basket سبد استعلام
منو

را ه حل چالش کمبود گاز برای صنایع فولادی؛ اخبار به روز آهن

1400/10/06 502 بازدید 0 دیدگاه
اخبار
چالش کمبود گاز برای صنایع فولادی

گاز رکن اصلی رشد و توسعه صنعت فولاد است، گسترش تولید این مقاطع باعث پیشرفت و توسعه کشور می‌شود. با این حال سهم صنعت فولاد از این انرژی ۵.۳ درصد است. در شرایط فعلی تراز گازی در فصل سرما منفی 200 میلیون مترمکعب در سال است. اگر همین روند پیش برود، کسری گاز تا سال ۱۴۰۴ به ۲۵۰ میلیون مترمکعب و تا سال ۱۴۱۰ به ۳۵۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.
امین ابراهیمی، مدیرعامل فولاد خوزستان در راستای کمبود و توزیع ناعادلانه گاز صنایع فولادی گفت: براساس تحلیل‌هایی که صورت گرفته ما در این صنعت با سه چالش عمده مواجه هستیم که شامل دو چالش در حوزه فراهم کردن مواد اولیه و چالش دیگر در تامین انرژی است. 
با توسعه ظرفیت عرضه گاز متقابلا تقاضا نیز افزایش می‌یابد که سبب رشد کسری و تراز منفی می‌شود. می‌توان گفت متناسب نبودن ظرفیت گاز با برنامه‌های توسعه صنایع همچنین افت فشار گاز در فصل سرد سال، ایجاد محدودیت در توزیع، کیفیت نامطلوب گاز دریافتی، وجود ناخالصی که باعث تخریب تجهیزات می‌شود، بر این چالش ها دامن می‌زند.

چالش کمبود گاز برای صنایع فولادی

تولید گاز کشور در سال ۲۰۲۰ به ۲۳۴ میلیارد مترمکعب رسید. بر اساس آمار نیروگاه‌ها ۳۴ درصد، خانگی ۲۷ درصد و صنعت ۱۷ درصد از گاز تولیدی را مصرف کردند. در حالی که صنایع فولاد فقط ۵ درصد از آن را استفاده کرد.
برای دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۰۴، طبق افق‌هایی که توسط دولت مشخص شده است؛ صنعت فولاد به مصرف ۱۹.۲ میلیارد مترمکعب گاز در سال نیاز دارد. اما با شرایط فعلی و چالش هایی که در حامل های انرژی داشتیم ما ۵۴۰ هزار تن، تولید و ۱۲ هزار میلیارد ریالی فروش، ۴هزار میلیارد ریالی سود را فقط در ۶ ماهه اول سال از دست دادیم. همچنین می‌توان پیش‌بینی کرد که فولاد خوزستان به دلیل کمبود گاز در سه ماه آخر امسال بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سود را از دست خواهد داد.

رفع کمبود گاز صنایع فولادی 

 در پی ایجاد چالش‌های کمبود انرژی در کشور و بروز صدمات زیاد در صنایع فولادی محمد یاسر طیب، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: تولید گاز از نیاز صنعت کمتر است همین اصل سبب ایجاد چالش و کمبود های اخیر شده است. باید در نظر داشته باشیم که مزیت و سود تولید مقاطع فولادی در ایران بر پایه در دسترس بودن و ارزانی گاز است. صنایعی مانند خودرو و لوازم خانگی، بازار مسکن به صنعت فولاد وابستگی زیادی دارد، به محض ایجاد مشکل در این صنعت این مسئله به بقیه صنایع هم منتقل می‌شود.

 

 

 

 

ما باید هرچه سریع‌تر به صورت دقیق توسط کارشناسان خبره کارگروه‌هایی را برای رفع چالش‌های برق و گاز تدارک ببینیم. در حوزه گاز نباید فقط به افزایش ظرفیت تولید بی‌اندیشیم و فکر کنیم که فقط با صرفه جویی می‌توان بهره‌وری را کاهش داد. بلکه باید با فرهنگ سازی و اصلاح الگو‌های مصرفی در بخش خانگی بهره‌وری را کاهش دهیم. در حال حاضر ما بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز گاز تولید می‌کنیم که بیشتر از ۵۲۰ میلیون مترمکعب آن مصرف بخش خانگی می‌شود.

رفع چالش و کمبود گاز صنایع

هوشنگ فلاحتیان، معاون برنامه ریزی وزارت نفت در راستای پیشنهاد مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: وزارت نفت برای پیش برد پیشنهاد محمد یاسر طیب آمادگی دارد. ما باید برای جلوگیری از حدر رفتن انرژی به سراغ افزایش بهره‌وری آن برویم. نباید سریع گاز مصرفی صنایع را محدود کنیم که در پیش برد اهداف کشور تاثیر به سزایی دارند در حالی که با رعایت نکات کوچکی مانند دو جداره کردن پنجره ها مصرف گاز را می‌توانیم کاهش دهیم. ما باید در زمینه کاهش مصرف گاز در بخش خانگی، سرمایه گذاری کنیم. وزارت نفت آمادگی خود را برای همکاری با شرکت‌هایی که می‌خواهند در زمینه بهینه سازی سرمایه گذاری کنند، اعلام می‌کند.

آغاز دور جدید مذاکرات وین، آیا برجام احیا می‌شود؟

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام :« به دور هشتم مذاکرات خوش آمدید.»
معاون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در حساب توئیتر خود نوشت دور هشتم مذاکرات وین از ۲۷ دسامبر  یعنی ۶ دی  شروع می‌شود. او به این نکته اشاره کرده که باید سرعت حل مسائل مهم را با همکاری آمریکا افزایش دهیم.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید