basket سبد استعلام
منو

جدول اشتال نبشی

1400/12/07 223 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
 جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نامی آشنا برای مهندسین و فعالان حوزه ساخت و ساز و طراحی است. به طور کلی برای اندازه گیری و محاسبه وزن برخی از مقاطع فلزی از جدول اشتال استفاده می گردد. جدول اشتال نبشی به توضیح ابعاد و وزن نبشی می پردازد. در این مقاله به بررسی روش های محاسبه وزن نبشی و شرح هر کدام از این روش ها پرداخته شده است. همچنین در این مطلب می آموزیم که استفاده از جدول اشتال در خصوص نبشی های تولید داخل، امری نادرست بوده که به شکل غلط در باور عموم روایج یافته است.

 

 

روش های مختلف محاسبه وزن نبشی

 

روش های محاسبه وزن نبشی

در مقاله «نبشی چیست» به این موضوع پرداخته شد که نبشی نوعی پروفیل باز بوده که سطح مقطع آن به شکل L می باشد. این مقطع در اصل از دو صفحه عمود بر هم تشکیل می شود که به هر کدام از این صفحات بال گفته می شود. نبشی می تواند دارای بال های مساوی یا نامساوی باشد.

وزن نبشی یکی از مهم ترین معیارهای اثرگذار در قیمت نبشی است. در واقع قیمت نبشی بر واحد وزن عنوان می شود. همانطور که احتمالا می دانید، وزن نبشی با توجه به ابعاد آن متغییر خواهد بود. برای محاسبه وزن نبشی روش های گوناگونی وجود دارد. هر یک از این روش ها مزایا و محدودیت های خاص خود را دارند و بهتر است در موقعیت مختص به خود استفاده شوند. در ادامه به شرح هر یک از این روش ها پرداخته می شود:

 

باسکول

از شناخته شده ترین روش های محاسبه وزن نبشی، استفاده از باسکول می باشد. با استفاده از باسکول وزن دقیق نبشی ارزیابی شده به مشتری نشان داده می شود.

اما امکان استفاده از باسکول تنها پس از خرید و تحویل بار مهیا است. به عبارت دیگر، شما در ابتدا میزان حجم مشخصی از کالای مورد نظر خود را خریداری می نمایید. سپس در هنگام تحویل می توانید به وسیله باسکول موجود در آهن فروشی یا انبار، کالای خریداری شده را وزن کنید.

این روش علاوه بر آن که ممکن است شما را در خرید با محدودیت مواجه کند، می تواند منجر به ضرر مالی شما نیز گردد. متاسفانه تنظیمات برخی از باسکول ها دستکاری شده و یا دارای مشکل اند و به همین دلیل در هنگام خرید، وزن بیشتری از خود محصول خریداری شده برای شما در نظر گرفته می شود.

تنها مراجعی که برای کشیدن بار می توان به آن ها  به عنوان مرکزی قابل اعتماد اشاره کرد، باسکول های عمومی است. این باسکول ها تحت نظارت دولت عمل می کنند.

مهد فولاد در جهت حفظ امانت مشتریان گرامی، خود را ملزم می دارد تا وزن کلیه بارها را پیش از ارسال توسط باسکول عمومی تعیین نماید و مطابق فاکتور تلرانس وزنی را محاسبه نماید.

 

فرمول محاسبه وزن نبشی

محاسبه وزن نبشی به طور دستی این امکان را فراهم می نماید که بتوان در شرایطی که ابعاد نبشی استاندارد و مطابق جداول وزنی نیست، وزن آن را محاسبه کرد.

برای مثال بعضا نبشی ها می توانند بال نامساوی باشند یا مطابق جدول استاندارد ملی یا اشتال نباشند. به طور کل استفاده از این روش به نسبت محاسبه وزن نبشی از طریق جداول استاندارد جزئیات کمتری را در برمی گیرد و به طبع آن دقت کمتری نیز دارد. اما به حدود وزنی قابل قبول و معقولی می رسد.

 

فرمول محاسبه نبشی به صورت زیر در نظر گرفته می شود:

W (kg) = ( L (cm) * 7/8 * Th (cm) * S (cm)*2 ) ÷1000

  • W= وزن نبشی بر حسب کیلوگرم
  • L= طول نبشی بر حسب سانتی متر
  • Th= ضخامت نبشی بر حسب سانتی متر
  • 8/7= چگالی آهن
  • S= جمع عرض هر دو بال بر حسب سانتی متر

 

جدول اشتال نبشی

 

جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نبشی یک راهنمای دقیق و جامع در خصوص وزن هر نبشی متناسب با ابعاد آن است. همچنین به کمک این جدول می توان دانست که هر نبشی تا چه میزان بار و فشار را می تواند تحمل کند. جدول اشتال در حقیقت یک استاندارد آلمانی است که توسط خانم مهندس مارتا اشنایدر تالیف شد و در زبان انگلیسی با نام STAHLBAU PROFILE شناخته می شود. جزئیات کلیدی و مهم موجود در این جدول توانسته است دقیق ترین وزن و مقاومت را برای نبشی تعریف نماید.

اگر بخاطر داشته باشید در ابتدای مطلب عنوان کردیم که استفاده از جدول اشتال نبشی برای ناودانی های تولید داخل امری اشتباه است. علت این امر تفاوت ابعادی و وزنی نبشی های تولید شده داخلی و خارجی است. در حقیقت برای تولید نبشی های داخلی از استاندارد اشتال استفاده نمی گردد و به جای آن یک استاندارد ملی تعریف گشته است.

به همین دلیل نمی توان برای محاسبه وزن نبشی به این جدول مراجعه نمود.

 

جدول استاندارد ملی نبشی

همانطور که اشاره شد، در ایران برای محاسبه وزن نبشی های تولید شده توسط تولید کنندگان داخلی از جدول استاندارد ملی استفاده می گردد. در این استاندارد، نبشی های فولادی بال نامساوی، نبشی های فولادی گوشه قائم و نبشی های لبه گرد لحاظ نشده اند. این استاندارد منحصرا به نبشی های بال مساوی تعلق دارد.

 

استاندارد ملی نبشی

 

راهنمای جدول وزنی استاندارد ملی نبشی

سایزها بر اساس استاندارد Gost تعریف شده اند. برخی از علائمی که در جدول بکار رفته اند به شرح زیر می باشند:

  • S (سطح مقطع نبشی)

S در حقیقت سطح مقطع نبشی بر حسب سانتی متر مربع می باشد.

سطح مقطع نبشی توسط فرمول زیر محاسبه می شود:

S = [ t (2a-t) + 0/2146 (r2root - 2r2roo) ] * 0/01

 

  • r2root

شعاع گردی گوشه نبشی بر حسب میلیمتر

  • a

عرض بال نبشی بر حسب میلیمتر

  • I

ممان اینرسی برحسب مربع سطح

  • Z

مدول مقطع برحسب سانتی متر مکعب

 

 

محاسبه آنلاین وزن نبشی

مهد فولاد به عنوان مرجع تخصصی فروش نبشی و ناودانی به منظور تسهیل فرآیند خرید نبشی و محاسبه وزن آن به صورت آنلاین، یک پنل محاسبه وزن نبشی آنلاین برای شما عزیزان تعبیه نموده است. شما می توانید با مراجه به صفحه قیمت نبشی، پنل محاسبه وزن را در سمت راست صفحه ملاحظه نمایید.

 

نتیجه گیری

وزن نبشی را می توان مهم ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت آن دانست. به همین دلیل محاسبه وزن نبشی به طور دقیق و مطمئن بسیار حائز اهمیت است. روش های مختلفی را برای محاسبه وزن نبشی می توان بر شمرد. وزن نبشی را می توان به کمک باسکول، فرمول محاسبه وزن، جدول اشتال، جدول وزنی و محاسبه آنلاین وزن نبشی بدست آورد.

آنچه مهم است این است که بدانیم نبشی های تولید شده در داخل کشور از استاندارد اشتال پیروی نکرده و بر اساس استاندارد داخلی و ملی محاسبه می گردند.

 

مقالات مرتبط

سوالات متداول

در حقیقت جدول اشتال نبشی یک اشتباه مصطلح است. برای نبشی های داخلی استاندارد اشتال استفاده نمی شود و به جای آن از استاندارد ملی نبشی می توان بهره گرفت.

می توان نبشی کوهپایه را به عنوان با کیفیت ترین نبشی موجود در کشور دانست.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید