basket سبد استعلام
منو

تفاوت نبشی و ناودانی

1400/12/02 221 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
مقایسه نبشی و ناودانی

از آنجا که نبشی و ناودانی عموما در بین عموم افراد در یک رسته قلمداد می شوند، ضرورت دارد تا به این موضوع پرداخته شود که این دو مقطع تا چه حد به یکدیگر شبیه بوده یا از هم متفاوت هستند.

در این مطلب در خصوص تفاوت نبشی و ناودانی در نامگذاری، شکل ظاهری، کاربرد، خوانش و شباهت آنان در روش تولید، جنس ماده اولیه و دسته بندی وزنی توضیحات مختصری ارائه شده است.

 

 

شباهت و تفاوت نبشی و ناودانی

نبشی و ناودانی اغلب درکنار یکدیگر یاد می شوند. هر دوی این مقاطع، پروفیل های بازی هستند که به علت فرم خاصی که دارند مصارف گسترده ای چه در صنعت و چه در ساخت و ساز پیدا کرده اند. در این مقاله به بررسی موضوعی تفاوت ها و شباهت های نبشی و ناودانی پرداخته شده است.

 

تفاوت نبشی و ناودانی

 

تفاوت نبشی و ناودانی در نامگذاری

  • نبشی در زبان انگلیسی با عنوان angle bar شناخته شده و با حرف L نمایش داده می شود.
  • ناودانی با عنوان Uchannel شناخته شده و با حرف U در نقشه ها مشخص می شود.

 

تفاوت نبشی و ناودانی در شکل ظاهری

به طور کل در خصوص تفاوت نبشی و ناودانی از نظر شکل ظاهری می توان گفت که ضخامت این مقاطع با یکدیگرد متفاوت بوده و ابعاد آن ها را نمی توان در قالب یک استاندارد یکسان دید.

  • کلیدی ترین تفاوت نبشی و ناودانی در همان شکل ظاهری می باشد. تنوع نبشی ها از لحاظ ظاهر بیشتر بوده و به صورت دو صفحه عمود بر هم است. به هر کدام از این صفحات بال گفته می شود. عرض این دو بال می تواند با یکدیگر مساوی یا نامساوی باشد. محوری که این دو بال بر آن عمود گشته اند به افزایش مقاومت نبشی بسیار کمک می کند.
  • ناودانی از دو بال موازی تشکیل شده است که از داخل دارای اندکی زاویه با جان ناودانی هستند. اما زاویه بیرونی بر جان ناودانی عمود بوده و سطح مقطع ناودانی به صورت یک جان با دو بال عمود بر آن دیده می شود. در ناودانی عرض هر دو بال با یکدیگر برابر است و برخلاف نبشی، ناودانی بال نامساوی وجود ندارد.

 

شباهت نبشی و ناودانی در روش تولید

لازم است بدانید که اغلب کارخانه ها بجای تولید نبشی و ناودانی به طور همزمان، اغلب تنها به تولید نبشی می پردازند. به همین دلیل عموما موجدنی نبشی از ناودانی بیشتر است. این در حالی است که روش تولید هر دو محصول بسیار به یکدیگر شبیه بوده و تفاوت چندانی از لحاظ فرآیند و هزینه ندارند.

در هر دو محصول، دو روش کلی تولید وجود دارد:

 

تولید نوردی یا فابریک

در این روش قطعات شمش وارد دستگاه نورد می شوند و خروجی محصول از دستگاه دقیقا همان محصول نهایی است.

 

روش پرسی

در این روش از ورق برای تولید محصول نهایی استفاده می گردد. روش پرسی یک روش غیرمتداول و قدیمی برای تولید نبشی و ناودانی است.

 

فرق روش تولید ناودنی و نبشی چیست

 

شباهت نبشی و ناودانی در نحوه نامگذاری سبک و سنگین

نبشی و ناودانی هر دو باید منطبق بر استاندارد های بین المللی و ملی تولید می گردند. به آن دسته از مقاطعی که معادل جدول وزنی تولید شده اند مقاطع سنگین و به آن دسته از مقاطعی که وزن آن ها کمتر از جدول وزنی باشد، مقاطع سبک گفته می شود.

 

شباهت نبشی و ناودانی در جنس ماده اولیه

نبشی و ناودانی هر دو امکان تولید با انواع مواد اولیه فلزی را بسته به کاربرد دارند. امکان تولید نبشی و ناودانی با تمام متریال هایی که در ادامه قید شده اند وجود دارد:

 

آلومینیوم

نبشی و هم ناودانی می توانند به علت مقاومت بالا، سطح زیبا و سبک بودن با آلومینیوم تولید گردند.

 

گالوانیزه

برخی اوقات به دلیل محافظت از نبشی و ناودانی در فضای مرطوب، آن ها را گالوانیزه می کنند.

 

استنلس استیل (فولاد ضد زنگ)

سطح براق و زیبای فولاد زنگ نزن می تواند زمانی که از نبشی و ناودانی انتظار می رود که روی سطح و در معرض دید باشند  به زیبایی کار کمک شایانی نماید.

 

تفاوت نبشی و ناودانی در کاربرد

  • لازم است بدانید که در اصل هر نبشی به عنوان متصل کننده استفاده می شود. نبشی از کلمه نبش به معنای گوشه و کنج می آید. از نبشی در اتصال بین اجزای مختلف ساختمان و سازه های صنعتی استفاده می گردد.
  • از ناودانی عموما به عنوان نگهدارنده استفاده می کنند.

 

کاربرد نبشی و ناودانی

 

تفاوت خواندن نبشی و ناودانی

نبشی L50 به معنای نبشی با طول بال های 50 میلیمتر و ضخامت 5 میلیمتر است. این نبشی به صورت 5*50*50 نمایش داده می شود.

ناودانی به طور پیش فرض دارای بال های برابر بوده و نیازی به نمایش ابعاد هر دو بال نیست. برای خواندن ناودانی از عبارت سایز یا نمره استفاده می کنند. ناودانی نمره 4 به معنی ناودانی با بال هایی به عرض 40 میلیمتر و ضخامت 4 می باشد.

 

جمع بندی

به طور کل نبشی و ناودانی از لحاظ ساختاری، ظاهری و کاربرد تفاوت های محسوسی با یکدیگر دارند. اما از نظر خواص مکانیکی، شیمیایی و فرآیند تولید با یکدیگر بسیار شبیه و نزدیک می باشند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص نبشی و ناودانی می توانید به صفحات مخصوص هر یک مراجعه نمایید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه مقالات مرتبط با هر یک از این محصولات مراجعه کنید:

ناودانی چیست؟

نبشی چیست و انواع آن

مقالات مرتبط

سوالات متداول

خیر. این مصنوعات به دلیل فرم متفاوت خود در کاربرد شباهتی با یکدیگر ندارند.

اصلی ترین تفاوت نبشی و ناودانی در کاربرد، شکل ظاهری و نامگذاری است.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید