basket سبد استعلام
منو

بروز ترین اخبار بازار آهن 20 فروردین 1401

1401/01/20 51 بازدید 0 دیدگاه
اخبار
مروری بر جدیدترین اخبار بازار آهن 20 فروردین 1401

مروری بر اخبار روز بازار آهن 20 فروردین 1401

 

 

به گزارش مهدفولاد به نقل از پایگاه خبری فولاد ایران فولادسازان ترکیه با امید به قیمت های کمتر، از خرید قراضه عقب نشینی کرده اند از طرفی هنوز حجم زیادی از نیاز قراضشان در ماه می خود را خریداری نکرده اند که طبق گزارشات ظاهرا 25 تا 30 میلیون تن نیاز خواهند داشت. آخرین متوسط قیمت قراضه سنگین 20-80 موسسه پلاتس 1.5 دلار افت داشته به 652.5 دلار هر تن سی اف آر ترکیه رسید. برخی معتقدند قیمت معامله بین 645 تا 655 دلار است و هفته های آتی بازار فعال تر خواهد شد.

کاهش نرخ سنگ آهن به واسطه کرونا

بهای جهانی سنگ آهن همزمان با گسترش مجدد کرونا دچار افت نسبی شده است . از طرفی دیگر بالا رفتن هزینه مواد اولیه بر نرخ سنگ آهن فشار وارد کرداست.
قیمت سنگ آهن خلوص 62% وارداتی در چین اخیر 155.05 دلار هر تن خشک سی اف آر رسیده که 5.15 دلار افت روزانه داشت. نگرانی های بازار در رابطه با تاثیر شیوع کرونا بر تقاضای محصولات فولادی و سود آن است. حاشیه سود کم و نوسان قیمت زیاد، سبب کاهش درخواست های خرید شده است.
بررسی قیمت‌های ارائه‌شده توسط بانک جهانی برای سنگ‌آهن نشان می‌دهد که طی اوج‌گیری پاندمی کرونا در دنیا قیمت این ماده معدنی ارزشمند با سرعت زیادی رشد کرده است. در سال ۲۰۱۹ هر تن سنگ‌آهن در دنیا با قیمت ۹۳.۸ دلار مبادله می‌شد ولی در سال ۲۰۲۰ قیمت آن به ۱۰۸.۹ دلار رسید که رشد قابل قبولی برای یک سال بود. در سال ۲۰۲۱ ورق در بازار برگشت و هر تن سنگ‌آهن با قیمت ۱۶۱.۷ دلار در بازار مبادله شد.
 در این سال شاهد رشد بالغ‌بر ۵۳ دلاری قیمت هر تن سنگ‌آهن در دنیا بودیم. البته بررسی متوسط قیمت‌های فصلی نشان می‌دهد که از فصل دوم تاکنون روند قیمت کاهشی بوده و این نگرانی از سویه‌های جدید کروناست که مانع از بازگشت به وضعیت قبل از همه‌گیری شده است.

ممنوعیت واردات زغال سنگ در روسیه 

اتحادیه اروپا 10 درصد از واردات روسیه را با تحریم های گسترده کاهش می دهد و همچنین زغال سنگ روسیه را در اولین ضربه به واردات انرژی ممنوع کرد. اروپا در نظر دارد با دور جدید تحریم ها که شامل ممنوعیت واردات زغال سنگ است، اقتصاد روسیه را بیشتر تضعیف کند. این در حالی است که این منطقه همچنین در حال کار بر روی تحریم هایی است که می تواند نفت روسیه را هدف قرار بدهد.
این اقدامات روز سه‌شنبه توسط اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام شد و به تایید تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نیاز دارد. این اتحادیه قبلاً چهار دور تحریم را با هدف مجازات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و دولت او به دلیل دستور حمله به اوکراین اعمال کرده است. دور پنجم به دنبال افشاگری های اخیر از جنایات در اوکراین برگزار می شود.
فون در لاین در بیانیه ای گفت: ما واردات زغال سنگ از روسیه را به ارزش ۴ میلیارد یورو (۴.۴ میلیارد دلار) در سال ممنوع خواهیم کرد. 
در صورت تصویب، ممنوعیت زغال سنگ اولین تحریم هماهنگ شده اتحادیه اروپا بر صادرات عظیم انرژی خواهد بود که سالانه صدها میلیارد دلار درآمد برای روسیه ایجاد می کند.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید