راهنمای خرید میلگرد ارزان و به‌صرفه

نویسنده: mahdefoolad

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه

خرید میلگرد ارزان

میلگرد از مهم‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که با توجه به روش‌های متعدد برای تولید آن، شاهد تنوع کیفیت در این محصول هستیم. ما در این مقاله سعی داریم نکات مهمی در خصوص راهنمای خرید میلگرد بیان کنیم تا بتوانید با اطلاعات کافی اقدام به خرید کنید.

در قدم اول، شاید فکر کنید که اطلاع از قیمت میلگرد و کارخانه تولیدی، برای خرید کافی باشد؛ ولی برای خریدی به‌صرفه و مطمئن، باید به نکات بیشتری دقت کنید. در ابتدا برای خرید انواع میلگرد لازم است که با انواع میلگرد، سایزهای آن، چگونگی تشخیص اصالت میلگرد، استاندارد تولیدی، هزینه حمل و نقل و کارخانجات تولیدی معتبر آشنا شوید. در ادامه ما روش‌های خرید میلگرد ارزان را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم تا بتوانید خریدی به‌صرفه و البته باکیفیت را تجربه کنید.

راهنمای خرید میلگرد

از آنجایی‌که خرید میلگرد از پرهزینه‌ترین مراحل ساخت پروژه است، لازم است قبل از خرید به نکات مختلفی دقت کنید تا ایمنی سازه شما تضمین شود. میلگرد برای مقاوم‌سازی پی در ساختمان‌های بتنی و فلزی و تقویت نیروی کششی بتن در ستون، جهت اجرای انواع سقف و دیوار ساختمان‌های بتنی استفاده می‌شود.

خرید انواع میلگرد

یکی از مهم‌ترین نکات در راهنمای خرید میلگرد، توجه به انواع میلگرد است. به‌طور کلی میلگردها به 3 نوع تقسیم می‌شوند؛ میلگرد ساده یا بدون آج، میلگرد آجدار و کلاف. معمولا برای بیان کردن میلگرد آجدار از واژه میلگرد به تنهایی استفاده می‌کنیم. در ادامه به شرح انواع آن‌ها می‌پردازیم.

  • میلگرد ساده

میلگرد ساده دارای سطحی صاف و بدون آج و برآمدگی است. این محصول به‌نام گرید A1 شناخته می‌شود و در ساختمان‌سازی کمتر استفاده می‌شود. میلگرد ساده تا 25 درصد انعطاف‌پذیری دارد و به‌دلیل میزان کربن پایین، معمولا برای جوشکاری و آهنگری استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید:

میلگرد ساده چیست

  • میلگرد آجدار

میلگرد آجدار از مهم‌ترین مقاطع فولادی است که کاربرد زیادی در صنعت ساختمان‌سازی دارد. این محصول از لحاظ سختی در 3 استاندارد A2، A3 و A4 قرار دارد. از میلگرد A2 به‌دلیل وجود آج کمتر و همین‌طور امکان عملیات خمکاری و جوشکاری در آن‌ها، اغلب برای ساخت خاموت، رابیتس و... استفاده می‌شود. میلگردهای A3 و A4  دارای آج بیشتری هستند که معمولا در ساخت تیرچه بتی، اسکلت فلزی، ساخت فوندانسیون و... استفاده می‌شوند. این میلگردها به‌دلیل مقاومت بالا و خشک‌بودن، قابلیت خمکاری و جوشکاری ندارند.

همچنین بخوانید:

میلگرد آجدار چیست

  • میلگرد کلاف

از میلگرد کلاف برای آرماتوربندی ستون‌ها استفاده می‌شود؛ این میلگردها به‌صورت کلاف بوده و در 2 نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند.

راهنمای خرید میلگرد

گرید و سایز میلگرد

میلگردها در حالت کلی دارای 4 گرید با خواص متفاوت هستند؛ میلگرد ساده و بدون آج که با گرید A1 شناخته می‌شود و میلگرد آجدار شامل 3 گرید( A2 A3 و A4) است. آج روی میلگردهای آجدار توسط قالب‌های آج‌زنی انجام می‌شود که بر اساس نوع آج، به 3 مدل گفته‌شده تقسیم می‌شوند. در ادامه به شرح خواص فیزیکی و شیمیایی آن‌ها می‌پردازیم.

  • میلگرد گرید  A1

میلگرد صاف و بدون آج که دارای استحکام کششی 380 و مقاومت تسلیم 240 مگاپاسکال است. همان‌طور که اشاره شد، این محصول به‌نام میلگرد ساده شناخته شده و از آن‌ برای عملیات جوشکاری و آهنگری و در جاده‌ها و باند فرودگاه‌ها استفاده می‌شود؛ اما بهره‌گیری از آن برای سازه‌هایی مانند پل‌ها و دیگر سازه‌های سنگین، توصیه نمی‌شود

  • میلگرد گرید A2

آجدار مارپیچی (J) با استحکام کششی 500 و مقاومت تسلیم 340 مگاپاسکال

آجدار مارپیچی (L) با استحکام کششی 500 و مقاومت تسلیم 350 مگاپاسکال

میلگرد A2 مقاومت بالاتری نسبت به میلگرد A1 دارد. همچنین دارای انعطاف بیشتر و البته آج کمتری نسبت به میلگرد A3 است. برای ساخت خاموت و سازه‌هایی که نیاز به استحکام زیادی ندارند، از این نوع میلگرد استفاده می‌شود. این محصول معمولا در سایزهای 8 و 10 و 12 تولید می‌شود.

  • میلگرد گرید A3

آجدار جناقی (C) با استحکام کششی 600 و مقاومت تسلیم 400 مگاپاسکال

آجدار جناقی (H) با استحکام کششی 600 و مقاومت تسلیم 420 مگاپاسکال

این محصول دارای آج بیشتری است و در ساخت اسکلت فلزی، پی ساختمان، سقف و سازه‌های با استحکام بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل آج در میلگرد A3 به شکل ضربدری است. انجام عملیات جوشکاری روی این نوع محصول ممنوع است. این نوع میلگرد در سایزهای 8 تا 32 در تمامی کارخانه‌ها در حال تولید است.

  • میلگرد گرید A4

آجدار مرکب (S) دارای استحکام کششی 650 و مقاومت تسلیم 500 مگاپاسکال

آجدار مرکب (F) دارای استحکام کششی 650 و مقاومت تسلیم 520 مگاپاسکال

این محصول به‌عنوان میلگرد سخت شناخته می‌شود و مقاومت بالاتری نسبت به 3 مدل بالا دارد؛ البته قیمت آن نیز بالاتر از سایر مدل‌ها است. میلگرد A4 از سایز 10 تا 40 تولید می‌شود. ازجمله کارخانه‌های محدودی که در ایران درحال تولید این محصول هستند، می‌توان از کارخانه میلگرد فولاد کویر کاشان نام برد.

استاندارد میلگرد

در کشورهای مختلف از استانداردهای گوناگونی برای تولید میلگرد استفاده می‌شود. هر استانداردی قوانین خاصی دارد که هدف همه‌ آن‌ها، تولید میلگرد با خواص فیزیکی و شیمیایی گوناگون و البته با رعایت نکات قانونی است. در ایران اولین استاندارد مورد استفاده توسط کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، استاندارد GOST 5781 بوده که برگرفته از کشور روسیه است و همچنان در بازار فولاد و تولیدکنندگان رایج است.

استاندارد میلگرد ایران به شماره ISIRI 3132 در سال 1369 نوشته شد و از سال 1371 تمامی تولیدکنندگان ملزم به استفاده از آن هستند. از سایر استانداردهای رایج تولید میلگرد در دنیا می‌توان از JIS G3112  ژاپن، DIN 488 آلمان، BS4449 انگلستان، ANSI/AWS D1.4 ایالات متحده و ISO 6935 سازمان جهانی استاندارد نام برد.

اصالت میلگرد

برای خرید انواع میلگرد و تشخیص اصالت آن باید به علامت اختصاری که روی بدنه میلگرد حک شده، توجه کنید. تمامی میلگردهای تولیدشده در ایران دارای علاماتی هستند که نشان‌دهنده روش تولید آن، نوع آج و برند کارخانه است. برای مثال: بر روی بدنه میلگرد ذوب‌آهن اصفهان علامت ESCO CU حک شده است. CU به معنای میلگرد آجدار جناغی با آج 400 (C) و روش تولید آلیاژسازی شده (U) است. علامت ESCO نیز نشانگر برند کارخانه ذوب‌آهن اصفهان است.

علاوه‌بر علامت حک شده بر بدنه میلگرد، پلاک حاوی شناسنامه میلگرد نیز به همراه آن ارسال می‌شود که برای تشخیص اصالت بار کمک می‌کند.

راهنمای خرید میلگرد

خرید میلگرد ارزان

برای معرفی میلگرد ارزان قیمت، در ابتدا باید بدانیم که قیمت این محصول به چه عواملی بستگی دارد. قیمت جهانی فولاد، عرضه میلگرد در تالار صنعتی بورس کالا، نوسانات ارزی، شرایط سیاسی و قوانین صادراتی کشور و مواد اولیه تولیدکنندگان از عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد است. در ادامه چند فاکتور مهم برای خرید میلگرد ارزان را بررسی می‌کنیم.

میلگرد ارزان قیمت

با توجه به شرایط عرضه و تقاضای بازار، قیمت روز میلگرد در بازار آهن متغیر است. گاهی تولیدکنندگان برای فروش بالاتر و دریافت سهم بیشتری از بازار، اقدام به قیمت فروش میلگرد زیر قیمت بازار می‌کنند و با پیشنهاد تخفیفات یا طرح‌های ویژه، مشتریان بیشتری به سمت خود جذب می‌کنند. با چک کردن روزانه لیست قیمت میلگرد می‌توانید جزء اولین خریدارهایی باشید که از این طرح ها مطلع می‌شوید.

برخی از کارخانه‌ها علاوه‌بر تولید میلگرد باکیفیت، قیمت مناسبی نیز برای محصول خود ارائه می‌دهند. کارخانه فولاد سرمد ابرکوه یزد با ظرفیت تولید 450 هزار تن میلگرد در سال، یکی از تولیدکنندگانی است که میلگرد ارزان قیمت به بازار ارائه می‌دهد.

مجتمع فولاد میانه (فولاد آذربایجان) در غرب کشور، با رعایت استانداردهای جهانی و تولید باکیفیت، از دیگر کارخانه‌های تولید میلگرد در ایران است که محصولات آن از قیمت مناسبی برخوردار هستند.

مجتمع فولاد خراسان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان در کشور است که با تولید باکیفیت انواع میلگرد ساده و آجدار، می‌توان آن را در زمره کارخانه‌های خوش‌قیمت قرار داد.

اگر در جستجوی میلگرد ارزان قیمت و البته باکیفیت هستید، میلگرد آریان فولاد گزینه مناسبی برای شما است. این مجتمع فولادی در سال 1385 در قم تاسیس شد که به‌صورت خصوصی اداره می‌شود. میلگرد ابهر، آریا ذوب، پرشین و فایکو نیز، از جمله میلگردهای ارزان قیمت در بازار هستند.

توجه به وزن میلگرد

یکی از مهم‌ترین عوامل برای خرید میلگرد ارزان، توجه به وزن هر شاخه میلگرد است. وزن میلگرد رابطه مستقیمی با میزان نیرویی دارد که می‌تواند تحمل کند؛ از این‌رو اطلاع از وزن میلگرد برای محاسبه میزان مقاومت سازه بسیار مهم است. اطلاع از وزن استاندارد به شما کمک می‌کند تا میلگرد باکیفیت را از تقلبی و نامرغوب تشخیص بدهید.

2 کارخانه فولاد راد همدان و فولاد ظفر بناب، از جمله کارخانجاتی هستند که در کنار تولید باکیفیت و مطابق استاندارد، میلگرد سبک‌تری به بازار عرضه می‌کنند.

وزن هر شاخه میلگرد راد همدان و ظفر بناب به‌صورت تقریبی:

[TS_Advanced_Tables id="2"]

هزینه حمل و نقل

هزینه‌های حمل و نقل یکی از عوامل کلیدی در تعیین قیمت نهایی میلگرد است که باید به آن توجه شود. تعرفه‌های سالانه حمل و نقل و قیمت سوخت، از عوامل تاثیرگذار بر هزینه حمل و نقل هستند که متعاقبا بر قیمت تمام‌شده میلگرد موثر هستند. توجه به مسافت بین محل خرید و محل تخلیه بار، از موارد مهم برای خرید میلگرد ارزان است.

راهنمای خرید میلگرد

خرید از کارخانه یا شرکت‌های بازرگانی

از مهم‌ترین نکات راهنمای خرید میلگرد، انتخاب محل خرید است. شما برای خرید انواع میلگرد می‌توانید یکی از 3 راه خرید ( از کارخانه تولیدکننده، خرید از بنگاه که همان آهن‌فروشان نزدیک به خودتان است یا شرکت‌های بازرگانی) را انتخاب کنید.

  • خرید میلگرد از کارخانه

اگر قصد خرید حداقل 24 تن دارید، خرید از کارخانه برای شما مقرون‌به‌صرفه است. البته این نوع خرید مشکلاتی از قبیل حداقل حجم سفارش، عدم عرضه روزانه، فاصله زیاد مکانی و هزینه حمل و نقل را دارد که باتوجه به قیمت پایین‌تر، خریداران تمایل زیادی به خرید از کارخانه ندارند.

  • خرید از بنگاه

اگر قصد خرید در حجم کم را دارید، خرید از بنگاه بهترین گزینه است. در این حالت هزینه حمل کمتری پرداخت می‌کنید؛ البته گاهی امکان خرید تناژ بالا وجود ندارد یا برای انبارداری با مشکل مواجه می‌شوید.

  • خرید از شرکت‌های بازرگانی

شرکت بازرگانی نوعی واسطه بین کارخانه و مصرف‌کننده است که خرید از این شرکت، نسبت به دو روش قبل بهترین گزینه است. از مزایای آن می‌توان به ارائه مشاوره تخصصی خرید، ارسال فاکتور رسمی، ضمانت برگشت کالا در صورت مغایرت با فاکتور و پیگیری سفارش اشاره کرد. با این روش می‌توانید از کارخانه‌هایی که عرضه مستقیم به مصرف‌کننده ندارند نیز، خرید کنید.

از طریق تماس با شرکت بازرگانی مهدفولاد می‌توانید با دریافت مشاوره تخصصی رایگان و قیمت رقابتی، خریدی امن و ارزان را تجربه کنید.

خرید انواع میلگرد

وزن میلگرد

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، وزن میلگرد از عوامل موثر بر قیمت و کیفیت آن است. برای سنجش کیفیت میلگرد می‌توانیم از جدول استاندارد وزن میلگرد استفاده کنیم. اختلاف وزن زیاد با وزن استاندارد، نشانه بی‌کیفیت و نامستحکم‌بودن میلگرد است.

جدول وزن استاندارد میلگرد:

قطر اسمی
mm
وزن میلگرد آجدار به ازای یک متر طول
kg/m
وزن میلگرد آجدار به ازای 12 متر طول
kg/m
-- max min max min
8 0/427 0/363 5/124 4/356
10 0/653 0/579 7/836 6/948
12 0/941 0/835 11/292 10/020
14 1/271 1/150 15/252 13/800
16 1/659 1/501 19/908 18/012
18 2/100 1/900 25/200 22/800
20 2/594 2/347 31/128 28/164
22 3/129 2/831 37/548 33/972
25 4/004 3/696 48/048 44/352
28 5/023 4/637 60/276 55/644
32 6/562 6/058 78/744 72/696
36 8/310 7/670 99/720 92/040
40 10/265 9/475 123/180 113/700
50 16/037 14/803 192/444 177/636

خرید انواع میلگرد

چگونگی محاسبه وزن

روش دیگر اطلاع از وزن استاندارد میلگرد، مراجعه به جدول اشتال است. در جدول اشتال علاوه‌بر وزن هر متر میلگرد، اطلاعاتی مانند قطر، سطح مقطع و حجم یک متر از میلگرد نیز وجود دارد. فرمول محاسبه‌کردن وزن اشتال به‌صورت زیر است:

وزن استاندارد یک متر از میلگرد: سایز هر میلگرد به توان 2 تقسیم بر 162

برای به‌دست آوردن وزن یک شاخه 12 متری، این عدد بالا را باید در طول 12 یا شاخه 6 متری، عدد را در 6 ضرب کنید. به‌عنوان مثال: وزن استاندارد میلگرد 20 با طول 12 متر در جدول اشتال برابر است با:

(20 *20) / 162 =  2.469 * 12(متر) = 29.63

میلگرد سبک و سنگین

اگر وزن هر شاخه میلگرد کمتر از وزن استاندارد باشد، به آن میلگرد سبک و اگر بیشتر از وزن استاندارد باشد، میلگرد سنگین می‌گوییم. هنگام خرید میلگرد ارزان باید به این نکته دقت کنید که وزن میلگرد اگر کمتر از استاندارد باشد، یعنی کیفیت لازم را ندارد.

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین عوامل خرید انواع میلگرد، توجه به قیمت آن است. از نکات قابل توجه برای خرید میلگرد ارزان قیمت، توجه به کارخانه تولیدکننده و البته وزن میلگرد است. ما در این مقاله سعی کردیم تا نکاتی را درخصوص راهنمای خرید میلگرد به شما عزیزان ارائه دهیم که بتوانید در کنار خرید میلگرد ارزان، خریدی باکیفیت نیز تجربه کنید.

قیمت روز میلگرد

مشاهده قیمت

سوالات متداول

میلگردها در کجا بارگیری می‌شوند؟

میلگرد ها مستقیما از درب کارخانه‌ها و یا انبار تهران بارگیری می‌شوند.

حداقل تناژ قابل خرید میلگردها چقدر است؟

حداقل تناژ قابل خرید، 10 تا 12 تن از انبار تهران است.

بارهای میلگرد چند متری است؟

اصولا همه میلگردها در طول 12 متری هستند.

وزن هر شاخه میلگرد چقدر است؟

وزن هر شاخه متناسب با گرید و استاندارد هر محصول و کارخانه تولیدکننده متفاوت است.