basket سبد استعلام
منو

کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

1400/12/09 228 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

احتمالا قبل از خرید ورق سیاه به این موضوع فکر کرده‌اید که کدام کارخانه محصول مدنظر شما را با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد؟ کدام کارخانه عریض‌ترین یا ضخیم‌ترین ورق سیاه را دارد؟ و در نهایت قیمت ورق سیاه کدام کارخانه نسبت به کارخانه‌های دیگر کمتر است؟

کارخانه‌های تولیدکننده‌ی ورق سیاه در کشور، سهم زیادی از نیاز بازار را تأمین می‌کنند. همچنین محصولات این کارخانه‌ها ابعاد، ضخامت و قیمت متفاوتی دارند. برای رسیدن به پاسخ سوالات خود راجع به تولیدکنندگان ورق سیاه و دریافت اطلاعات بیشتر، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

 

معرفی 4 کارخانه مهم تولید کننده‌ی ورق سیاه در ایران

تولیدکنندگان ورق سیاه فولادی بخش عظیمی از نیاز کشور را در صنایع مختلف برطرف می‌کنند. ورق گرم یا همان ورق سیاه در سایز‌ها و ضخامت‌های مختلفی توسط این کارخانه‌ها تولید می‌شود. بنابراین قیمت ورق سیاه و کیفیت این ورق در هریک از کارخانجات تولیدی با هم متفاوت است. امروزه کارخانه‌های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد اکسین اهواز، فولاد کاویان و فولاد گیلان در زمینه ساخت ورق سیاه فعالیت می‌کنند. البته بخش کوچکی از ورق‌های سیاه موجود در بازار وارداتی است، که تولیدکننده‌ی آن‌ها کشور‌های چین، کره، روسیه، اکراین و ترکیه هستند.
در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از کارخانه‌های تولید کننده ورق سیاه در ایران می‌پردازیم.

کارخانه های تولیدکننده ورق سیاه

1. فولاد مبارکه اصفهان، بهترین تولیدکننده

اولین کارخانه‌، فولاد مبارکه اصفهان است که بهترین ورق سیاه کشور را تولید می‌کند. این کارخانه به عنوان بزرگ‌ترین واحد صنعتی در کشور، سالانه به تولید 11.3  تن محصول فولادی می‌پردازد. ورق سیاه کارخانه مبارکه تحت استاندارهای بین المللی است و به دو حالت رول و فابریک عرضه می‌شود. فولاد مبارکه اصفهان تنها کارخانه‌ای است که شمش فولادی مورد نیاز برای ساخت ورق سیاه را تولید می‌کند و فرآیند تبدیل آن به ورق فولادی را انجام می‌دهد. در واقع می‌توان گفت که صفر تا صد تولید ورق سیاه فولادی در کارخانه مبارکه انجام می‌شود که مهم‌ترین وجه تمایز آن با سایر تولیدکنندگان است. ورق سیاه فولاد مبارکه با ابعاد و ضخامت‌های متنوع پاسخگوی بسیاری از نیاز‌های مشتریان است. پرمصرف‌ترین ورق‌های سیاه این کارخانه عبارتند از:
•    ورق نازک 2 میل عرض 1000 
•    ورق‌های ضخیم 8 و 10 میل عرض 1500
 این ورق‌ها در کنار سایر ورق‌های سیاه فولاد مبارکه کاربرد گسترده‌ای در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی دارند. برای مثال در ساخت مخازن و تانکر‌های نفتی، قطعات خودرو، لوازم خانگی و شناور فلزی استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است که قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان به دلیل کیفیت بالای محصولات از سایر کارخانه‌ها بیشتر است. 


ضخامت و ابعاد متنوع ورق سیاه کارخانه فولاد مبارکه در جدول زیر قابل مشاهده است.

جدول مشخصات سایزی ورق سیاه فولاد مبارکه
 

2. فولاد اکسین اهواز، دومین کارخانه‌ی برتر

فولاد اکسین اهواز با داشتن به‌روز‌ترین تجهیزات دنیا در خط تولید خود موفق به تولید سالانه یک میلیون تن محصولات فولادی شده است. ورق‌ سیاه اکسین پس از مبارکه در رتبه‌ی دوم قرار دارد. آلیاژهای st37، st52، a516 و a283 از مهم‌ترین آلیاژهای مصرفی در تولید ورق سیاه اکسین هستند. فولاد اکسین، مواد اولیه‌ی تولید ورق مانند شمش را از کارخانه‌های دیگر تأمین می‌کند. همچنین شاخصه‌ی اصلی کارخانه اکسین تولید ورق‌های عریض فولادی است. قیمت ورق سیاه اکسین بسته به کیفیت و شرایط بازار نسبت به فولاد مبارکه کمتر است. ورق سیاه اکسین اهواز معمولا با ضخامت 5 تا 150 میلی‌متر تولید می‌شود. اکسین تنها کارخانه‌ی تولیدکننده ورق سیاه با عرض 2000 است. این ورق‌ها از کارخانه به طول 12 متر تولید می‌شوند اما ممکن است در انبار به 6 متر تبدیل شوند. درحال حاضر ورق‌‌های اکسین به صورت شیت یا فابریک عرضه می‌شوند.

شما می‌توانید سایر ابعاد و ضخامت‌های ورق سیاه اکسین اهواز را در جدول زیر مشاهده نمایید.

جدول مشخصات سایزی ورق سیاه اکسین اهواز

3. فولاد کاویان اهواز، تولید کننده‌ی ورق‌های ضخیم

فولاد کاویان بیشتر از 30 سال در زمینه تولید مقاطع فولادی سابقه دارد. شاخصه‌ی اصلی این کارخانه تولید ورق سیاه ضخیم فولادی به صورت فابریک است. درواقع فولاد کاویان، ورق سیاه سنگین‌تری نسبت به کارخانه‌های دیگر دارد. این کارخانه از آلیاژهای st37 و st52 برای تولید ورق سیاه استفاده می‌کند. ورق سیاه کاویان براساس استاندارد‌های بین المللی DIN 1700 آلمان و DIN-EN آلمان و ASTM آمریکا ساخته می‌شود و در ساخت پل‌های فلزی، مخازن و بدنه کشتی کاربرد دارد. محدوده ضخامتی ورق‌ سیاه کاویان 8 تا 100 میلی‌متر است و در عرض‌های 1250 و 1500 میلی‌متر تولید می‌شود.

انواع ضخامت‌ها و ابعاد ورق سیاه کاویان اهواز را در جدول زیر مشاهده کنید.

جدول مشخصات سایزی ورق سیاه کاویان

4. مجتمع فولاد گیلان

مجتمع فولاد گیلان در شهرک صنعتی رشت واقع گردیده است. این مجموعه از سال 1382 به عنوان اولین واحد تولیدی نورد در کشور تأسیس شده و ظرفیت تولید ورق سیاه آن در سال، بالای 2 میلیون تن است. ورق سیاه فولاد گیلان طبق استاندارد آمریکا (ASTM) و آلمان (DIN و EN) تولید می‌شود. وزن کلاف‌های ورق این کارخانه حدودا 20 تن است. کارخانه‌ی فولاد گیلان ورق سیاه خود را فقط به صورت رول تولید و عرضه می‌نماید. به علاوه این ورق ها از ضخامت 2 تا 15 میلی‌متر در عرض‌های 1000 و 1250 موجود هستند. ورق سیاه فولاد گیلان در ساخت لوله‌های آب، خودرو و ساختمان کاربرد دارد. لازم به ذکر است که قیمت ورق سیاه گیلان نسبت به کارخانه‌های اکسین و مبارکه ارزان‌تر است.

ورق سیاه کارخانه فولاد گیلان

5. مجتمع نورد و تولید قطعات فولادی، قدیمی‌ترین تولیدکننده

کارخانه قطعات یکی از قدیمی‌ترین واحد‌های صنعتی فعال در حوزه تولید ورق سیاه است. این کارخانه در سال 1347 تأسیس شده است و روبه‌روی مجتمع شهید کلاهدوز قرار دارد. کارخانه قطعات قادر به تولید حداقل 14 هزار تن ورق سیاه در سال است که عرض ورق‌های آن 1200 میلی‌متر است. بخشی از این ورق‌ها با ضخامت 8 تا 20 میلی‌متر با آلیاژ st37 تولید می‌شوند و بخش دیگر با ضخامت 8 تا 35 میلی‌متر با آلیاژ st52 ساخته می‌شوند. ورق سیاه قطعات فقط به صورت فابریک تولید می‌شود. همچنین قیمت ورق سیاه قطعات در مقایسه با سایر رقبا، به‌صرفه‌تر است.

ورق سیاه نورد و تولید قطعات فولادی

کلام پایانی:

همان‌طور که در این مقاله گفتیم، کارخانه‌های مختلف با تولید ورق سیاه، بخش زیادی از نیاز کشور را تامین می‌کنند. سه کارخانه فولاد مبارکه، اکسین و کاویان نسبت به سایر تولیدکنندگان برتری دارند. چراکه با داشتن بهترین خط تولید، تجهیزات و دستگاه‌های مدرن، ورق سیاه با کیفیت‌تری تولید می‌کنند. قبل از خرید ورق سیاه بهتر است با کارشناسی مجرب و متخصص مشورت کنید تا بتوانید متناسب با نیاز و درخواست خود ورق سیاه کارخانه مناسبی را خریداری نمایید. کارشناسان ما در مهد فولاد تمام اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار می‌دهند. بدین منظور کافی است با شماره ۶۲۹۹۹۰۸۰ داخلی 200 تماس حاصل فرمایید.

همچنین اگر سوالی داشتید و یا نظری که مطالب ما را تکمیل‌تر کند، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود. شما می‌توانید از طریق ارتباط با کارشناس ما پیش فاکتور محصول را در سریع ترین زمان دریافت نموده و ورق سیاه کارخانه مورد نظر را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

کارخانه اکسین عریض ترین ورق های سیاه و کاویان نیز ضخیم ترین ورق های سیاه را تولید می کنند.

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان بهترین ورق سیاه کشور را تولید می کند. از این رو قیمت ورق سیاه مبارکه نسبت به سایرین بیشتر است.

قیمت ورق سیاه کارخانه های گیلان و قطعات نسبت به سایر کارخانه ها ارزان تر است.

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان نسبت به سایر کارخانه های تولید کننده بیشتر است.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید