basket سبد استعلام
منو

انواع تیرآهن

1400/11/04 377 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
انواع تیرآهن ساختمانی

انواع تیرآهن های ساختمانی موجود در بازار

شناخت انواع تیرآهن جز اولین الزاماتی است، که باید قبل از شروع و انتخاب مصالح مورد نیاز در پروژه های عمرانی و صنعتی بدانید تا بتوانید تیرآهنی متناسب با نوع سازه، شرایط محیطی و کاربردی که مد نظر دارید را انتخاب کنید.

ما در این مقاله به بررسی و معرفی انواع تیرآهن از نظر استاندارد، وزن، سایز، روش ساخت، جنس و شکل پرداخته ایم؛ تا بتوانیم با دادن اطلاعت فنی گسترده در داشتن یک انتخاب درست و مطمئن راهنمایتان باشیم.

 

 

 شما با مطالعه این مطلب و به کار بردن آن می توانید از خساراتی که توسط رخداد های طبیعی همانند زلزله یا خطرات احتمالی که سازتان را تهدید می کند، جلوگیری کنید و صد البته طول عمر ساختمان خود را نیز افزایش دهید؛ در کنار بالا رفتن ایمنی با انتخاب درست هزینه های ساخت و ساز را هم کاهش دهید.

اگر بعد از خواندن این مطلب سوالاتی راجع به انواع تیرآهن، نحوه تهیه و استفاده همچنین قیمت تیرآهن برایتان پیش آمد، می توانید در انتهای مطلب نظرات خود را با ما در میان بگذارید؛ کارشناسان مهد فولاد در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان هستند.

تیرآهن 

تیرآهن از مقاطع فولادی مهم صنعت ساخت و ساز به شمار می آید. که براساس نوع ساخت، شکل، وزن انواع گوناگونی را شامل می شود. به صورت کلی تیرآهن را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد؛ که شامل موارد زیر می شود. :

انواع تیرآهن چیست؟

تیرآهن معمولی

این نوع تیرآهن از متداول ترین نوع این محصول به حساب می آید، که به سبب سایز و ابعاد مختلفی که دارد در زمینه ساخت و ساز بسیار پرکاربرد و به صرفه است. تیرآهن معمولی به شکل I انگلیسی به بازار عرضه می شود. این نوع کالا از دو صفحه افقی  به نام بال که به یک سطح عمودی متصل هستند، به نام جان تشکیل شده است. 

در تیرآهن معمولی طول جان از عرض بال آن بیشتر است و دارای لبه های مخلوطی شکل می باشد. اما ضخامت این مقطع در کل سطح آن ثابت است که به خاطر ایجاد یکپارچگی در سازه سبب افزایش مقاومت درآن می‌شود. همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشیم که به سبب قدرت واستحکام بالایی که دارد نیازی به استفاده از ساختار های پشتیبانی  مختلف نیست. 

که این مورد باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های پروژه ساخت و ساز می شود و صد البته ثبات سازه را افزایش می دهد. این دلایل تیرآهن معمولی را به ایدآل ترین گزینه برای استفاده در سازه  های ساختمانی می کند. 

تیرآهن بال پهن (هاش)

تیرآهن بال پهن یا هاش به تیرآهن گفته می شود که طول بال آن بیشتر از تیرآهن معمولی باشد. این محصول متناسب با ضخامتی که تولید می شود به سه دسته سبک، متوسط، سنگین تقسیم می‌شود.البته نام آنها در استاندارد های متفاوت، مختلف است.هاش به خاطر شباهت زیادی که به H انگلیسی دارد به این نام شهرت دارد. 

این کالا متناسب با وزنی که دارد(سبک و سنگین) کاربرد های متفاوتی دارد. اکثرا از نوع سنگین آن برای سازه های سنگین و بزرگ مانند آسمان خراش استفاده می شود. این نکته حائز اهمیت است که هرچه مقدار وزن آن افزایش یابد مقاومت و استحکام آن هم به همین شکل افزایش پیدا می کند؛ البته با همین احتساب، قیمت آن.

 معرفی انواع تیرآهن هاش

مصنوعات تیرآهن (لانه زنبوری CPE)

نام این تیرآهن به سبب شباهت ظاهری آن با لانه زنبور به آن انتخاب شده است. بر روی سطح جان ( بدنه اصلی) تیرآهن لانه زنبوری حفره های شش ضلعی وجود دارد که به این خاطر به آن تیرآهن مشبک نیز گفته می شود. در زمان ساخت این محصول بعد از برش و جوش و تکمیل ساخت این مقطع فولادی آن را به صورت لانه زنبور شکل می دهند. 

از ویژگی های مهم تیرآهن زنبوری می توان به این نکته اشاره کرد  که در ساختمان سازی به راحتی لوله ها ی آب یا سیم های برق را از لای سوراخ های مشبک آن عبور داد، که سبب کاهش هزینه ها و راحتی در ساخت می شود. این تیرآهن از مقاومت خوبی نیز برخوردار است و امکان تبدیل به تیرآهن معمولی را نیز دارد که در این صورت استحکام آن دو چندان می شود.

انواع تیرآهن لانه زنبوری  و مصنوعات تیرآهن

استاندار های تیرآهن 

تیرآهن ها معمولا در انواع مختلف، با تنوع بالا تولید و به بازار عرضه می شوند.  هر نوع آنها مناسب صنعت یا سازه خاصی است. البته این محصول بر اساس  روش ساخت، استاندارد و سایز به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود، که ما در زیر به شرح استاندارد های رایج تیرآهن هایی که در ایران استفاده و تولید می شود، پرداخته ایم. :

تیر آهن IPE (معمولی)

تولید این تیرآهن متناسب با روش و استاندارد اروپا صورت می گیرد. شکل ظاهری این محصول به شکل I انگلیسی می باشد؛ از این رو به آن تیرآهن معمولی نیز گفته می شود. بال های آن از ضخامت ثابتی برخوردار است که سبب مقاومت و استحکام آن می شود. 

این نکته حائز اهمیت است که بیشتر سازه هایی که در کشورمان ساخته می شود  تیرهای آن متناسب با این استاندارد تولید شده اند. بر این اساس می توان گفت این پروفیل که بال های ابتدایی و انتهایی یکسانی دارد در ایران بسیار متداول است. 

تیرآهن INP (بال شیبدار)

تیرآهن INP متناسب با استاندارد روسیه و چین در کارخانه های ایران تولید می شود. شکل ظاهری  این محصول همانند تیرآهن IPE می باشد. اما برعکس آن که ضخامت ثابتی دارد؛ در این تیرآهن ضخامت بال هرچه  از جان آن فاصله می گیرد؛ کمتر می شود. این محصول به سبب شکل ظاهر، ضخامت، ابعاد، همچنین آلیاژ مرغوبی که دارد بعد از تیراهن IPE رتبه دوم  را در اختیار دارد. 

تیرآهن IPB (هاش)

این نوع تیرآهن یکی از مصالح محکم و مقاومی است، که در حوزه ساخت و ساز، مخصوصا سازه های سنگین بسیار کاربرد دارد. که به نام های تیر بال پهن، تیر عریض، تیر H شناخته می شود. در این محصول به سبب یکسان بودن سطح مقطع، احساس امنیت را به خریدار و سازنده منتقل می‌کند. 
این نکته را در نظر بگیرد که تیرآهن IPB به سبب طراحی هندسی خاصی که دارد در برابر لرزش و بار های وارد بر سازه مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. این محصول بیشتر در ساخت سوله، پل و ساختمان های صنعتی  به کار می رود.

استاندارد های مختلف تیرآهن

انواع وزن تیرآهن 

وزن تیرآهن یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر انتخاب و نحوه قیمت گذاری این محصول می باشد. نحوه ساخت و استاندارد استفاده شده در تیرآهن همچنین کارخانه تولید کننده بر وزن این کالا اثر می گذارد. بر این اساس برای خرید و انتخاب تیرآهن مورد نظر ابتدا به سراغ جدول وزنی که کار خانه تولید کننده ارائه کرده برای محصولاتش، مراجع کنید. 

همچنین می توانید با مشاوره گرفتن از کارشناسان مجرب مهدفولاد مقطع مورد نظرتان را متناسب با نیاز های خود  در وزن مناسب انتخاب کنید یا با استفاده از پنل محاسبه وزن که برای راحتی شما کاربران عزیز تعبیه شده است؛ حجم محصولی که می خواهید را بدست آورید.

انواع تیرآهن ها بر اساس وزن :

•    تیرآهن بال پهن سبک و سنگین ( هاش) IPB 
•    تیرآهن بال پهن سبک  HEA 
•    تیرآهن بال پهن سنگین HEB 
•    تیرآهن بال پهن فوق سنگین HEM

تیرآهن IPBV و IPBL

علامت اختصاری که در کنار نام تیرآهن به کار می رود؛  نشان دهنده ویژگی و وزن محصولات می‌باشد. علامت V که در کنار IPB آورده شده به معنای سنگین بودن است؛ یعنی این تیرآهن دارای وزن زیادی هست. همچنین علامت L که در کنار IPB  آمده نشان دهند سبکی تیرآهن است.

 انواع تیرآهن بر اساس سایز

سایز انواع تیرآهن بر اساس ارتفاع جان آن ها سنجیده می شود، در شاخه های 12 متری. تیرها معمولی در سایز هایی بین 8 تا 60 سانتی متر که جز تیرآهن معمولی به حساب می آیند، به بازار عرضه می شود؛ که از متداول ترین و پرفروش ترین آنها می توان به سایز 14 و16 و18 این محصول اشاره کرد.

تیرآهن های بال پهن یا هاش در سایز هایی بین 100 تا 1000 سانتی متر عرضه می شود. در این نوع تیرآهن محدودیت سایزی همانند تیرآهن معمولی نداریم که البته مقاومت و استحکام بالاتری هم برخوردار هستند همچنین می توانند وزن و تنش های بیشتری را تحمل کنند.

انواع تیرآهن هایی که در ساخت  و ساز به کار می رود

تیرآهن های استفاده شده در ساختمان سازی

انواع تیرآهن، که در ساختمان سازی استفاده می شود را می توان به عنوان بازو اصلی که مقاومت سازه را تضمین می کند برشمرد؛  تیرآهن ها براساس کاربرد و خواصی که دارند در اسکلت بندی سازه استفاده می شوند و ساختمان را استاندارد و محکم می کنند.

انواع تیرآهن را می توان براساس کاربرد های خاصی که برای سازه دارند؛ به دسته بندی های زیر تقسیم بندی کرد. :

•    براساس شکل مقطع ( استاندارد و ویژگی های محصول )
•    بر اساس مواد تشکیل دهنده و مصالح ساختمانی دیگر 
•    بر اساس هندسه
•    براساس پشتیبانی، تکیه گاه و بارهای وارد بر سازه

انواع تیرآهن بر اساس مواد تشکیل دهنده

تیرآهن ها براساس شیوه تولید و جنس و مواد اولیه به دسته بندی های متفاوتی تقسیم بندی می‌شوند، که برای بنا و سازه های خاص یا به صورت معمول کاربرد دارند. هرچه ویژگی های تیر با استفاده  ای که دارد، هماهنگ تر باشد؛ نتیجه کار دلگرم کننده تر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر نسبت به تیرآهن به معرفی انواع تیر براساس روش ساخت و مواد اولیه می پردازیم.:

•    تیرآهن بتنی
•    تیرآهن چوبی
•    تیرآهن فولادی
•    تیرآهن مرکب
•    تیر ورق

 

انواع تیرآهن از نظر ساختار و مواد اولیه

تیرآهن بتنی ( تیرآهن RCC) :

تیر های بتنی به تیرآهن هایی گفته می شود که از بتن(سیمان ، سنگدانه ریز و سنگدانه درشت ) و میلگرد ساخته شده است. به دلیل اینکه بتن قادر نیست به تنهایی بار و تنش های وارد بر سازه را تحمل کند؛ برای همین از میلگرد که از جنس فولاد ساخته شده است استفاده می شود، تا مقاومت آن را افزایش دهد. در زیر به انواع تیرآهن های بتنی که در ساخت وساز کاربرد های زیادی دارد می پردازیم. :

•    تیرچه بتنی درجا
•    تیر بتنی پیش ساخته
•    بتن آرمه و تیر های مخفی

تیرآهن فولادی

این تیرآهن به خاطر استفاده از شمش های فولادی در مراحل تولید از استحکام بالایی برخوردار است. همانطور که از ابتدا بیان کردیم متناسب با روش ساخت و آلیاژ در انواع و ابعاد مختلف به بازار عرضه می شود. این محصول به سبب مقاومت بالایی که به سازه می دهد جز لاینفک ساختمان های امروزی بدل شده است. همچنین به خاطر کیفیت بالایی که دارند دوا و طول عمر سازه را نیز افزایش می دهند.

تیرآهن مرکب

این نوع تیرآهن از یک یا دو نوع مواد اولیه تشکیل شده مانند چوب و فولاد، چوب و بتن، بتن با پلاستیک، فولاد و بتن؛ که به آن تیرآهن ترکیبی و کامپوزیتی نیز گفته می شود. این نوع تیر بر اساس نوع ساختار کاربر های متفاوت و مقاومت های مختلفی دارد.

تیرآهن با ورق تقویتی 

به تیرآهنی گفته می شود. که بال های آن به روش نورد استاندارد، توسط ورق به شیوه جوشی یا پیچی تقویت شود. البته این روش را می توان بر روی تیرآهن های معمولی IPE هم پیدا کرد؛ بدین صورت که محصول را از وسط برش می دهیم، بعد آن را با ورق مناسب تقویت می کنیم. ولی این نکته را باید در نظر داشته باشیم، که این روش بر تیرآهن های سایز 20 به بالا کاربرد دارد.

تیر ورق ‌

جز تیرهایی است که امروزه در ساختمان سازی از آن استفاده می شود. می‌تواند بار و فشار هایی که بر سازه وارد می‌شود را در طولانی مدت به خوبی تحمل کند. این محصول از سه ورق تشکیل شده، بدین صورت که دو ورق برای بال و یک ورق برای جان که با جوش به هم متصل می شوند.

تیرآهن  های هندسی به کار رفته در سازه

انواع تیرآهن بر اساس هندسه

•    تیرآهن مستقیم: این تیراهن سطح مقطع ثابث و مستقیمی دارد. بیشتر تیرهایی که در ساخت و ساز کاربرد دارد؛ از این نوع محصول است.
•    تیرآهن منحنی: جان این تیرآهن به شکل منحنی است. در ساختمان هایی با معماری خاص کاربرد دارد.
•    تیرآهن مخروطی: شکل این نوع تیر به صورت مخروطی است. بدین شکل که انتهای یک سرآن بزرگتر از سر دیگر می باشد.

تیرآهن های پشتیبان:

وظیفه اصلی تیرآهن، تحمل بار و فشار هایی است، که بر سازه وارد می شود. برای بالا بردن تحمل و مقاومت تیر مورد نظر، باید آن را با یک تکیه گاه، ترکیب کنیم؛ این کار سبب می شود تا مقاومت تیرآهن در برابر نیروهای برش و خمشی سازه افزایش پیدا کند و بدین شکل ساختمان طول عمر بیشتری می یابد.

به طور کلی تکیه گاهی که برای مقاوم سازی تیرآهن در سازه به کار می رود؛ به سه دسته تقسیم می شود:

•    تکیه گاه غلطکی: این تکیه گاه عمود برمحور خود حرکت کرده و با نیرو برش مقابله می کند.
•    تکیه گاه مفصلی: این نوع تکیه گاه دربرابر چرخ و جابجایی تیرآهن مقاوم است.
•    تکیه گاه ثابت: این تکیه گاه از جا به جایی چرخش تیر جلوگیری می کند.

براساس نوع تکیه گاه تیرآهن های پشتیبان به انواع مختلفی تقسیم می شوند.: 

•    تیر ساده
•    تیر طره ای
•    تیر پیوسته
•    تیر ممتد
•    تیر همبند
•    تیر پرتوی
•    تیر ثابت
•    تیر کنسولی

انواع تیرآهن در ساخت و ساز

تیرآهن از عناصر افقی در اسکلت سازه است که بار های عمودی، نیروهای برشی و خمشی ساختمان را تحمل می کند و آن را به انتهای سازه یعنی دیوار، تکیه گاه  و... منتقل می کند.

انواع تیرآهن بر اساس وظیفه ای که در سازه ایفا می کند؛ همچنین نوع بار و نیروهای برشی و خمشی که به آنها واردمی شود؛ تقسیم بندی شده، که عبارتند از:

•    تیر اصلی ( شاه تیر ): شاه تیر به ستون سازه متصل می شود. وظیفه آن انتقال بار از قسمت های فرعی به پایه سازه می باشد.
•    تیر فرعی (تیرچه): تیر فرعی به شاه تیر متصل و سبب کاهش بار اضافی تیر اصلی شده. که درنهایت باعت برقراری تعادل درتمامی بخش های سازه می شود.
•    تیر کلاف: به تیرآهنی گفته می شود که به دوتیر عرضی در سقف و خرپا متصل می شود. وظیفه آن انتقال بار تیر های عرضی به ستون و پایه ساختمان است.
•    تیرهای لبه‌ای یا کناری : نوعی از تیرآهن هستند، که پیرامون سازه قرار می گیرند و علاوه بر بار های  سقف بار های وارد بر دیوار را نیز تحمل می کنند.
•    لاپه یا پرلین : تیر های سبکی است که برای پوشش سقف ساختمان های صنعتی به کار می رود.
•    تیرهای نعل درگاهی : در زمان تعبیه پنجره یا در برای حفظ ایستایی آن به کار می رود.
•    تیرآهن خرپا: نوعی تیرآهن است، که برای مقاوت بیشتر به آن میله اضافه می کنند؛ برای استفاده در خرپا ساختمان.

انواع تیرآهن وکاربرد آنها در ساخت و ساز

نتیجه گیری مقاله انواع تیرآهن

بعد از خواندن این مطلب شما می توانید با نگاه کردن به سازه های مختلف در یابید که چه نوع تیری در آن ها به کار گرفته شده، همچنین به فهمید که آیا جایگاه درست و مناسبی دارند یا خیر.

شناخت انواع تیرآهن و کاربرد های خاص آن سبب می شود تا با دیدی باز و اطلاعات جامع تر دست به انتخاب تیرآهن مورد نیاز خود بزنید. زمانی که تیر در جای اصولی خود قرار گیرد، آن زمان است، که ما به سازه ای مقاوم با طول عمر دراز دست می یابیم. 

اگر سوالی درباره انواع تیرآهن یا نحوه انتخاب درست تیر برای سازه های خود دارید یا می تواند اطلاعات ای متن را کامل تر کنید؛ لطفا در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید، کارشناسان مهد فولاد در اسرع وقت پاسخ گوی شما عزیزان هستند. همچنین اگر علاقه دارید بیشتر درمورد ماهیت تیر ها بدانید می‌توانید مقاله تیرآهن چیست؟ را مطالعه کنید.

بازرگانی مهد فولاد مرجع تخصصی عرضه کننده آهن آلات با داشتن تجربه کاری بیشتر از 15 سال به عنوان یکی از فروشگاه های برتر مقاطع فولادی با به همراه داشتن تیم کارشناس حرفه ای به شما در شناخت و استفاده درست متناسب با پروژه های ساختمانیاتان کمک می کنند، هدف این مجموعه راحتی در خرید و ایمنی در ساخت و ساز است.

اساس کار ما ارائه خدمات با کیفیت همچنین خرید کالای اصل بدون واسطه از کارخانه و بنگاه با قیمت مناسب است، برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش باشماره 02162999080 تماس بگیرید،یا به صورت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

تیرآهن از مقاطع فولادی مهم صنعت ساخت و ساز به شمار می آید. که براساس نوع ساخت، شکل، وزن انواع گوناگونی را شامل می شود. به صورت کلی تیرآهن را می توان به سه دسته تیرآهن هاش، معمولی، لانه زنبوری تقسیم بندی کرد.

تیرآهن از عناصر افقی در اسکلت سازه است که بار های عمودی، نیروهای برشی و خمشی ساختمان را تحمل می کند و آن را به انتهای سازه یعنی دیوار، تکیه گاه و... منتقل می کند.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید