مهد فولاد

کاربرد میلگرد 16 چیست؟

نویسنده: mahdefoolad

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه

میلگرد 16

میلگرد 16 میلی‌متری معمولا در صنعت ساخت‌و‌ساز، به‌ویژه در پروژه‌های تجاری با اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود. این نوع میلگرد از مهم‌ترین مصالح ساختمانی است؛ به همین دلیل قیمت میلگرد 16 نقش قابل توجهی در برآورد هزینه پروژه‌های ساختمانی دارد. این محصول میلگردی در سایز 16 یا قطر سطح مقطع 16 میلی‌متر است.

یک نکته ویژه درباره این محصول، کیفیت بالای ساخت و استانداردهای آن است؛ از این جهت استفاده از این محصول در صنایع مختلف بسیار گسترش پیدا کرده است. کاربردهای این محصول بسیار اساسی بوده و میلگرد سایز 16 را به یک مقطع فولادی استراتژیک تبدیل کرده است؛ یعنی علاوه‌بر ساخت‌وساز، در دیگر صنایع مانند نفت و‌ گاز نیز از این محصول استفاده می‌شود.

در این مقاله از مهدفولاد قرار است کاربردهای میلگرد 16 را بیشتر بشناسید و بدانید نقش این محصول در صنایع مختلف چیست.

همچنین بخوانید:

میلگرد چیست

میلگرد 16 چه نوع میلگردی است؟

این محصول در دسته میلگرد آجدار قرار دارد و از شمش و بیلت‌های فولاد تهیه می‌شود. همچنین از فولاد کربنی تشکیل شده و طی فرآیند نورد گرم به‌دست می‌آید. در واقع، در این فرایند شمش فولاد را در کوره‌ها داغ کرده و به درجه مشخصی می‌رسانند. سپس این شمش از میان غلطک‌ها عبور داده شده و عملیات نورد را طی می‌کند.

دلیل نامگذاری این محصول به میلگرد 16، قطر سطح مقطع آن است؛ یعنی قطر سطح مقطع این محصول برابر با 16 میلی‌متر است. این ویژگی با عنوان سایز شناخته می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که این محصول میلگردی در سایز 16 است.

همچنین بخوانید:

میلگرد آجدار چیست

میلگرد 16

میلگرد 16 چه نقشی در ساختمان سازی دارد؟

این محصول بیشتر در قطعات پیش‌ساخته‌ای که نیاز به استحکام تقویت‌کننده بالایی دارند، استفاده می‌شود؛ مانند کلاهک شمع‌ها، تیرهای زمین و ستون‌ها. صنعت ساختمان‌سازی نسبت به دیگر صنایع، استفاده بیشتری از این محصول می‌کند. در واقع، کاربرد میلگرد 16 در صنعت ساخت‌وساز در بخش‌های مختلف گسترده است. مهم‌ترین این کاربردها عبارتند از:

 • فونداسیون

به جرأت می‌توان گفت که مهم‌ترین کاربرد این نوع میلگرد در اجرای فونداسیون ساختمان است. در واقع، عملیات بتن‌ریزی مهم‌ترین بخش اجرای فونداسیون است. بتن برای ایجاد استحکام پی ساختمان نقش مهمی دارد. همان اندازه که بتن استحکام فشاری پی ساختمان را افزایش می‌دهد، از نظر استحکام کششی ضعف دارد؛ یعنی بتن در برابر نیروهای کششی دچار ترک‌خوردگی و شکست می‌شود. بنابراین میلگرد سایز 16 در بافت بتن به‌کار گرفته شده و مقاومت کششی آن را افزایش می‌دهد. بتن آرمه یا بتن مسلح حاصل ترکیب بتن با میلگرد است و فونداسیون سازه‌های مختلف را تشکیل می‌دهد.

 • افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر زلزله

میلگردها مقاومت سازه‌های بتنی و سازه‌های فلزی را در برابر زلزله بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهند. با استفاده از این نوع میلگرد، مقاومت کششی، خمشی و ارتجاعی بتن افزایش یافته و از آسیب رسیدن به سازه توسط نیروهای دینامیکی مثل زلزله جلوگیری خواهد شد.

 • افزایش استحکام دیوارها و ستون‌ها

سطح آجدار این میلگردها چسبندگی زیادی ایجاد و از جابه‌جایی میلگردها جلوگیری می‌کند؛ اما هنوز هم امکان جابه‌جایی در صورت اعمال نیروهای خیلی قوی وجود دارد. به همین دلیل با جایگذاری میلگردها در عمق زیاد یا با استفاده از خم‌کردن انتهای میلگرد، از حرکت آن‌ها در سازه جلوگیری می‌شود.

 • رمپ پارکینگ

از آنجایی‌که گرید 16 میلگرد دوام و استحکام بالایی دارد، از آن در ساخت رمپ پارکینگ استفاده می‌شود. به مسیر شیب‌دار که برای وصل‌کردن و ارتباط بخش بالایی سازه به بخش پایینی آن به کار گرفته می‌شود، رمپ پارکینگ می‌گویند.

 • ستون

در ستون‌سازی ساختمان‌های بزرگ‌ با طبقات بالا، از بتن مسلح استفاده‌‌ می‌شود. این کار باعث افزایش مقاومت سازه می‌شود.‌

 • آرماتور طولی

یکی از کاربردهای این محصول، اجرای آرماتور طولی است.‌ آرماتور طولی در بخش‌هایی از ساختمان مانند ستون و دیوار کاربرد دارد.

میلگرد 16

میلگرد سایز 16 چه کاربردی در صنعت دارد؟

این محصول در ساختمان‌سازی برای تقویت بتن با مقاومت بالا استفاده می‌شود. این محصول علاوه‌بر ساخت‌وساز در صنایع دیگر نیز به وفور استفاده می‌شود. در واقع، این نوع میلگرد با بالاترین استانداردها ساخته می‌شود؛ به همین دلیل و به علت بالابودن کیفیت گرید میلگرد، کاربرد این محصول در صنایع مختلف فراوان است.

با این‌وجود، مهم‌ترین کاربرد میلگرد 16 در صنعت عبارتند از احداث دکل نفتی! صنعت نفت و گاز و احداث پالایشگاه‌ها و واحد‌های پتروشیمی به نوعی به این محصول وابسته هستند. کیفیت بالای میلگرد گرید 16 و استحکام آن، این محصول را به بهترین گزینه برای ساخت دکل‌های نفتی تبدیل کرده است.

میلگرد 16 توسط کدام برندها در ایران تولید می‌شود؟

کشور ایران یکی از قطب‌های تولید مقاطع فولادی و به‌ویژه میلگرد است. میلگرد یا آرماتور 16 نیز یکی از محصولات بازار آهن ایران است که توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شود. تفاوت برندهای مختلف این نوع میلگرد، بیشتر از نظر تکنولوژی ساخت و نوع آلیاژهای به‌کاررفته در آن است. به این ترتیب پرفروش‌ترین برندهای تولید این نوع میلگرد عبارتند از:

 1. میلگرد 16 شاهرود: این محصول دارای آج‌های جناغی است. آج‌های جناغی با ایجاد اصطکاک و چسبندگی بیشتر بین فولاد و بتن، مقاومت فونداسیون را افزایش می‌دهند. میلگرد آجدار 16 شاهرود، یکی از پرفروش‌ترین محصولات بازار آهن‌آلات ایران است.
 2. میلگرد آجدار 16 بافق: این نوع میلگرد با افزایش میزان چسبندگی بین فولاد و بتن، مقاومت بیشتری در سازه ایجاد می‌کند. میلگرد بافق نیز در صنعت ساخت‌وساز نقش مهمی دارد.
 3. میلگرد آناهیتا 16: یکی از بهترین محصولات موجود در بازار آهن‌آلات کشور، میلگرد آناهیتا است. کارخانه فولاد آناهیتا گیلان به‌عنوان تولیدکننده این محصول، نقش مهمی در صنعت ساخت‌وساز کشور دارد. این محصول از نوع میلگرد آجدار بوده و دارای تغییر شکل پلاستیک حدود ۱۴ درصد است.
 4. میلگرد نیشابور سایز 16: کارخانه فولاد خراسان به‌عنوان تولیدکننده این محصول، 3 گروه میلگرد ساده، میلگرد آجدار مارپیچ و میلگرد آجدار جناغی عرضه می‌کند. این محصول بیشتر در استاندارد A3 و دارای آج‌های جناغی هستند.
 5. دیگر کارخانه‌های تولید میلگرد سایز 16: میلگرد ذوب آهن اصفهان، میلگرد ظفر بناب، میلگرد میانه، میلگرد نیشابور، میلگرد زاگرس شهرکرد، میلگرد آریان البرز، میلگرد ابهر زنجان سیادن، میلگرد آناهیتا گیلان، میلگرد راد همدان، میلگرد کویر کاشان، میلگرد روهینا دزفول، میلگرد شاهرود سمنان، میلگرد آریا البرز، میلگرد بافق یزد، میلگرد فایکو مازندران، میلگرد امیرکبیر خزر گیلان، میلگرد هیربد مرکزی، میلگرد ابهر زنجان پرشین و میلگرد کوثر اهواز دیگر برندهای معروف این محصول است.
همچنین بخوانید:

راهنمای خرید میلگرد

میلگرد 16

انواع میلگرد سایز 16 کدامند؟

این سایز میلگرد خود انواع مختلفی دارد. بسته به اینکه کاربرد این محصول دقیقا کجای ساختمان یا صنعت باشد، یکی از انواع میلگرد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد:

میلگرد آجدار 16 از نوع A3

کاربرد میلگرد سایز 16 استاندارد A3 در فونداسیون آرماتور عرضی، ساخت انواع تیرچه، تیر، آرماتوربندی، خاموت، ستون، دیوار برشی، دال، سازه بتنی و ضد زلزله‌کردن ساختمان بتنی است. مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول به شرح زیر است:

 • تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی‌متر‌مربع
 • تنش گسیختگی برابر 6000 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع
 • تغییر شکل نصبی هنگام گسیختگی 14 درصد
 • دارای آج‌های پیچیده و مارپیچ
 • جنس فلز نیمه‌سخت
 • شکل آج نسبت به محور طولی به‌صورت جناقی هشتی یا هفت و هشت
 • ترد و شکننده‌تر نسبت به میلگرد سایز A2 و A1

میلگرد 16

میلگرد آجدار 16 از نوع A2

میلگرد A2 نسبت به میلگرد سایز A3 انعطاف‌پذیرتر است و قابلیت انجام عملیات جوشکاری ندارد. این محصول ویژگی‌هایی دارد که مهم‌ترین آن عبارتند از:

 • تنش جاری برابر با 3000 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع
 • تنش گسیختگی 5000 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع
 • تغییر نسبی پلاستیکی در زمان گسیختگی 19 درصد
 • دارای آج‌های موازی و فنری شکل
 • دارای جنس نیمه‌سخت
 • دارای آج نسبت به محور طولی به‌صورت منفرد و موازی و فنری شکل

میلگرد آجدار 16 چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای اینکه کاربرد این محصول را بهتر بشناسید، لازم است با ویژگی‌های فنی آن بیشتر آشنا شوید:

 1. این محصول از نوع میلگردهای A3 و آج 400 است.
 2. میلگرد سایز 16 دارای تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع است.
 3. تنش گسیختگی میلگرد گرید شانزده، برابر 6000 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع است.
 4. وزن تقریبی هر متر از این محصول برابر است با 1.583 کیلوگرم.
 5. هر شاخه 12 متری از این محصول با حدود وزن 19 کیلوگرم تهیه می‌شود.
 6. تغییر شکل نصبی هنگام گسیختگی در این محصول برابر با 14 درصد است.
 7. شکل آج در این میلگرد نسبت به محور طولی به‌صورت جناقی هشتی یا همان هفت و هشت شکل است.
 8. این سایز میلگرد در نوع میلگرد A3 ترد و شکننده‌تر نسبت به میلگرد سایز A2 و A1 است.
 9. عملیات جوشکاری به هیچ وجه بر روی این نوع محصول مجاز نیست.
 10. این میلگرد از انواع میلگرد آجدار دارای آج‌های پیچیده و مارپیچ است.
 11. جنس فلز این محصول از نوع فلز نیمه‌سخت است.
 12. قطر اسمی این میلگرد برابر با 16 mm است.
 13. پهنای اسمی این محصول برابر با 1.6 mm است.
 14. حداکثر ارتفاع این محصول برابر است با 2.4 mm .
 15. حداکثر پهنای برجستگی عرضی این محصول برابر با 3.2 mm است.
 16. حداقل پهنای برجستگی عرضی این محصول برابر با 1.6mm است.
 17. سطح مقطع اسمی این محصول برابر با ۲۰۱mm است.

میلگرد 16

وزن میلگرد آجدار 16 چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه وزن یک شاخه میلگرد، روش‌های مختلفی وجود دارد. بهترین و دقیق‌ترین روش، استفاده از جدول وزنی و جدول اشتال میلگرد است. پس از آن، با رساندن نمره میلگرد به توان 2 و تقسیم‌کردن آن بر عدد 162، می‌توان وزن هر متر از میلگرد 16 و سپس وزن هر شاخه میلگرد 16 را به‌دست آورد.

توجه داشته باشید که چون میلگرد 16 یکی از پرکاربردترین سایزهای میلگرد آجدار است، دانستن وزن میلگرد 16 و نحوه محاسبه آن بسیار مهم است. میلگرد 16 وزن بیشتری نسبت به میلگرد 14 داشته و بین 18 تا 19 کیلوگرم است.

در واقع، وزن هر شاخه میلگرد 16 تقریبا بین 18.01 تا 19.9 کیلوگرم است. بیشتر کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد داخلی نیز میلگرد 16 را با وزنی بین 18 تا 19 کیلوگرم تولید می‌کنند.

جمع‌بندی

میلگرد 16 نوعی میلگرد آجدار دارای آج‌های جناغی یا هفت و هشت است. این محصول با استانداردهای بالایی تولیدشده و در نتیجه بسیار باکیفیت است. همین موضوع باعث شده که از این محصول به وفور در صنایع مختلف استفاده شود. با این‌وجود، به جرأت می‌توان گفت که مهم‌ترین کاربرد این محصول، در پی‌ریزی ساختمان است. علاوه‌بر فونداسیون، از ترکیب بتن و میلگرد در اجرای دیوارها، ستون‌ها، رمپ پارکینگ و... استفاده می‌شود.

قیمت روز میلگرد

مشاهده قیمت
سوالات متداول

میلگردها در کجا بارگیری می‌شوند؟

میلگرد ها مستقیما از درب کارخانه‌ها و یا انبار تهران بارگیری می‌شوند.

حداقل تناژ قابل خرید میلگردها چقدر است؟

حداقل تناژ قابل خرید، 10 تا 12 تن از انبار تهران است.

بارهای میلگرد چند متری است؟

اصولا همه میلگردها در طول 12 متری هستند.

وزن هر شاخه میلگرد چقدر است؟

وزن هر شاخه متناسب با گرید و استاندارد هر محصول و کارخانه تولیدکننده متفاوت است.