basket سبد استعلام
منو

کاهش نرخ سنگ آهن؛ اخبار روز بازار فولاد

1401/01/20 158 بازدید 0 دیدگاه
اخبار
کاهش نرخ سنگ آهن؛ اخبار روز بازار فولاد

بهای جهانی سنگ‌آهن هم‌زمان با گسترش مجدد کرونا دچار افت نسبی شده است. از طرفی دیگر بالا رفتن هزینه مواد اولیه بر نرخ سنگ‌آهن فشار وارد کرده است.
قیمت سنگ‌آهن خلوص 62% وارداتی در چین اخیر 155.05 دلار هر تن خشک سی اف آر رسیده که 5.15 دلار افت روزانه داشت. نگرانی‌های بازار در رابطه با تأثیر شیوع کرونا بر تقاضای محصولات فولادی و سود آن است. حاشیه سود کم و نوسان قیمت زیاد، سبب کاهش درخواست‌های خرید شده است.
بررسی قیمت‌های ارائه‌شده توسط بانک جهانی برای سنگ‌آهن نشان می‌دهد که طی اوج‌گیری پاندمی کرونا در دنیا قیمت این ماده معدنی ارزشمند با سرعت زیادی رشد کرده است. در سال ۲۰۱۹ هر تن سنگ‌آهن در دنیا باقیمت ۹۳.۸ دلار مبادله می‌شد ولی در سال ۲۰۲۰ قیمت آن به ۱۰۸.۹ دلار رسید که رشد قابل قبولی برای یک سال بود. در سال ۲۰۲۱ ورق در بازار برگشت و هر تن سنگ‌آهن باقیمت ۱۶۱.۷ دلار در بازار مبادله شد.
 در این سال شاهد رشد بالغ‌ بر ۵۳ دلاری قیمت هر تن سنگ‌آهن در دنیا بودیم. البته بررسی متوسط قیمت‌های فصلی نشان می‌دهد که از فصل دوم تاکنون روند قیمت کاهشی بوده و این نگرانی از سویه‌های جدید کرونا است که مانع از بازگشت به وضعیت قبل از همه‌گیری شده است.

 

 

ممنوعیت واردات زغال سنگ در روسیه 

اتحادیه اروپا 10 درصد از واردات روسیه را با تحریم‌های گسترده کاهش می‌دهد و همچنین زغال‌سنگ روسیه را در اولین ضربه به واردات انرژی ممنوع کرد. اروپا در نظر دارد با دور جدید تحریم‌ها که شامل ممنوعیت واردات زغال‌سنگ است، اقتصاد روسیه را بیشتر تضعیف کند. این در حالی است که این منطقه همچنین در حال کار بر روی تحریم‌هایی است که می‌تواند نفت روسیه را هدف قرار بدهد.

به گزارش مهد فولاد به نقل از فولاد ایران، این اقدامات روز سه‌شنبه توسط اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام شد و به تأیید ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نیاز رسید. این اتحادیه قبلاً چهار دور تحریم را با هدف مجازات ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و دولت او به دلیل دستور حمله به اوکراین اعمال کرده است. دور پنجم به دنبال افشاگری‌های اخیر از جنایات در اوکراین برگزار می‌شود.

افزایش قیمت قراضه آهن در ترکیه

فون در لاین در بیانیه‌ای گفت: ما واردات زغال‌سنگ از روسیه را به ارزش ۴ میلیارد یورو (۴.۴ میلیارد دلار) در سال ممنوع خواهیم کرد. در صورت تصویب، ممنوعیت زغال‌سنگ اولین تحریم هماهنگ شده اتحادیه اروپا بر صادرات عظیم انرژی خواهد بود که سالانه صدها میلیارد دلار درآمد برای روسیه ایجاد می‌کند.

رهبران اتحادیه اروپا تاکنون نتوانسته‌اند در مورد هدف قرار دادن انرژی روسیه به دلیل خطراتی که برای اقتصاد منطقه در زمان افزایش قیمت گاز طبیعی و سوخت ایجاد می‌کند، به توافق برسند؛ اما به نظر می‌رسد این هفته وضعیت تغییر کرده است.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه گفت از ممنوعیت کامل واردات نفت و زغال‌سنگ روسیه حمایت خواهد کرد و آلمان نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که می‌تواند از ممنوعیت زغال‌سنگ حمایت کند. بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، روسیه در سال ۲۰۲۰ پس از استرالیا و اندونزی سومین صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ در جهان بود. این کشور همچنین بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ حرارتی به اتحادیه اروپا، پیش از چین و کره جنوبی است.

افزایش قیمت قراضه آهن در ترکیه

 فولادسازان ترکیه با امید به قیمت‌های کمتر، از خرید قراضه عقب‌نشینی کرده‌اند از طرفی هنوز حجم زیادی از نیاز قراضیشان را در ماه می خریداری نکرده‌اند. طبق گزارش‌ها ظاهراً 25 تا 30 میلیون تن نیاز خواهند داشت. آخرین متوسط قیمت قراضه سنگین 20-80 موسسه پلاتس 1.5 دلار افت داشته به 652.5 دلار هر تن سی اف آر ترکیه رسید. برخی معتقدند قیمت معامله بین 645 تا 655 دلار است و هفته‌های آتی بازار فعال‌تر خواهد شد.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید