basket سبد استعلام
منو

جدیدترین اخبار بازار آهن 21 فروردین 1401

1401/01/21 41 بازدید 0 دیدگاه
اخبار
 جدیدترین اخبار بازار آهن 21 فروردین 1401

اهم اخبار بازارآهن 21 فروردین 1401

 

 

ریزش قیمت نفت 

به گزارش مهد فولاد به نقل از ایسنا بررسی عملکرد شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی حاضر در بورس، نشان می‌دهد که جمع فروش این ۷۴ شرکت در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ با رشد ۷۱ درصدی همراه بوده است. پس از اعلام برداشت نفت از ذخایر اضطراری آمریکا از سوی بایدن، بهای معاملات نفت برنت و آمریکا حدود ۱۳ درصد کاهش هفتگی پیدا کردند که بزرگترین کاهش هفتگی در دو سال اخیر بود.
بهای معاملات نفت برنت ۳۲ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۰۴ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا یک دلار و یک سنت معادل یک درصد کاهش یافت و به ۹۹ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه رسید. آزادسازی ۱۸۰ میلیون بشکه از ذخایر نفت استراتژیک، بزرگترین برداشت از ذخایر آمریکا به شمار می رود.

افزایش فروش معدنی‌ها در بورس 

به گزارش مهد فولاد به نقل از ایرنا بررسی عملکرد شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی حاضر در بورس، نشان می‌دهد که جمع فروش این ۷۴ شرکت در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ با رشد ۷۱ درصدی همراه بوده است. این شرکت‌ها در سال ۱۴۰۰ موفق به فروش پنج‌هزار و ۵۳۸ هزار میلیارد ریالی محصولات خود شدند که در مقایسه با سال ۹۹ رشد ۷۱ درصدی داشته است. همچنین شرکت‌های یاد شده حدود ۲۱ درصد کل فروش شرکت‌های بورسی در سال ۱۴۰۰ را به خود اختصاص دادند.
برپایه این آمارها، شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، فولاد خوزستان، گل‌گهر، ذوب‌آهن اصفهان، چادرملو، فولاد هرمزگان جنوب، فولاد کاوه جنوب کیش، فولاد خراسان و آلومینیوم ایران، به ترتیب بیشترین میزان فروش را در بین ۷۴ شرکت‌بخش معدن و صنایع معدنی حاضر در بورس به خود اختصاص دادند.

کاهش تولید و صادرات فولاد

‌به گزارش مهد فولاد به نقل از می‌متالز مبهم بودن روند مذاکرات برجام و تضعیف ارزش ریال طی روز‌های اخیر، همچنین افزایش قیمت بازار‌های کالایی ناشی از بحران اوکراین و روسیه و قطعی احتمالی برق کارخانه‌های فولادی در هفته‌های پیش‌رو باعث تردید فعالان و تولیدکنندگان شده است .
کارشناس صنعت فولاد حسام الدین والی با اشاره وضعیت عوارض صادراتی برای تولیدکنندگان، که سبب از دست رفتن بازار‌های صادراتی صنعت فولاد می‌شود، گفت: صنایع ایران به خصوص صنعت فولاد نخست از تحریم و سپس از شیوع کرونا آسیب زیادی دیده است.

این بهران ها رشد صنعت فولاد و سرعت رسیدن به برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در چشم انداز ۱۴۰۴ را کند کرده. با افزایش روند واکسیناسیون کووید-۱۹ در سال گذشته (۱۴۰۰) و رفع محدودیت‌ها، بنظر می‌رسید، شاهد رونق تولید و افزایش تقاضا در سال جدید و جبران بخشی از عقب ماندگی‌ها باشیم. از طرفی احیای برجام و تاثیر روانی آن بر بازار و انتظار بهبود تعاملات تجاری از جمله گشایش اعتبار اسنادی و برقراری ارتباطات مالی و … موجب امیدواری فعالان فولادی گردید.
این کارشناس صنعت فولاد با اشاره به اینکه محدودیت‌های ناشی از قطع شدن برق برای واحد‌های فولادسازی، پیامد‌های منفی خواهد داشت، تصریح کرد: یکی از این پیامد‌ها کاهش میزان تولید و محقق نشدن اهداف تولیدکنندگان خواهد بود، درحالی‌که شرکت‌های فولادی که به تعطیلی اجباری مکلف می‌شوند از هیچ حمایتی برای جبران هزینه‌های مالی، بیمه‌ای و کارگری برخوردار نیستند.

البته تعطیلی فولادی‌ها در واقع به تعطیلی بسیاری از صنایع و حوزه‌های بالا‌دستی و پایین‌دستی این صنعت نیز منجر خواهد شد و به نظر می‌رسد که بخش فولاد ایران، دو چالش بسیار مهم مثل تامین مواد اولیه یعنی استخراج سنگ‌آهن و نیز تامین انرژی برای کارخانجات فولادی پیش‌روی خود دارد.
والی درباره تأثیر جنگ روسیه و اوکراین گفت: بر خلاف انتظار، بحران اوکراین _ روسیه در اواخر ماه فوریه باعث شد تا روند قیمت‌ها و تأمین مواد اولیه برای صنایع فولادی تغییر مسیر دهد.

تحریم روسیه توسط اروپا و آمریکا بسیاری از بازار‌های کالایی همچون فولاد را با چالش مواجه کرده و بر روی قیمت‌ها تأثیر گذاشته است. این بحران باعث تحریک و افزایش قیمت بازار‌های کالایی شده و از آنجایی که قیمت محصولات فولادی تحت تأثیر نرخ‌های صادراتی در جهان تعیین می‌شود، شاهد افزایش قیمت در بورس کالا و بازار داخل کشور نیز هستیم.

وی افزود: انتظار می‌رفت با توجه به غیبت اوکراین در بازار‌های جهانی و فشار‌های تحریمی بر روسیه، و پتانسیلی که تولیدکنندگان ایرانی برای تامین بخشی از نیاز‌های بین‌المللی دارند، صادرات تسهیل شود، اما در کنار مشکل تأمین انرژی و مواد اولیه، اقدام دولت مبنی بر وضع عوارض صادراتی بر روی محصولات میانی (شمش و اسلب) و لغو معافیت مالیاتی درآمد‌های حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی به صورت خام و نیمه خام منجر به از دست رفتن فرصت برای صادرکنندگان ایرانی شود.
این کارشناس صنعت فولاد تأکید کرد: در شرایطی که قیمت‌های فروش خارجی فولاد ایران نسبت به رقبای منطقه‌ای در حدود ۱۰۰ – ۱۲۰ دلار و نسبت به اروپا حدودا تنی ۲۰۰ – ۲۵۰ دلار کمتر است، تعیین عوارض باعث کاهش سرمایه‌گذاری و از دست رفتن فرصت‌های صادراتی کشور خواهد شد و ترکیه به عنوان رقیب منطقه‌ای ایران در غیاب روسیه و اوکراین سهم خود را از بازار‌های بین‌المللی افزایش خواهد داد.
والی تصریح کرد: طبق آمار در سال ۱۴۰۰ در حدود ۱۳٫۵ میلیون تن فولاد اعم از شمش فولاد تا مقاطع طویل، محصولات فولادی و آهن اسفنجی صادر شده که شمش فولادی سهمی شش و نیم میلیون تنی از این سبد صادراتی را دارا بود. به نظر می‌رسد با وضع عوارض، بازار‌هایی که در شرایط سخت تحریمی به دست آمد به راحتی از دست برود.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید