basket سبد استعلام
منو

جدول اشتال انواع تیرآهن

1400/12/09 85 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
راهنمای استفاده از جدول اشتال تیرآهن

استفاده از جدول اشتال تیرآهن بهترین شیوه و گزینه برای  انتخاب تیر با ابعاد و مشخصات فنی مناسب با نقشه ساختمان است. ما در این مقاله به معرفی انواع جدول اشتال تیرآهن و نحوه استفاده از آن پرداخته‌ایم. جدول اشتال تیرآهن با معرفی گشتاورهای خمشی حول محورهای x و y و ارائه مشخصات مهندسی شده  به محاسبه وزن و ابعاد سازه کمک ویژه ای می کند. تا بدین شکل محصولی بادوام و اقتصادی را انتخاب و خریداری نمایید. استفاده از محصولات و مواد اولیه مرغوب با قیمت مناسب از مهمترین فاکتور هایی است که باید در ساخت سازه به آن توجه شود. تا بتوان به ساختمانی استاندارد و با دوام و مستحکم با عمر طولانی دست یافت.

جدول اشتال تیرآهن؛ نحوه کاربرد و استفاده از آن

از آنجایی که تیرآهن جز اولین متریالی است که در ساخت سازه فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. باید محاسباتی در خصوص مشخصات هندسی و مکانیکی جهت تعیین دوام آن قبل از خرید انجام شود. تا بتوان تیرآهنی با استاندارد و مقاومت بالا در کنار قیمت مناسب تهیه نمود.
با به کار گیری جدول اشتال تیرآهن به مشخصات ابعاد تیر که شامل ارتفاع جان، عرض بال، ضخامت بال و ضخامت جان است، دست می یابیم.

در انتخاب سایز تیرآهن موارد ذکر شده مشخصات مکانیکی و رفتارهای تیر در برابر نیروهای وارد بر سازه مانند خمش و تنش در دو محور افقی و عمودی را مشخص می نماید. شما با بررسی جدول اشتال تیرآهن می توانید تیر مورد نیاز خود را با بهترین قیمت و عملکرد فنی تهیه کنید. کاربرد و استفاده از این جدول این امکان را فراهم می کند تا تیرهای سبک تر با مقاومت بالا انتخاب کنید یا وزن و حجم محصول مورد نظر خود را محاسبه کنید و قبل از خرید  از وزن سازه اطمینان حاصل کنید. 

IPB ,INP ,IPE جدول اشتال تیرآهن

راهنمای استفاده از جدول اشتال تیرآهن

هرکدام از انواع گوناگون تیرآهن از ابعاد و سطح مقطع خاص دارد. برای اطلاع از  ابعاد انواع تیرآهن می توانید به جدول اشتال خاص خود که در پایین این صفحه تعبیه شده است مراجعه کنید. برای استفاده از این جدول در ابتدا ستون مساحت کوچکترین عددی را که بزرگتر یا مساوی مقدار فولاد مورد نیازتان است را پیدا کنید.  سپس سایز تیرآهن متناظر با همان سطح را به عنوان جواب اولیه در نظر می گیریم. بعد از این کنترل های لازم برای مقطع را با استفاده از سایر اطلاعات آن نمره انجام می دهیم. در صورتی که جواب نداد از مقطع بالاتری استفاده می کنیم.  
به عنوان مثال برای محاسبه وزن تیرآهن به کار رفته در سازه ابتدا باید طول محصول مورد نظر را از روی نقشه ساختمان خارج کنیم، سپس وزن یک متر طول تیرآهن که در جدول آمده است را در آن ضرب کنید. تا وزن کلی را بدست آورید. برای آشنایی بیشتر با جدول اشتال تیرآهن علائم اختصاری را در زیر آورده ایم که با اصطلاحات تخصوصی که درآن آمده است آشنا شوید.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از جدول اشتال

جدول اشتال انواع تیرآهن 

برای هر یک از انواع تیرآهن که شامل INP، IPE و IPB در جدول اشتال مشخصات فنی وابعاد خاصی آورده شده استکه شما با مراجعه به این جداول به راحتی می توانید وزن وابعاد مقاطع مورد نیاز خود را محاسبه کنید. در زیر جدول اشتال انواع تیراهن آورده شده پس با ما همراه شوید.

جدول اشتال تیرآهن IPE

جدول اشتال تیرآهن IPE حاوی مقادیر استاندارد مربوط به تیرآهن معمولی است. در ایران این نوع تیرآهن بسیار محبوب بوده و استفاده از آن بسیار رایج است به همین دلیل آشنایی با مشخصه‌های آن بسیار مهم خواهد بود.

 IPM جدول اشتال تیرآهن

 IPE استفاده از جدول اشتال برای محاسبه وزن تیرآهن

جدول اشتال تیرآهن INP

تیرآهن INP به سبب شکل ظاهر، ضخامت، ابعاد، همچنین آلیاژ مرغوبی که دارد بعد از تیرآهن IPE رتبه دوم  را در اختیار دارد. جز مصالح ساختمانی است که در انواع ساختمان های سبک و سنگین بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. براین اساس اطلاع از مشخصات فنی این محصول از اهمیت زیادی برخوردار است.

INP جدول اشتال تیرآهن

 INP نحوه محاسبه و استفاده از جدول اشتال تیرآهن

جدول اشتال تیرآهن IPB

این نوع تیرآهن یکی از مصالح محکم و مقاومی است، که در حوزه ساخت و ساز، مخصوصا سازه های سنگین بسیار کاربرد دارد. این محصول به سبب یکسان بودن سطح مقطع، احساس امنیت را به خریدار و سازنده منتقل می‌کند. از تیرآهن IPB بیشتر در ساخت سوله، پل و ساختمان های صنعتی  به کار می رود. از این رو دانستن مشخصات فنی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

IPB جدول اشتال تیرآهن

 IPB استفاده از جدول اشتال تیرآهن
 

سخن آخر
استفاده از جدول اشتال باعث می شود که قبل از خرید بتوانید وزن کل سازه را تخمین بزنید و ببینید که آیا مورد تایید سازمان نظام مهندسی واقع می شود یا خیر. همچنین با استفاده از این جدول به راحتی به محصول مناسب سازه خود دست پیدا می کنید.
شما عزیزان اگر نکته یا مطالبی دارید که می تواند محتوای ما را کامل تر کند، یا سوال، نکته و نظری درخصوص و نحوه استفاده و کاربرد جدول اشتال تیرآهن دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید مشاوران مهد فولاد در اسراع وقت پاسخگوی شما هستند.

بازرگانی مهد فولاد مرجع تخصصی عرضه کننده آهن آلات با داشتن تجربه کاری بیشتر از 15 سال به عنوان یکی از فروشگاه های برتر مقاطع فولادی با به همراه داشتن تیم کارشناس حرفه ای به شما در شناخت و استفاده درست متناسب با پروژه های ساختمانیاتان کمک می کنند، هدف این مجموعه راحتی در خرید و ایمنی در ساخت و ساز است.

بازرگانی مهد فولاد علاوه بر ارائه محصول تیرآهن خدماتی همانند برش و شبکه کردن تیرآهن یا تولید تیرآهن لانه ‌زنبوری متناسب با نیازتان نیز می پردازد؛ اساس کار ما ارائه خدمات با کیفیت همچنین خرید کالای اصل بدون واسطه از کارخانه و بنگاه با قیمت مناسب است، برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش باشماره 02162999080 تماس بگیرید، یا به صورت آنلاین با ما در ارتباط باشید.
 

مقالات مرتبط

سوالات متداول

برای محاسبه وزن محصول، مقایسه با دیگر تیرها همچنین انتخاب مناسب ترین تیرآهن برای سازه خود به کار می رود.

شما با استفاده از نقش ساختمان تعداد تیر های مورد استفاده را تعیین می کنید و سپس با به کارگیری جدول اشتال می توانید وزن سازه خود را تخمین بزنید تا تعداد دقیق تیرآهن های مورد نیاز مشخص شود.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید