basket سبد استعلام
منو

ناودانی چیست

1400/11/30 307 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
انواع ناودانی

ناودانی نسبت به دیگر مقاطع فولادی مصرف کمتری دارد و عموم مردم آشنایی خاصی با این مقطع ندارند. اگر فردی برای اولین بار است که نام ناودانی را شنیده، احتمالاً چنین سؤالاتی در ذهن او شکل گرفته است: ناودانی چیست؟ انواع ناودانی چیست؟ نحوه‌ی خواندن مشخصات آن به چه صورت است؟ کارخانه‌های تولیدکننده‌ی ناودانی کدامند؟ در این مقاله به تمامی این سؤالات پاسخ داده می‌شود. در ادامه ابتدا به معرفی ناودانی، شکل ظاهری، ابعاد، و نحوه‌ی خواندن نام نوشتاری آن پرداخته می‌شود. سپس به استانداردهای ناودانی، کاربردها و کارخانه‌های تولیدکننده‌ی آن اشاره شده است. 

 

ناودانی چیست؟

ناودانی  یکی از مقاطع فولادی است که سطح مقطع آن به شکل U است، که آن را با UPN نیز می‌شناسند. 

UPN: U-Shaped Profile Normal Section

گاهی اوقات به صورت UNP نیز نوشته می‌شود. نام ناودانی به انگلیسی U channel است، معمولاً به طور مخفف U نمایش داده می‌شود.

.

 

ناودانی چیست؟

 

ابعاد ناودانی

این محصول حاصل نورد گرم است، مقطع آن به صورت عرضی، دارای دو بال مساوی عمود بر جان که از داخل دارای انحنا است. برای توصیف نمره ناودانی‌ها، از طول جان‌ بر حسب سانتی‌متر استفاده می‌شود.

جان ناودانی (Web)

به کف ناودانی، جان گفته می‌شود که طول جان از 30 تا 400 میلی‌متر متغیر است، یعنی ناودانی 3 تا 40 در بازار عرضه می‌شود.

بال ناودانی  (Flanges)

این مقطع فولادی دارای دو بال موازی و برابر با هم است، بال‌ آن از بیرون زاویه‌ی 90 درجه با جان آن دارد که از داخل دارای انحنا است. برای سفارش ناودانی‌های سبک از کلمه‌ی UPE استفاده می‌شود که زاویه‌ی داخلی جان و بال o90 است و در بازار موجود نیست.

 

طول ناودانی

طول ناودانی به صورت شاخه های 6 و 12 متری است. 

 

ناودانی 12 متری

 

نحوه خواندن ناودانی

برای توصیف نمره ناودانی ها از طول جان بر حسب سانتی متر استفاده می شود. نمره ناودانی با جان 40 میلی متر برابر با 4 است.

 

انواع ناودانی بر اساس روش تولید

ناودانی عموما به دو روش کلی تولید می گردد:

 

ناودانی نوردی

به طور معمول ناودانی محصول نورد گرم است. در این فرآیند شمش وارد غلتک های نورد می شود و مطابق سایز نورد مورد استفاده، ناودانی با سایز مد نظر از خط تولید خارج می گردد.

 

ناودانی پرسی

برای تولید ناودانی پرسی از ورق هایی به طول 6 متر استفاده می کنند. با پرس این ورق ها به فرم مدنظر، ناودانی پرسی حاصل می گردد. تولید این ناودانی چندان مرسوم نبوده و بنا به درخواست مصرف کننده در مراکزی تولید می گردد که خدمات برش و خمکاری بر روی آهن آلات صورت می پذیرد.

انواع ناودانی

 

انواع ناودانی بر اساس وزن

ناودانی های ساختمانی خود به دو دسته سبک و سنگین دسته بندی می شوند.

 

ناودانی سبک

در زمان انتخاب ناودانی ساختمانی باید به این نکته توجه شود که علی رغم وجود استاندارد، کارخانجات داخلی تولید کننده ناودانی از آن پیروی نکرده و با تغییراتی در ابعاد و ضخامت، این کالا را در طیفی از اوزان مختلف متناسب با نیاز بازار تولید می کنند. پیشنهاد می شود هنگام خرید این کالا، وزن ناودانی معیار خرید قرار داده شود.

به آن دسته از ناودانی هایی که وزن آن ها از جدول اشتال و استاندارد تعیین شده کمتر باشد، ناودانی سبک گفته می شود. لازم است بدانید که تولید ناودانی سبک متداول تر است. کارخانه های شکفته، فولاد تهران، دهشیر یزد و.. از جمله تولید کنندگان ناودانی سبک می باشند.

 

ناودانی سنگین یا ناودانی اروپا

از طرف دیگر، ناودانی های صنعتی وارداتی کاملا مطابق با استاندارد پیش می روند که اصطلاحا به آن ناودانی سنگین یا ناودانی اروپا گفته می شود. در گذشته ناودانی سنگین وارداتی مختص به محصولات اسپانیا و روسیه بود اما امروزه تنها ناودانی سنگین وارداتی موجود در بازار ایران ناودانی ترک است.

 

ناودانی سنگین هموزن اروپا

در این بین کارخانجات ایرانی نیز وجود دارند که تلاش می کنند ناودانی های بسیار مشابه و دقیق مطابق با استاندارد تولید کنند که تنها مقدار بسیار کمی تلورانس ابعادی در کالای این کارخانجات دیده می شود. اصطلاحا به این نوع ناودانی های ایرانی، ناودانی هم وزن اروپا گفته می شود. کارخانه های فایکو، البرز غرب، و ناب تبریز اصلی ترین تولید کننده های ناودانی هموزن هستند. کارخانه شکفته به تازگی اقدام به تولید یک سایز ناودانی سنگین کرده است. کارخانه فولاد تهران نیز به طور سفارشی اقدام به تولید ناودانی 8 و 10 می نماید.

 

ناودانی نرمال

به آن دسته از ناودانی هایی که طول آن ها از ابعاد استاندارد (6 و 12 متر) متفاوت باشد ناودانی نرمال گفته می شود. به طور دقیق می توان چنین بیان کرد که ابعاد ناودانی نرمال به شرح زیر است:

6 > طول ناودانی نرمال ≥ 1

و

12 < طول ناودانی نرمال > 6

 

استاندارد ملی ناودانی

 

انواع ناودانی بر اساس جنس

ماده اولیه ناودانی می تواند گالوانیزه، آلومینیوم و فولاد زنگ نزن، فولاد کربنی و سایر انواع متریال باشد:

 

ناودانی آلومینیوم

ویژگی بارز ناودانی آلومینیومی وزن سبک، مقاوم به خوردگی، شکل پذیری، جوش پذیری و مقاومت  بالای آن است. از ناودانی آلومینیوم در ساخت چارچوب درب و پنجره، اسکلت سازه ها، شاسی تریلر و سایر موارد استفاده می گردد.

 

ناودانی استنلس استیل (فولاد زنگ نزن)

به علت سطح براق و یکدست این ناودانی، می توان از آن در سطوحی که در معرض دید قرار دارند نیز استفاده نمود. امروزه در سبک معماری اکسپوز، می توان این موضوع را به روشنی مشاهده کرد که تمایل معماران و طراحان داخلی به نمایش تاسیسات بکار رفته در داخل ساختمان است. از این رو استفاده از ناودانی استیل به سبب سطح زیبایی که دارد به جذابیت سازه بسیار کمک کننده است. ناودانی استیل در سایز های 8، 10، 12، 14 و 16 با ارتفاع 30 الی 40 میلیمتر یافت می شود.

 

ناودانی گالوانیزه

در برخی موارد، هدف از استفاده ناودانی بکارگیری آن در محیطی مرطوب است. برای پرهیز از زنگ زدن ناودانی، بر روی ناودانی معمولی عملیات گالوانیزاسیون انجام می شود. عملیات گالوانیزاسیون معمولا در شهرهای ساوه، سلفچگان و اراک صورت می گیرد.

 

استاندارد ناودانی

جدول 1 و 2 بر اساس استانداردهای DIN EN 10025-2 و DIN EN 10025-5 برای توصیف ناودانی ها استفاده میشود. ندرتا پیش می آید که ناودانی های وارداتی ST44 باشند. لازم به ذکر است که درحال حاضر ناودانی ST52 موجود نیست. در بین این آلیاژها، ST37 سهم حداکثری در تولیدات و  تقاضا را نسبت به دو آلیاژ دیگر دارد که تنها ناودانی تولیدی در ایران است. تفاوت این آلیاژها به همراه آنالیز عنصری و شیمیایی آنها در جدول 3 نشان داده شده است.

ابعاد ناودانی صنعتی

ابعاد ناودانی اروپایی

 

ابعاد ناودانی ساختمانی

ابعاد ناودانی ساختمانی

 

آنالیز عنصری-شیمیایی آلیاژ ناودانی ها

عناصر تشکیل دهنده ناودانی ها باید به شرح زیر باشد:

 

آنالیز شیمیایی ناودانی ها

 

مشخصات مکانیکی ناودانی ها

مقاومت کششی استحکام تسلیم، و درصد ازدیاد طول آلیاژ ناودانی ها پس از تایید آزمون کشش باید طبق مقدار تعیین شده در جدول زیر باشد. همچنین ذکر این نکته حایز اهمیت است که پس از تست خمش، ناودانی ها نباید از لحاظ ظاهری دچار ترک، شکستگی و یا هرگونه عیوب دیگر شود. باید در نظر گرفت که انجام هرگونه تست مکانیکی و آنالیز شیمیایی باید تحت استاندارد خاص خود انجام شود.

 

خواص مکانیکی ناودانی

 

کاربرد ناودانی

یکی از موارد بسیار مهم در بکارگیری ناودانی ها، توجه به سطح مقطع آنان است که برخی از آنان به عنوان ناودانی  Uو برخی دیگر به عنوان ناودانی C شناخته می گردند. کاربرد ناودانی ها با توجه به شکل بال آنان می تواند متغییر باشد. عمده کاربرد ناودانی ها در دو بخش صنعت و ساخت و ساز به شرح زیر است:

 

کاربرد ناودانی در ساخت و ساز

در صنعت ساختمان سازی از ناودانی در موارد زیر استفاده می گردد:

 • ساخت ستون و تیر
 • ساخت خرپا و بادبند
 • ساخت پایه و قاب
 •  کرکره
 • نمای ساختمان
 •  چارچوب درب و پنجره
 • ترمیم ابنیه
 • مهاربند
 • سقف

 

کاربرد ناودانی در بخش صنعت

در کاربردهای صنعتی از ناودانی در موارد زیر استفاده می گردد:

 • تولید ماشین آلات صنعتی
 •  شاسی خودروها و تریلی ها
 •  پل های باربری
 • قفسه های فولادی
 •  دکل سازی
 •  ریل
 • ساخت تشکیلات دریایی
 • تجهیزات ترافیکی

 

کارخانه های تولید کننده ناودانی

در حال حاضر تولیدات ناودانی در ایران در حد کفایت بالا بوده، به نحوی که نیاز مصرف کننده های داخل را به طور کامل تامین می کند. در ادامه به برخی از تولید کنندگان مطرح ناودانی اشاره می گردد که مهد فولاد نیز افتخار همکاری با آنان را دارد:

 

کارخانه فولاد ناب تبریز

ناودانی ناب تبریز با ویژگی منحصربفردی که در تلرانس خود دارد، در سایزهای 8 تا 18و شاخه های 6 و 12 متری تولید می گردد. این مجموعه قادر به تولید هر دو نوع ناودانی سبک و سنگین می باشد.

 

مجتمع فولاد البرز غرب

ناودانی فولاد البرز غرب در سایزهای 8 تا 20 تولید گشته و بیشتر در مصارف ساختمانی کاربرد دارد. همچنین ناودانی فولاد البرز غرب تحت استاندارد UPN80 تا 20UPN1 تولید می گردد.

 

شرکت نورد آریاد فولاد

ناودانی آریان فولاد به مدت محدودی در سایزهای 10 و 12 تولید می شد که مدتی است تولید آن متوقف گشته است.

 

شرکت جویا نورد فولاد تهران

ناودانی جویا نورد فولاد تهران در سایزهای 6 تا 10 تولید می شود. نام رسمی این کارخانه فولاد گرم فلزاست که در بازار با نام ناودانی نورد گرم نیز شناخته می شود.

 

صنایع فولاد کوهپایه

ناودانی کوهپایه در سایزهای 5 تا 6 در دو نوع سبک و سنگین موجود است. در پروژه هایی که ابعاد بسیار تعیین کننده هستند، ناودانی کوهپایه می تواند بسیار قابل اتکا باشد. زیرا نکته حائز اهمیت در خصوص ناودانی سبک کوهپایه انطباق دقیق آن با ابعاد اعلام شده از جانب کارخانه تولید کننده می باشد.

 

گروه صنعتی شکفته

قدمت این گروه صنعتی به سال 1320 باز می گردد. ناودانی شکفته در سایزهای 6 تا 16 تولید گشته و امروزه به یکی از پرتقاضاترین انواع ناودانی بدل گشته است.

 

نتیجه گیری

ناودانی نوعی مقطع پرکاربرد در ساخت و ساز و صنعت می باشد که از یک جان و دو بال برابر و موازی تشکیل شده است. ناودانی به دو روش پرسی و فابریک تولید می گردد. از لحاظ وزنی، به ناودانی هایی که بر اساس جدول اشتال تولید می شوند ناودانی سنگین گفته می شود. همچنین به آن دسته از ناودانی هایی که وزن آن ها از وزن قید شده در جدول اشتال پایین تر است ناودانی سبک گفته می شود. مهم ترین کاربرد ناودانی به عنوان نگهدارنده می باشد. 

مقالات مرتبط

سوالات متداول

از ناودانی در ساخت ماشین های سنگین، پل سازی، ریل سازی و.. استفاده می شود.

وزن ناودنی را می توان به کمک جدول اشتال یا پنل محاسبه وزن آنلاین ناودانی در داخل سایت محاسبه نمود.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید