basket سبد استعلام
منو

جدیدترین اخبار بازار آهن ششم دی 1400

1400/10/06 366 بازدید 0 دیدگاه
اخبار
جدیدترین اخبار بازار آهن ششم دی 1400

اهم اخبار بازار آهن، ششم دی ماه

 

 

به گزارش مهد فولاد دلار نیمایی امروز نسبت به روز گذشته افزایشی 110 تومانی داشت و به 24.462 تومان رسید.

چالش کمبود گاز برای صنایع فولادی

انرژی گاز رکن اصلی رشد و توسعه صنعت فولاد است، گسترش تولید این مقاطع باعث پیشرفت و توسعه کشور می شود. با این حال سهم صنعت فولاد از این انرژی ۵.۳ درصد است. در شرایط فعلی تراز گازی در فصل سرما منفی 200 میلیون متر مکعب در سال است. اگر همین روند پیش برود، کسری گاز تا سال ۱۴۰۴ به ۲۵۰ میلیون مترمکعب و تا سال ۱۴۱۰ به ۳۵۰ میلیون مترمکعب می رسد.

امین ابراهیمی، مدیرعامل فولاد خوزستان در راستای کمبود و توزیع ناعادلانه گاز صنایع فولادی گفت: براساس تحلیل هایی که صورت گرفته ما دراین صنعت با سه چالش عمده مواجه هستیم که شامل دو چالش در حوزه فراهم کردن مواد اولیه و چالش دیگر در تامین انرژی است. 

با توسعه ظرفیت عرضه گاز متقابلا تقاضا نیز افزایش می یابد که سبب رشد کسری و تراز منفی می شود. می توان گفت متناسب نبودن ظرفیت گاز با برنامه های توسعه صنایع همچنین افت فشار گاز در فصل سرد سال، ایجاد محدودیت در توزیع، کیفیت نامطلوب گاز دریافتی، وجود ناخالصی که باعث تخریب تجهیزات می شود، بر این چالش ها دامن می زنند.

تولید گاز کشور در سال ۲۰۲۰ به ۲۳۴ میلیارد مترمکعب رسید. بر اساس آمار نیروگاه‌ها ۳۴ درصد، خانگی ۲۷ درصد و صنعت ۱۷ درصد از گاز تولیدی را مصرف کردند. در حالی که صنایع فولاد فقط ۵ درصد از آن را استفاده کرد.

برای دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۰۴، طبق افق هایی که توسط دولت مشخص شده، صنعت فولاد به مصرف ۱۹.۲ میلیارد متر مکعب گاز در سال نیاز دارد. اما با شرایط فعلی و چالش هایی که در حامل های انرژی داشتیم ما ۵۴۰ هزار تن، تولید و ۱۲ هزار میلیارد ریالی فروش، ۴هزار میلیارد ریالی سود را فقط در ۶ ماهه اول سال از دست دادیم. همچنین می‌توان پیش بینی کرد که فولاد خوزستان به دلیل کمبود گاز در سه ماه آخر امسال بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سود را از دست خواهد داد.

رفع کمبود گاز صنایع فولادی با خرید بخاری از مردم

در پی ایجاد چالش های کمبود انرژی در کشور و بروز صدمات زیاد در صنایع فولادی محمد یاسر طیب، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: تولید گاز از نیاز صنعت کمتر است همین اصل سبب ایجاد چالش و کمبود های اخیر شده است. باید درنظر داشته باشیم که مزیت و سود تولید مقاطع فولادی در ایران بر پایه در دسترس بودن و ارزانی گاز است. صنایعی مانندخودرو و لوازم خانگی، بازار مسکن به صنعت فولاد وابستگی زیادی دارند، به محض ایجاد مشکل در این صنعت این مسئله به بقیه صنایع هم منتقل می‌شود.

ما باید هرچه سریعتر به صورت دقیق توسط کارشناسان خبره کارگروه هایی را برای رفع چالش های برق و گاز تدارک ببینیم. در حوزه گاز نباید فقط به افزایش ظرفیت تولید بی اندیشیم و فکر کنیم که فقط با صرفه جویی می توان بهره وری را کاهش داد. بلکه باید با فرهنگ سازی و اصلاح الگو های مصرفی در بخش خانگی بهره وری را کاهش دهیم. در حال حاضر ما بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز گاز تولید می کنیم که بیشتر از ۵۲۰ میلیون مترمکعب آن مصرف بخش خانگی می شود.

بازدهی بخاری های خانگی در کشور پایین است که سبب اتلاف و حدر رفتن انرژی می شود. ما می توانیم این نوع بخاری ها را از بخش خانگی خریداری کرده و به جای آن بخاری هایی با راندمان 90 درصد که با استفاده از گاز کم گرمای زیادی انتقال می‌دهد، به آنها تحویل دهیم. این راهکار باعث می شود تا در زمان کوتاه بتوانیم مصرف گاز بخش خانگی را کاهش دهیم.

هوشنگ فلاحتیان، معاون برنامه ریزی وزارت نفت در راستای پیشنهاد مدیرعامل فولاد مبارکه گفت:  وزارت نفت برای پیش برد پیشنهاد محمد یاسر طیب آمادگی دارد. ما باید برای جلوگیری از حدر رفتن انرژی به سراغ افزایش بهره وری آن برویم. نباید سریع گاز مصرفی صنایع رامحدود کنیم که در پیش برد اهداف کشور تاثیر به سزایی دارند درحالی که با رعایت نکات کوچکی مانند دوجداره کردن پنجره ها مصرف گاز را می‌توانیم کاهش دهد. ما باید در زمینه کاهش مصرف گاز در بخش خانگی، سرمایه گذاری کنیم. وزارت نفت آمادگی خود را برای همکاری با شرکت هایی که می خواهند در زمینه بهینه سازی سرمایه گذاری کنند اعلام میکند.

آغاز دور جدید مذاکرات وین/ آیا برجام احیا می‌شود؟

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام :« به دور هشتم مذاکرات خوش آمدید.»
معاون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در حساب توئیتری خود نوشت دور هشتم مذاکرات وین از ۲۷ دسامبر  یعنی ۶ دی  شروع می شود. او به این نکته اشاره کرده که باید سرعت حل مسائل مهم را با همکاری آمریکا افزایش دهیم.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید