مهد فولاد

تفاوت داربست و کفراژ

نویسنده:

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

تفاوت داربست و کفراژ

کفراژ و داربست دو مورد از اصطلاحات آشنا برای افراد فعال در صنعت ساخت و ساز می باشند. بسیاری از افراد ممکن است این دو سازه را با یکدیگر اشتباه بگیرند و گمان کنند کفراژ و داربست یکی است. اما ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت داربست و کفراژ برای شما بپردازیم و شما را با این دو سازه ی ساختمانی به صورت تخصصی تر آشنا کنیم. بهتر است پیش از آنکه به سراغ بررسی تفاوت داربست و کفراژ بپردازیم، در ابتدا شما را با این اصطلاحات و سازه ها آشنا کنیم. داربست ها از لوله داربست تشکیل می شوند و شما می توانید انواع لوله داربستی با کیفیت را از شرکت مهدفولاد خریداری کنید. شما می توانید در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

آشنایی با کفراژ و کاربرد آن

نوعی از قالب بندی سازه ای موقت که در ساختمان سازی و در زمان ریختن بتن استفاده می شود، کفراژ نامیده می شود. این قالب به عنوان قالب بتن استفاده می شود و بتن تا زمانی که محکم شده و شکل بگیرد در این قالب قرار می گیرد. جنس کفراژها می تواند از فولاد، تخته سه لا، بتن مسلح، چوب و غیره باشد.

بررسی تفاوت داربست و کفراژ

تفاوت کفراژ و داربست چیست

کفراژ و داربست هر دو سازه هایی کاربردی در صنعت ساخت و ساز می باشند. داربست سازه ای برای دسترسی کارگران به نقاط غیر قابل دسترس ساختمان می باشد. اما کفراژ سازه ای موقتی به عنوان قالب برای اجزا مختلف ساختمان همچون داب، تیر، ستون، پله و ... می باشد.

داربست ها و کفراژها در موارد متعددی با یکدیگر تفاوت دارند که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تفاوت داربست و کفراژ از نظر استحکام؛
  2. تفاوت متریال در داربست و کفراژ؛
  3. تفاوت کفراژ و داربست از نظر شکل و اندازه.

کفراژها باید از استحکام بالایی برخوردار باشند تا در زمان بتن ریزی دچار مشکل نشده و حرکت نکنند. همچین باید هیچگونه درز و سوراخی بر روی سطح کفراژ دیده نشود؛ زیرا در این صورت مخلوط آب و سیمان از درون سوراخ به بیرون ریخته می شود. اما داربست ها سبک تر و متحرک تر هستند و علاوه بر آن باید از استحکام مناسبی برخوردار باشند و تحمل وزن مناسبی داشته باشند.

نکته ی دیگر درباره ی تفاوت داربست و کفراژ این اسن که جنس داربست ها از فولاد یا آلومینیوم و در برخی موارد همراه با سکوهایی چوبی است. اما جنس کفراژها از فولاد، چوب، تخته سه لا، بتن مسلح و ساده می باشد.

سخن پایانی

ما در این مقاله به ارائه ی اطلاعاتی پیرامون تفاوت داربست و کفراژ پرداختیم و دانستیم که این دو سازه ی ساختمانی از نظر متریال، کاربرد، اندازه، شکل و ساختار با یکدیگر متفاوت هستند. توجه به ایمنی و کیفیت این سازه ها بسیار مهم است، زیرا عدم ایمنی مناسب در هر یک از آن ها می تواند خطرات مالی و جانی را در پی داشته باشد. ما در مجموعه مهدفولاد به ارائه ی بهترین نوع لوله های داربست برای ساخت این سازه ی ساختمانی می پردازیم و شما می توانید با برای مشاهده انواع، ویژگی ها و قیمت لوله داربست به صفحه مربوط به این محصول در سایت ما مراجعه کنید. همچنین می توانید در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید این محصول با کارشناسان تخصصی ما در شرکت مهدفولاد کیان تماس بگیرید.

محصولات مرتبط:

قیمت روز لوله داربست

مشاهده قیمت
سوالات متداول

چه عواملی بر قیمت لوله اثر گذار است؟

عواملی مانند ضخامت، ابعاد، ورن و جنس از مهم‌ترین موارد اثر گذار بر قیمت لوله هستند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت مهد فولاد از به‌روزترین قیمت لوله اطلاع پیدا کنید.

چطور از کیفیت لوله‌ای که می‌خواهم بخرم، اطمینان پیدا کنم؟

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و خواندن مشخصات فنی و گواهی محصول یا مشاوره گرفتن از کارشناسان خبره مهدفولاد از کیفیت لوله مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

چگونه می‌توان از وزن لوله مورد نیاز خود مطلع شد؟

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به سایت مهدفولاد و استفاده از جدول محاسبه وزن، از حجم و وزن لوله مورد نظر خود اطلاع پیدا کنید.