basket سبد استعلام
منو

نبشی چیست و انواع آن

1400/11/27 245 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
انواع نبشی

نبشی یکی از مقاطع مهم در ساخت و ساز و صنعت به شمار می آید. شکل منحصربفرد نبشی باعث شده که کاربرد بسیار گسترده و متمایزی از سایر مقاطع فلزی پیدا کند. 

در این مطلب ابتدا به معرفی نبشی، توضیح شکل ظاهری و ابعاد آن، نحوه ی خواندن و روش تولید آن اشاره می گردد. سپس در ادامه به نحوه ی محاسبه وزن نبشی، کاربردهای آن و کارخانه های تولید کننده اشاره می شود.

 

 

نبشی چیست؟

نبشی یا angle bar یک مقطع فلزی می باشد که از دو صفحه ی عمود برهم تشکیل شده است. به هر کدام از این صفحات «بال نبشی» گفته می شود.

نبشی می تواند به طور مستقل یا ترکیب شده با مقاطع دیگر بکار رود. این موضوع بستگی به محل استفاده نبشی و نوع کاربردی دارد که مدنظر کاربر است.

ویژگی منحصربفرد نبشی شکل ظاهری آن است. محوری که بال های نبشی بر روی آن عمود می شوند به افزایش استحکام و مقاومت نبشی کمک بسیار قابل توجهی می کند.

 

نبشی چیست و انواع آن

 

روش تولید نبشی

نبشی ها به دو روش کلی تولید می گردند که خواص مکانیکی متفاوتی نیز بایکدیگر داردند:

 

روش پرسی

روش پرسی را می توان سنتی ترین روش برای تولید نبشی دانست. طول این نوع نبشی عموما 6 متر می باشد. در این فرآیند ورق آهن یعنی ورق سیاه یا ST37 وارد دستگاه رول فورمینگ می شود. به این صورت که عرض ورقی به طول 6 متر را با استفاده از قالب در فرآیند شکل دهی سرد از وسط خم می کنند. پس می توان گفت که در این روش ماده اولیه نبشی ورق می باشد.لازم به ذکر است که این نبشی منطبق بر استاندارد نیست و تنها در مواقعی تولید می شود که یک نبشی با ضخامت بسیار پایین یا غیر متعارف مورد نیاز باشد. تولید نبشی پرسی عموما سفارشی می باشد.

 

روش فابریک

در این روش برخلاف روش پرسی که نبشی با انجام فرایندی بر روی یک محصول دیگر حاصل می شود، محصول خروجی از خط تولید مستقیما نبشی می باشد. در روش پرسی، فرایند نورد سرد بر روی ورق ها صورت می گیرد درحالی که در روش فابریک فرایند تولید به صورت نورد گرم است. برای تولید نبشی فابریک شمش های گداخته شده از قالب های فرم دهنده عبور داده می شوند. به این قالب ها قفسه های نوردی نیز گفته می شود. طول این نبشی ها می تواند 6 یا 12 متر باشد. کلیه کارخانه های تولید کننده نبشی، آن را به روش فابریک تولید می کنند.

 

انواع مختلف نبشی

 

ابعاد نبشی

نبشی نیز مانند سایر پروفیل های فلزی یک مقطع با شکل ثابت و در ابعاد متغییر می باشد. به این معنی که عوامل متغییر در ابعاد نبشی می تواند ضخامت و طول و عرض بال ها باشد. البته در جدول اشتال نبشی مشخصات ابعادی آن به طور کامل ذکر شده است اما نبشی های تولید شده در داخل کشور بر اساس استاندارد ملی تولید نبشی تولید می گردند.

به طور خلاصه متغییرهایی را که باعث تغییر در ابعاد نبشی می شوند را می توان به صورت زیر دانست:

 

بال نبشی

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، نبشی ها می توانند بال مساوی یا نامساوی باشند:

 

نبشی بال مساوی

در این نوع نبشی عرض هر دو بال با یکدیگر برابر بوده و گاها برای نشان دادن این تساوی از حرف «V» استفاده می شود. اما معمولا به این صورت نمایش داده می شود که در کنار حرف «L» سایز بال نمایش داده می شود.

 برای مثال نبشی L40 در بازار با نام نبشی 4 شناخته می شود. این عبارت به معنای نبشی بال مساوی بوده که عرض هر بال آن 40 میلیمتر است.

در حالت استاندارد و در نقشه های مهندسی این نبشی با ضخامت 4 میلیمتر را به صورت 4*40*40 نشان می دهند.

 

بال نامساوی

همانطور که می توان از نام این نبشی حدس زد، عرض یکی از بال ها با دیگری متفاوت است. استفاده از نبشی بال نامساوی چندان رایج نبوده و بیشتر در مواقعی از این نبشی استفاده می گردد که امکان استفاده از نبشی بال مساوی به هر علتی فراهم نباشد. در حال حاضر این نبشی تنها در گرید ST37 تولید می شود. برای نمایش نبشی بال نامساوی در نقشه ها به این صورت عمل می کنند که در کنار حرف L، سایز بال ها نوشته می شود. برای مثال نبشی L300*400 به معنای نبشی با دو بال 300 و 400 میلیمتری است. البته لازم است بدانیم در حال حاضر هیچ کارخانه ای اقدام به تولید نبشی بال نامساوی به صورت فابریک نمی کند.

 

بال نبشی

 

ضخامت نبشی

از ضخامت نبشی با عنوان «گوشت» نبشی نیز یاد می شود. نبشی با ضخامت های پایین تر در ساخت و ساز استفاده گسترده تری دارد.

در حال حاضر شما می توانید نبشی هایی با ضخامت 2 تا 20 میلیمتر را در سبد کالایی محصولات شرکت مهد فولاد بیابید.

 

نحوه محاسبه وزن نبشی

حال که با ابعاد نبشی آشنا شدیم می توانیم به نحوه محاسبه وزن نبشی نیز بپردازیم. در ابتدا باید بدانیم که برای تمامی نبشی ها یک استاندارد وزنی مشخص با توجه به ابعاد آنان وجود دارد. این استاندارد در جدول اشتال نبشی با ذکر جزئیات آمده است. اما در حال حاضر تولید نبشی  منطبق بر جدول اشتال در داخل کشور با محدودیت مواجه است. همانطور که در بخش پیش نیز به آن اشاره شد، نبشی های داخل کشور بر اساس استاندارد تولید ملی نبشی تولید می گردند. البته هر کارخانه متناسب با امکانات و ظرفیت خود اقدام به تولید نبشی در سایزهای مشخصی می نماید که ممکن است از لحاظ وزنی اندکی با تولیدات سایر کارخانه ها مغایرت داشته باشد.

برای محاسبه وزن نبشی می توانید به صفحه نبشی مراجعه نموده و از پنل محاسبه وزن در نوار سمت راست استفاده نمایید.

فرمول محاسبه وزن نبشی به صورت زیر می باشد:

ضخامت نبشی (بر حسب متر) × طول (بر حسب متر) × اندازه بال ها (بر حسب متر) × ۷۸۵۰ × ۲ = وزن محصول (بر حسب کیلوگرم)

 

کاربرد نبشی

پیشتر به طور خلاصه گفتیم که از نبشی های سبک در ساخت و سازهای عمرانی استفاده می گردد. از نبشی هایی با ضخامت بالاتر که به اصطلاح به آنان نبشی سنگین نیز گفته می شود عمدتا در صنایع استفاده می شود.

همانطور که از کلمه نبشی نیز می توان دریافت، این مقطع فلزی در گوشه ها و نبش ها بکار می رود. کارکرد اصلی نبشی اتصال دو صفحه یا مقطع به یکدیگر است.

 

 • اتصال پل و ستون
 • ساخت ساپورت لوله در نیروگاه ها و پتروشیمی
 • ساخت ماشین آلات صنعتی
 • انواع چارچوب (درب و پنجره) و پایه
 • اتصال تیر و ستون
 • اتصال تیرآهن به بیم
 • ساخت پایه برای تجهیزات ترافیکی
 • ساخت آسانسور
 • ساخت پلکان
 • اتصال ستون به صفحه در فنداسیون
 • نبشی کشی ساختمان
 • ساپورت برای سینی های کابل برق
 • ساخت سقف های سبک
 • دکل انتقال نیرو
 • ساخت ستون، خرپا و دکل
 • ساخت قفسه های آهنی
 • ساخت شیروانی
 • یه عنوان بادبند
 • ساخت سقف کرومیت
 • ساخت پشت بندی و مهار نیروهای جانبی

 

کاربرد نبشی

 

آشنایی با برخی از تولیدکنندگان بزرگ نبشی

درحال حاضر کلیه نبشی های موجود در بازار ایران تولید داخل می باشند. شرکت مهد فولاد با تکیه بر سهم عمده ای که در بازار نبشی و ناودانی دارد، به عنوان یکی از مراجع تخصصی قیمت گذاری نبشی و ناودانی عمل می کند. این مجموعه با برترین تولیدکنندگان نبشی و ناودانی همکاری داشته که در ادامه به برخی از این تامین کنندگان اشاره می شود:

 

نبشی فولاد ناب تبریز

آنچه که نبشی ناب تبریز را از بقیه محصولات متمایز می نماید کیفیت بالای محصولات و رعایت استانداردهای لازم در تولید آنان است. نبشی فولاد ناب تبریز در در سایزهای 2.5 تا 10 یافت می گردد.

 

نبشی آریان فولاد

نبشی کارخانه آریان فولاد با نام نبشی آرین نیز شناخته می شود. تولیدات نبشی این کارخانه از سایز 4 تا 20 موجود است. از ویژگی های منحصربفرد این نبشی می توان به کیفیت بالای آن در ساخت و دقت در ابعاد اشاره کرد. این نبشی کیفیت ظاهری بالایی داشته و کمترین موج و ناهمواری را می توان بر روی آن یافت.

 

نبشی فولاد کوهپایه

نبشی فولاد کوهپایه همان کارخانه اسپیرال سابق است. کیفیت نبشی فولاد کوهپایه از سوی کارخانه تضمین شده است. بکارگیری روش های تولید و تجهیزات بروز و کنترل کیفیت صحیح و  سختگیرانه در خط تولید این نبشی از مشخصات حائز اهمیت آن می باشد.

 

نحوه نامگذاری و خواندن نبشی

یکی از چالش های خریداران در هنگام خرید نبشی عدم آشنایی با اصطلاحات مرتبط با نام آن است. معمولا کسانی که کمتر با نبشی آشنایی دارند، نمی توانند در هنگام خرید نبشی تشخیص دهند که منظور از ابعاد ذکر شده چیست.

در بخش ابعاد نبشی اشاره کردیم که برای مثال نبشی با ابعاد 5*50*50 به معنای نبشی با طول بال 50 میلیمتر و ضخامت 5 میلیمتر است. در بازار به این نبشی اصطلاحا نبشی 5 گفته می شود.

اگر نبشی 50*50 دارای ضخامت 4 باشد، به آن نبشی 5 سبک گفته می شود.

اما زمانی که شکل نوشتاری نبشی در دست نیست باید بدانیم که برای مثال منظور از نبشی 3 این است که این عرض یال این نبشی 3 میلیمتر است. این عدد به عنوان سایز نبشی قلمداد می گردد. از سایز نبشی با عنوان«نمره نبشی»  نیز یاد می شود ضخامت نبشی ممکن است متغییر باشد به همین دلیل در ادامه به ضخامت آن نیز اشاره می گردد.

برای مثال عنوان می شود که نبشی 3 با ضخامت 2 میلیمتر در بازار به عنوان نبشی 3 با گوشت 2 یا نبشی 3 سبک شناخته می شود که آن را به صورت 2*30*30L  نمایش می دهند.

 

 

آنالیز شیمیایی و مکانیکی نبشی

از آنجا که نبشی ها عمدتا با گرید ST37 یا ST52 ساخته می شوند، خواص شیمیایی آنان نیز بر همان استاندارد می باشد.  در ادامه به آنالیز شیمیایی و مکانیکی نبشی پرداخته شده است.

 

جدول آنالیز شیمیایی نبشی

 

 

مشخصات مکانیکی نبشی

نتیجه گیری

نبشی نوعی پروفیل باز به شکل L می باشد. نبشی از دو بال عمود بر هم تشکیل شده که به آن ها بال گفته می شود. عرض این بال ها می تواند با یکدیگر متفاوت یا برابر باشد. نبشی به دو روش پرسی و فابریک تولید می گردد. روش پرسی امروزه مرسوم نبوده و تنها در شرایط خاصی که مدنظر مصرف کننده باشد تولید می گردد. برای محاسبه وزن نبشی می توانید به پنل موجود در سمت راست صفحه مراجعه نمایید. کاربرد نبشی به دلیل فرم خاصی که دارد بسیار گستره است ولی عمدتا به عنوان اتصال دهنده دو صفحه بکار برده می شود.

 

مقالات مرتبط

سوالات متداول

از نبشی به طور کلی به عنوان اتصال دهنده استفاده می شود.

به کمک جدول استاندارد ملی و یا پنل محاسبه وزن آنلاین نبشی در داخل سایت می توان وزن نبشی را محاسبه نمود.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید