و همچنین استفاده درست از مقاطع فولادی دیگر الزامی است.
انتخاب درست تیرآهن در وزن و سایز مناسب یکی از مسائل مهم و چالش برانگیز مهندسین سازه است. بر این اساس ما به نحوه محاسبه و جدول وزن تیر آهن معمولی، هاش، لانه زنبوری، تیرآهن دوبل پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.
وزن تیرآهن براساس عوامل مختلفی مانند کارخانه تولید‌کننده، کیفیت ساخت، آلیاژ و مواد‌اولیه، استاندارد و سایز مشخص می‌شود. دانستن این موارد به شما کمک می‌کند تا محصول مورد نظر خود را به راحتی پیدا کرده و با خیال راحت آن را خریداری نمایید. با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های محاسبه وزن تیرآهن آشنا شوید.

 

 

روش محاسبه وزن تیرآهن

محاسبه وزن تیرآهن از مهم ترین فاکتورهایی است که قبل از ساخت سازه باید توسط مهندسین بررسی شود. اگر از یک تیرآهن با وزن نامناسب در یک سازه استفاده شود، این امکان وجود دارد که توانایی تحمل وزن سقف یا نیروهای وارد بر سازه را نداشته باشد که باعث خم شدن یا ترک خوردن تیرآهن می‌شود. 
در این صورت ایمنی ساختمان کاهش می‌یابد. برای ساختمان‌های چند طبقه این اصل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ چون باید وزن سازه را تا جای ممکن پایین نگهداشت تا ساختمان از خطرات احتمالی ایمن بماند.
به خاطر اهمیت زیاد تیرآهن همچنین برآورد وزن سازه شما باید از نحوه محاسبه انواع تیرآهن آگاهی داشته باشید تا با اطمینان خاطر نسبت به خرید تیرآهن اقدام نمایید. 

تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش

ضخامت بال و جان تیرآهن معمولی در طول سطح مقطع آن ثابت است. تیرآهن هاش نیز ضخامت ثابتی در طول بال و جان خود دارد، این محصول از ضخامت و وزن بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی برخوردار است. تیرآهن هاش از نظر وزنی به دو دسته هاش سبک و هاش سنگین تقسیم می‌شود. 
برای محاسبه وزن تیرآهن معمولی و هاش می توانید از روش زیر استفاده کنید:

طول تیرآهن (m) × وزن یک متر تیرآهن در جدول اشتال = وزن تیرآهن معمولی یا هاش (Kg)

جدول وزنی تیرآهن معمولی و هاش و لانه زنبوری

وزن تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری به سبب حفره‌هایی که بر روی سطح مقطعش وجود دارد، از وزن کمتری نسبت به تیرآهن معمولی و هاش برخوردار است. به همین خاطر در سازه‌هایی که باید استحکام بالا و وزن کمی داشته باشد استفاده می‌شود. چرا که در این حالت وزن خام سازه کاهش می‌یابد. 
وزن تیرآهن لانه زنبوری از این راه محاسبه می‌شود:
 

طول تیر لانه زنبوری به متر× وزن یک متر (از جدول اشتال)  = وزن نهایی تیر لانه زنبوری
طول تیرآهن (m) × وزن یک متر تیرآهن لانه زنبوری در جدول اشتال = وزن تیرآهن لانه زنبوری (Kg)

فرمول وزن تیرآهن دوبل

در برخی موارد برای کنترل بهتر بار و نیروهای وارد بر سازه دو تیرآهن ipe یا هاش را به هم جوش می‌دهند تا تیرآهن دوبل ایجاد کنند. این محصول بیشتر در ستون‌ها به کار می‌رود. برای اینکه وزن سازه بر روی ستون‌ها قرار دارد؛ از این‌رو محاسبه وزن تیراهن دوبل اهمیت زیادی می‌یابد.

برای بدست آوردن وزن تیرآهن دوبل از فرمول زیر استفاده می‌شود:

2 × طول تیرآهن هاش (m) × وزن یک متر تیرآهن هاش در جدول اشتال = وزن تیرآهن دوبل (Kg)
(طول تیرآهن IPB x 2) × وزن یک متر تیرآهن در جدول اشتال) = وزن نهایی تیرآهن دوبل

محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از چگالی آهن

 استفاده از چگالی آهن برای محاسبه وزن تیرآهن

برای محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از چگالی باید اندازه ضخامت بال و جان همچنین ارتفاع این محصول را بدانید. این نکته را در نظر داشته باشید، که این روش فقط برای محاسبه تیرآهن معمولی و هاش کارایی دارد. 
در فرمول محاسبه تیرآهن باید طول تیرآهن را به متر و سایر اعداد را به میلی‌متر وارد کنید و چگالی هم عدد ثابت 7.58 است. با استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن، وزن یک شاخه تیرآهن در واحد کیلوگرم به دست می‌آید.
 این فرمول به شرح زیر است:

1000/[چگالی*طول*[(ضخامت جان*طول جان)+(ضخامت بال*عرض بال)]*2]= وزن یک شاخه تیرآهن

جدول وزن تیرآهن

بعضی از افراد بر این باورند که به خاطر حجم بالای تیرآهن و تخصصی بودن محاسبات نمی توان وزن آن را به صورت فردی تعیین نمود و باید به حرف فروشنده بسنده کرد. اما شما به راحتی با استفاده از فرمول های بالا یا با مراجعه به جدول وزن تیراهن که در زیر تعبیه شده است، می‌توانید از وزن استاندارد محصول مورد نظر خود آگاه شوید و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

جدول وزنی انواع تیرآهن معمولی یا بال نیمه پهن، IPE

جدول وزن انواع تیرآهن معمولی یا بال نیمه پهن

جدول وزنی تیرآهن هاش سبک یا بال پهن (HAE)، IPB

جدول وزنی تیرآهن هاش سبک

جدول وزن تیرآهن هاش سنگین (IPB ،(HEM

جدول وزنی تیرآهن هاش سنگین

سخن آخر 

همانطور که در اول مقاله گفتیم به‌خاطر استفاده زیاد تیرآهن در سازه دانستن و محاسبه وزن آن برای حفظ تعادل ساختمان یک اصل اساسی و مهم به شمار می‌آید. تیرآهن باید براساس نقشه ساختمان و برآورد وزن سازه انتخاب شود. اگر محصول مورد نظر بدون در نظر گرفتن این موارد گزینش شود، سازه با خطرات جانبی زیادی مواجه می‌شود. برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار بهتر است از متخصصان و کارشناسان خبره برای خرید و انتخاب محصول مشاوره بگیرید.
بازرگانی مهد فولاد مرجع تخصصی عرضه کننده آهن آلات با داشتن تجربه کاری بیشتر از 15 سال به عنوان یکی از فروشگاه های برتر مقاطع فولادی با به همراه داشتن تیم کارشناس حرفه ای به شما در شناخت و استفاده درست متناسب با پروژه های ساختمانیاتان کمک می‌کنند، هدف این مجموعه راحتی در خرید و ایمنی در ساخت‌وساز است.
بازرگانی مهد فولاد علاوه بر فروش تیرآهن خدماتی همانند برش و شبکه کردن یا تولید تیرآهن لانه ‌زنبوری متناسب با نیازتان نیز می‌پردازد؛ اساس کار ما ارائه خدمات با کیفیت همچنین خرید کالای اصل بدون واسطه از کارخانه و بنگاه باقیمت مناسب است، برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش با شماره 02162999080 تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

بله. برای محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از چگالی باید اندازه ضخامت بال و جان همچنین ارتفاع این محصول را بدانید .

ازآنجایی که تیرآهن رکن اصلی سازه هایی با اسکلت فلزی است محاسبه وزن تیرآهن سبب می شود تا بتوان وزن ساختمان را به صورت تقریبی محاسبه کرد.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید