basket سبد استعلام
منو

 افزایش قیمت مسکن با قطعی گاز در صنایع فولاد؛ اخبار آهن

1400/10/05 297 بازدید 0 دیدگاه
اخبار
 افزایش قیمت مسکن با قطعی گاز در صنایع فولاد؛ اخبار آهن

با اینکه مصرف انرژی مخصوصا گاز در صنایع فولادی چیزی کمتر از  10درصد مصرف کلی کشور است؛ در سهمیه‌بندی که دولت برای این صنایع و کارخانه ها در نظر می‌گیرد، این موضوع به ‌درستی بررسی و رصد نمی‌شود.
بر اساس آماری که شرکت ملی گاز بیان کرده است؛ برنامه ریزی شده که مصرف گاز کارخانه‌های فولادی حدود 200 میلیون متر مکعب در روز و ساعات اوج مصرف کاهش پیدا کند، اگر این برنامه برحسب اطلاعات واقعی و دقیق تمام صنایع برآورد نشود تولید فولاد کشور صدمه جدی می‌بیند و تأثیرات شدیدی بر بازار مسکن، خودرو و دیگر صنایع وابسته ایجاد می‌کند.

 

 

بر همین اساس بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام کرده است که: مطابق آمار سال‌های گذشته اگر ما در سال ۳۲ میلیون تن آهن اسفنجی تولید کنیم حدود ۲۹ میلیون مترمکعب در روز از گاز استفاده می‌شود، در حالی که واحدهای نورد، فولاد سازی و گندله سازی تقریبا یک پنجم آن را مصرف می‌‎کنند با این حساب کل مصرفی که صنایع فولادی در زنجیره تولید به کار می‌برند حدود 45 میلیون مترمکعب در روز است که معادل ۷درصد مصرف گاز کشور است. 
در طی سال‌های جاری با قطع شدن برق در فصل گرما ضررهای چند میلیاردی به کارخانه‌های تولید فولاد وارد شده است. با این حساب به همین منوال در فصل سرما قطعی گاز صنایع فولادی و بازارهای وابسته را دچار زیان و رکود بسیاری می‌کند.
اگر قیمت گاز برای صنایع فولادی افزایش پیدا کند برای تولید‌کنندگان تولید مقاطع فولادی مانند آهن اسفنجی دیگر به صرفه نیست بر این اساس عرضه کاهش یافته و قیمت محصولات فولاد افزایش می‌یابد و به دنبال آن مسکن و خودرو، صنایع وابسته نیز گران شده، این اتفاق باعث ایجاد رکود و تورم در بازار خرید و فروش می‌شود. خواسته‌ی ما از دولت این است که بر اساس یک برنامه دقیق و هوشمندانه سهمیه بندی گاز واحدها را  انجام دهد

عدم افزایش قیمت بنزین توسط دولت و مجلس 

طرح توزیع عادلانه یارانه بنزین؛ عدم افزایش قیمت بنزین توسط دولت و مجلس 

بر اساس طرح توزیع عادلانه یارانه دولت تصمیم گرفته است به دلیل عدم استفاده گسترده مردم از خودرو مقدار مشخصی یارانه بنزین به سرپرست خانواده پرداخت شود تا خانواده‌هایی که خوردو ندارند هم از آن بهره‌مند شوند. 
در این راستا هادی بیگی نژاد؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرده است که: هیچ تصمیمی از طرف مجلس و دولت در جهت افزایش قیمت بنزین گرفته نشده است، بلکه طرحی بیان شده که توسط آن در مناطقی یارانه بنزین به سرپرست خانوار داده شود. 
این طرح آزمایشی است و دولت تصمیم دارد تا در مناطق کوچک این طرح را اجرا کند تا ببیند قابل بهره برداری است یا خیر. این پیشنهاد برای این پایه است که به جای پرداخت یارانه مستقیم به خودرو ها به سرپرست خانواده داده شود به این صورت همه افراد چه کسانی که ماشین دارند یا ندارند از این یارانه بهره‌مند شوند.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید