basket سبد استعلام
منو

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

1400/11/27 350 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
کاربرد تیرآهن در ساخت و سازی و صنایع مختلف

شناخت کاربرد تیرآهن اولین گام برای انتخاب درست و مناسب تیر در سازهای مختلف می‌باشد. انتخاب صحیح و متناسب با نوع سازه و شرایط جوی از الزامات دستیابی به یک ساختمان مستحکم و بادوام است. ما در این مقاله به معرفی و بررسی انواع کاربرد های تیرآهن در ساختمان سازی ، صنایع مختلف همچنین کاربرد تیرآهن در اندازه‌های متفاوت پرداختیم. با ما همراه شوید.

اگر بعد از خواندن این مطلب سوالاتی راجع به کاربرد و قیمت تیرآهن، نحوه تهیه و استفاده همچنین قیمت تیرآهن برایتان پیش آمد، می توانید در انتهای مطلب نظرات خود را با ما در میان بگذارید؛ کارشناسان مهد فولاد در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان هستند.

 

 

کاربرد انواع تیرآهن 

تیرآهن ها دارای انواع گوناگون هستند. این محصولات در شکل ظاهری و خواص مکانیکی باهم تفاوت دارند. هر کدام از آنها مناسب شرایط محیطی، صنعت و سازه خاصی است که ما در زیر به بررسی کاربرد پرفروش ترین تیرآهن های بازار می پردازیم. :

تیرآهن معمولی یا I شکل

این نوع تیرآهن به خاطر تنوع و ایمنی بالا در الویت انتخاب برای ساخت و ساز ساختمان های مختلف قرار دارد. فعالان این حوزه از جمله مهندسان سازه اغلب ترجیح می دهند برای ساخت بنای خود از تیرآهن معمولی استفاده کنند. در شرایط خاص به سراغ انواع دیگر تیر می‌روند. این محصول وزن و قیمت کمتری نسبت به دیگر تیر ها مانند هاش دارد که سبب کاهش هزینه های ساخت و ساز می شود. 

به خاطر قدرت باربری بالا این تیر ها به شکل افقی در سقف و به صورت عمودی در ستون استفاده می شود. تیرآهن I دربرابر نیروهای خمشی هم جهت با جان تیر بسیار مقاوم است. بال های افقی این کالا نیز در برابر تغییر شکل خمشی و جان آن در برابر تنش برشی استحکام و مقاومت بالایی دارد. تیرآهن معمولی کاربرد زیادی در صنایع ساختمانی دارد. از این محصول در خرپاهای تکیه گاهی و قاب های اصلی سازه استفاده می شود.

تیر های فولادی مانند تیرآهن I شکل دوام و پایداری مورد نیاز بنا را ایجاد می کند. قدرت و مقاومت بالای این کالا سبب می شود تا سازه از تکیه گاه های دیگر بی نیاز شود همچنین باعث صرفه جویی در وقت و هزینه در عین حال حفظ پایداری اسکلت سازه می شود. کاربرد اصلی تیرآهن I شکل در ساختمان های چند طبقه، باز سازی خانه های قدیمی، ساخت راهرو مترو، آسانسور، فضای تریلر و کامیون می باشد. 

 کاربرد تیرآهن معمولی

تیرآهن هاش یا H شکل

تیرآهن هاش بیشتر در ساخت پل مخصوصا پل های طویل کاربرد دارد. این محصول به خاطر بال های بزرگتر و جان قطور تری که دارد بار بیشتری را می تواند نسبت به تیرآهن I شکل تحمل کند. با اینکه هز دواین تیرهاقدرت وتوانایی باربری زیادی دارند ولی به دلیل شکل ساختار تیراهن هاش بیشتر برای سازه های سنگین و بزرگتر استفاده می شود. 

انواع کاربرد های تیرآهن H شکل :

•    ساختمان‌های ضد زلزله
•    برج‌سازی
•    پالایشگاه
•    خرپا
•    پل‌ها

کاربرد سایز های مختلف تیرآهن

کاربرد تیرآهن در ساختمان های مختلف براساس سایز آن  مشخص می‌شود. هر سایز تیرآهن دارای مقاومت، وزن، ضخامت مخصوص به خود است. این عوامل تاثیر مستقیمی بر قیمت، کاربرد و ویژگی های آن می گذارد. البته استاندارد و روش ساخت هم مهم است. براین اساس کارایی هر تیر در سازه مشخص می شود.از انجایی که اسکلت بنا رکن اصلی ساختمان می باشد  مصالحی که درآن استفاده می شود. از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر ساختمان از پی مقاوم نباشد و اسکلت بندی مناسبی نداشته باشد به مرور زمان ساختمان دچار آسیب های زیادی می شود.

کاربرد پرفروش تری تیرآهن های بازار عبارتند از:

تیرآهن 12

تیرآهن های 12 موجود در بازار براساس کیفیت ساخت، کارخانه تولید کننده، وزن و ضخامت باهم متفاوت اند، اما کاربرد و ویژگی یکسانی دارند. با درنظر گرفتن نوع سازه از این محصول بیشتر در سقف و ستون سازه به کار می رود. به خاطر وزن سبک و سایز متوسطی که دارد از این تیر برای سازه های بزرگ و سنگین استفاده نمی شود. 

 تیرآهن 14

وظیفه اصلی تیرآهن تحمل بار سازه و نیروهای تنش و خمشی آن است. از این رو تیرآهن 14 در اسکلت فلزی ساختمان به کار گرفته می شود. از این محصول برای ساخت ستون، پوشش سقف و تیر استفاده می شود. انتخاب و به کار گیری تیر باید متناسب با وزن سازه و بادقت بالایی انجام شود. در بناهای نیمه سنگین استفاده از تیرآهن 14 گزینه مناسبی است. چون وزن سازه را متعادل نگه می دارد. زمانی که حجم سازه افزایش می یابد باید در مقابل مقاومت بنا نیز بالا برود براین اساس از تیرآهن 14 در ستون ها ی اصلی و فرعی استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن 14

تیرآهن 16

این محصول جز پرکاربردترین تیر هایی است که در بخش های مختلف سازه به کار می رود. از تیرآهن 16 در ساخت ستون، خرپا، نعل درگاه استفاده می شود. از آنجایی که ستون جزء مهمترین بخش اسکلت سازه بحساب می آید. باید از مقاومت و استحکام زیادی برخوردار باشد. با به کار گیری تیرآهن 16 به عنوان ستون سازه از ایمنی و مقاومت بنا مطمئن می شوید. در ساختمان های سنپین این محصول به عنوان تیر فرعی یا تیرچه  به صورت افقی و عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. 

 تیرآهن 18

تیر آهن 18 از دیگر تیر های پر کاربرد ساخت و ساز به شما ر می آید. که نسبت به سایز های قبلی از مقاومت و وزن بیشتری برخوردار است. براین اساس این محصول بیتشر از تیر های قبلی بر استحکام و ایمنی سازه می افزاید. بر این اساس این محصول در سازه های سنگین و نیمه سنگین به عنوان ستون، تیر اصلی، تیر فرعی، پوشش سقف استفاده می شود.

کاربردهای تیرآهن در صنایع مختلف

به خاطر استفاده از آلیاژ های فولادی تیرآهن از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است که همین ویژگی سبب شده است تا این محصول به صورت گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شود. کاربرد این محصول در صنایع مختلف براساس نوع، وزن، شکل تفکیک می شود. 

ما در این قسمت به معرفی صنایعی که تیرآهن در آن های بیشترین استفاده را درارد می‌پردازیم. :

کاربرد تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

 تیرآهن اساس تمام ساختمان ها با اسکلت فلزی و فولادی چه با طبقات زیاد چه کم می باشد. همچنین این محصول عضو اصلی ساخت پل و برج ها نیز بحساب می آید. همانطور که گفتیمم وزن سازه، شرایط محیطی و البته مشخصات فنی محصول مهم ترین اصل در انتخاب تیرآهن مورد نیاز است که حتما باید لحاظ شود.  مثلا برای ساخت سازه ابتدا باید به طراحی و نقشه ساختمان توجه شود تا تیرآهن مورد نیاز به همراه کاربرد آن مشخص شود. تا در جای مناسب خود قرارگیرد. برای بنا های مسکونی و تجاری با طبقات کم از تیرآهن معمولی استفاده می‌شود. در ساختمان های چند طبقه بیشتر تیراهن هاش به کار می رود.

اساسی ترین کاربرد های تیرآهن در ساختمان، عبارتند از:

انواع کاربرد های تیرآهن در ساختمان سازی و صنایع مختلف

اسکلت سازه 

در ساخت اسکلت سازه از انواع مختلف تیرآهن استفاده می شود. این تیر ها شامل تیرآهن IPE یا استاندارد اروپایی، INP، تیرآهن هاش و لانه زنبوری می باشند. این محصولات هرکدام به سبب ویژگی که دارند در بخش ها و قسمت های مختلف سازه متناسب با کارایشان استفاده می شوند. البته این نکته را هم باید درنظر داشته باشید که کاربرد یک نوع تیرآهن در قسمت های مختلف سازه یکسان نیست. ممکن محصول مورد نظر یکبار به عنوان تیر اصلی مناسب با وزن سازه به کارگرفته شود. اما بار دیگر به عنوان تیر فرعی یا نمای ساختمان آن هم با در نظر گرفتن شرایط سازه به کار رود.

 نکته دیگر این است که برای ستون سازه نمی توان همیشه یک نوع تیر استفاده کرد. چون در برخی موارد نیاز است تا از تیر حجیم و قوی که استحکام بالایی دارد استفاده شود. مثلا تیرآهن بال پهن یا هاش به دلیل استحکام بالا در ساخت ستون های اصلی اسکلت بنا به کار می روند. یا درمواردی لازم باشد از تیرآهن کم حجم و سبک استفاده شود تا تعادل در وزن اسکلت ساختمان حفظ شود.

کفی ستون

استفاده از تیر در کفی ستون جزء مهمترین کاربردهای تیرآهن به حساب می آید. کفی ستون به خاطر تحمل بار نهایی سازه که از ستون ها به آن وارد می شود و انتقال آنها به زمین از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تضمین استحکام کفی ستون از تیرآهن های فولادی که کیفیت ساخت خوبی دارند، استفاده می شود.  تیرآهن از قسمت های مختلف و مورد نیاز سوراخ شده و به وسیله اتصالاتی مانند پیچ به بتن متصل می شود.

بعد از محکم شدن اتصال کفی ستون با بتن تیرآهن هایی که در ستون اصلی یا فرعی کار گذاشته شده اند به کفی ستون متصل می شوند. اتصال تیرهای ستون به کفی توسط جوش دادن یا پیچ و مهره با کمک نبشی انجام می شود. از مزیت های استفاده از تیرآهن در کفی می توان به دریل کاری و ایجاد سوراخ یا مشعل کاری برای اتصال پیچ و برش اشاره کرد. 

کاربرد تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

ستون ها

مهمترین وظیفه  انواع تیرآهن در سازه های فولادی ایجاد ستون های مقاوم و مستحکم در سازه می‌باشد. ستون نقش حیاتی را در سازه ایفا می کند. چون تمام بار سازه از قسمت و بخش های مختلف توسط ستون که با تیرآهن ساخته می شود به زمین انتقال می یابد. براین اساس انتخاب تیرآهن مناسب برای اسکلت بنا که بتواند استحکام و مقاومت ساختمان را دربرابر شرایط و عوامل مختلف حفظ کند، حائز اهمیت است.

 به همین خاطر انتخاب نادرست و نامناسب تیرآهن می تواند منجر به ایجاد اتفاقات ناگوار و فاجعه بار بیانجامد. انتخاب نوع تیرآهن برای ستون های اصلی با توجه به تعداد طبقات صورت می گیرد. هرچه تعداد طبقات بیشتر باشد وزن سازه نیز افزایش می یابد. براین اساس باید از تیرآهن های بیشتر و قویتری استفاده شود. به طور معمول از تیرهای بال پهن برای ستون های اصلی استفاده می شود. رکن اصلی که باید در انتخاب تیرآهن باید به آن توجه شود، داشتن مقاومت لازم برای تحمل بار وارد بر ساختمان را است.

تیرهای اصلی (شاه تیر)

بعد از ستون های سازه شاه تیر یا تیر اصلی نقش بسیار مهمی در سازه ایفا می کند. شاه تیر به دسته ای از تیرآهن ها گفته می شود. که به صورت افقی در اسکلت فلزی سازه به کار می‌روند. به سبب اهمیت و نقش اساسی که در ایجاد و ساخت بنا ایفا می کنند به آنها تیر اصلی یا شاه تیر گفته می شود. شاه تیر به صورت افقی برروی ستون ها قرار می گیرد. به این صورت که تیرآهن از روی یک بال بر روی ستون ها قرار گرفته و بال دیگر در قسمت بالا قرار دارد. بعد از این مرحله تیرک های میانی بر روی آن قرار داده می شود. وظیفه تیر اصلی انتقال بار تیرک فرعی به ستون ها است.

کاربرد تیرآهن درستون های اصلی سازه

شاه تیر که در ساختمان با کمک تیرآهن ساخته می شود. از یک ستون به ستون دیگر با کمک پلیت‌ها متصل می‌شود. شاه‌تیر به خاطرحفظ تیرک‌های میانه هر طبقه توسط نبشی به ستون وصل می شود. به سبب اینکه تیرک های میانی بر روی شاهتیر قرار داده می شود. از این رو در انتخاب تیرآهن تیر اصلی دقت زیادی باید داشته باشید، تا بنا و پی سازه محکم و مقاوم شود. تیر اصلی باید تحمل بار تیرک ها را داشته باشد. به طور کلی تعداد تیرآهن هایی که در شاه تیر استفاده می شود از تیری که در ستون ها به کار می رود کمتر است ولی از سایر تیرآهن هایی که در دیگر بخش های سازه به کار می روند بزرگتر و مقاومتر می باشد. البته این مسئله ربط مستقیمی به نوع سازه دارد.

تیرک‌های میانی

تیرک های میانی کوچکتر از ستون و تیر اصلی هستند. به این خاطر به آن ها تیرآهن کوچک هم گفته می شود. تیرک میانی نسبت به شاه تیر از اهمیت کمتری برخوردار است. اما از آنجایی که تیرآهن در تحمل وزن ساختمان نقش مهمی دارد؛ این تیرک ها در پایین و بالا تیرآهن های قرار می‌گیرد. تیرک میانی به صورتی به هم متصل می شوند، که بتوانند نیروی زیادی را تحمل کنند.

می توان گفت مهم ترین وظیفه تیرک ها این است که نیرو و فشار وارد بر سازه را به شاه تیر و ستون ها منتقل کنند. تیرک های میانی بین بال های بالایی و پایینی تیرهای اصلی قرار داده می‌شوند. این تیرک ها با استفاده از پیچ و مهره یا جوشکاری به تیرهای اصلی وصل می‌شوند. تیرک میانی به دلیل نقش کم رنگ تری که نسبت به تیر های اصلی دارند همچنین از استحکام و اندازه کمتری در مقایسه با شاه تیر برخورد دار هستند. در تیرک میانی بیشتر از تیرآهن های معمولی با استاندارد اروپا استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن در صنایع مختلف

تیرآهن خرپا

برای ساخت خرپا از تیرآهن استفاده می شود. بدین شکل که تیر ها مثل خرپا کنار هم گذاشته می شود تا در سقف انبار و سوله ها به کار گرفته شود. تیرآهنی های معمولی با علامت اختصاری L، در ساخت خرپاهای سبک استفاده می‌شود. ولی در خرپاهای سنگین تیرآهن هاش به کار می رود. هرچه دهانه ی خرپا بزرگتر باشد به همان اندازه ابعاد و اندازه تیرآهن مورد نیاز هم تغییر می کند و بیشتر می شود. 

خرپا به سبب شکل خاص ساختار و زیگزاگی بودن مقاومت زیادی در برابر فشار دارد. اما هرچه خرپا سنگین تر باشد به همان نسبت  برای تحمل بار بیشتر باید از تیرآهن قویتری استفاده کرد. و برعکس با کاهش مقاومت خرپا سایز وابعاد تیرآهن مورد نیاز کاهش می یابد. نکته جالب توجه این است که امکان ساخت خرپا در شکل های مختلف وجود دارد. بدین معنا که لازم نیست حتما تیرک های اریب بین دو ردیف موازی قرار گیرند و می توان این تیرک ها را بین دو ردیف اریب هم قرار داد. خرپا به طور کلی روی ستون های اصلی قرار می گیرد و از این طریق نیرویی که به آن وارد می شود را به زمین منتقل می کند.

تیرهای باریک کرومیت

تیر های کرومیت باریک تر از تیر ک میانی هستند ولی طول بلندتری دارند. این تیر ها به دلیل عرض کم و طول درازی که دارندتیر های باریک نامیده می شوند. تیر کرومیت بر روی شاه تیر محکم می شود. ساختار تیر های باریک تا حدی شبیه به خرپا است. اما تفاوت هایی با آن دارد، که شامل شکل ساخت و باریک بودن تیر های مورد استفاده در تیر کرومیت می باشد. تیرهای باریک به صورت اریب بین دو ردیف تیرهای اصلی قرار داده می شوند.

کاربرد تیرآهن در صنعت پل سازی

تیرآهن در پل‌سازی

در صنعت پل سازی بیشتر از تیرآهن لانه زنبوری و هاش به دلیل مقاومت و دوام بالا استفاده می شود. از آنجایی که پل ها باید عمر طولانی داشته باشند. و همچنین بتوانند در برابر نیروهای طبیعی و فشار عبور و مرور مقاومت بالایی از خود نشان دهند. باید در هنگام انتخاب و به کاربردن تیرآهن در پل وزن اجسامی که از روی آن می خواهند بگذرند و شرایط محیطی را در نظر بگیریم.
 در ساخت پل ها از تیر آهن هاش سنگین استفاده می شود. چون این مکان بخشی از مسیر کامیون های تجاری با بار های بسیار سنگین است. پل هایی که با تیرآهن ساخته می شوند عموما از دوام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. از تیرهای معمولی که دارای مقاومت بالایی هستند در پل‌های با اندازه‌ی 650-33 فوت نیز استفاده می‌شود. که مسئولیت انتقال بار به پایه را بر عهده دارند.

تیرآهن در کشتی و اسکله

به خاطر اینکه اسکله بتواند به‌عنوان یک مرکز لجستیک عمل کند، به ستون و پایه های قوی نیاز مند است. تیرآهن هاش گزینه بسیار مناسبی است که با استفاده از آن در اسکله می توان چارچوب سازه‌ای کاملی را فراهم نمود. این تیرآهن یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای ساخت کشتی‌های باربری هستند. البته از تیرآهن‌های معمولی نیز برای ساخت عرشه کشتی استفاده می‌شود.مهمترین قسمت کشتی در کف آن قرار دارد که به آن تیرآهن شاه تیر بدن اصلی گفته می شد که به عنوان ستون فقرات کشتی شناخته می‌شود. کلیه المان‌های اصلی کشتی به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم با شاه تیر اصلی بدنه در ارتباط اند. 

کاربرد تیرآهن در صنعت کشتی سازی و اسکله

تیرآهن در پالایشگاه ها

از آنجایی که سازه پالایشگاه ها به مقاومت و دوام بالایی احتیاج دارد در ساخت آن از تیرآهن هاش استفاده می شود. تیرآهن هاش به دلیل ویژگی و مشخصات فنی که دارد، می تواند برای مصارف با طول ۱۰۰ متر به کار رود.  تیرآهن هاش به خاطر هندسه و سطح مقطعی که دارد مقاومت بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی از خودش نشان می دهد. پهنای بال این تیرآهن سبب شده تا استحکام بیشتری در سازه ایجاد شود.

سخن آخر

همان طور که در این مقاله گفتیم تیرآهن نقش و کاربرد زیادی در معماری و صنعت ساخت و ساز دارد. فعالان این حوزه با در نظر داشتن نقشه ساختمان، قیمت بازار آهن، تجهیزات و مصالح ساختمانی دست به برآورد و برنامه ریزی برای هزینه های پروژه های عمرانی خود می‌زنند. از این رو انتخاب تیرآهن مناسب، با کیفیت و با قیمت مناسب در فرایند ساخت بسیار حائز اهمیت است و اگر دقت کافی در همه زمینه ها صورت نگیرد و گزینش به غلط انجام گیرد پیامد های ناگواری به همراه هزینه های سنگین را به دنبال دارد. فقط با انتخاب درست تیرآهن متناسب با نوع سازه خروجی کار قابل اعتماد می شود.

بازرگانی مهد فولاد مرجع تخصصی عرضه کننده آهن آلات با داشتن تجربه کاری بیشتر از 15 سال به عنوان یکی از فروشگاه های برتر مقاطع فولادی با به همراه داشتن تیم کارشناس حرفه ای به شما در شناخت و استفاده درست متناسب با پروژه های ساختمانیاتان کمک می کنند، هدف این مجموعه راحتی در خرید و ایمنی در ساخت و ساز است.

بازرگانی مهد فولاد علاوه بر ارائه محصول تیرآهن خدماتی همانند برش و شبکه کردن تیرآهن یا تولید تیرآهن لانه ‌زنبوری متناسب با نیازتان نیز می پردازد؛ اساس کار ما ارائه خدمات با کیفیت همچنین خرید کالای اصل بدون واسطه از کارخانه و بنگاه با قیمت مناسب است، برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش باشماره 02162999080 تماس بگیرید، یا به صورت آنلاین با ما در ارتباط باشید
 

مقالات مرتبط

سوالات متداول

ازتیرآهن بیشتر در صنایع ساختمانی، ساخت اسکله، کشتی سازی، پالایشگاه، پل سازی استفاده می شود.

از پر مصرف ترین سایز های این محصولمی توان به تیرآهن های سایز 14،16،18 اشاره کرد که مطابق با استاندارد اروپا تولید شده و وزن و حجم متوسطی دارند. این موضوع سبب شده تا در بازار آهن طرفداران زیادی داشته باشند.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید