basket سبد استعلام
منو

تیرآهن چیست؟

1400/10/27 317 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
تیرآهن چیست؟

هرآنچه که باید درمورد تیرآهن بدانید

مقاله تیرآهن چیست، از مفاهیم مهمی تشکیل شده که باید قبل از انتخاب تیرآهن بدانید. دستیابی به سازه های ماندگار و مقاوم دست خوش دستیابی به دانش فنی همچنین  انتخاب درست مصالح و تجهیزات ساختمانی می باشد.

 براین اساس ما سعی کردم برای افزایش دانش فنی شما اطلاعات کامل و جامعی درمورد ماهیت، روش تولید، خصوصیات، علائم اختصاری و نام های متداول تیرآهن را به صورت تخصصی در اینجا ارائه کنیم. 

با درنظر گرفتن شرایط محیطی انتخاب مقاطع فولادی مناسب برای ساخت و ساز دشوار می شود. در وحله اول شما با مطالعه مقاله تیرآهن چیست یا مطالبی از این قبیل اطلاعات فنی خود را افزایش می دهد تا بدین صورت از رخدادن اتفاقات ناگوار پیشگیری کنید. 

همچنین شما می توانید با برقرراری تماس با کارشناسان خبره مهد فولاد و دریافت مشاوره رایگان اطلاعات دقیق و جامعی را کسب کنید. و با کمک گرفتن از افراد متخصص بهترین محصول را برای سازه خود انتخاب کنید . 

 

 

تیرآهن چیست؟

تیرآهن از مهمترین پروفیل های به کار رفته در اسکلت فولادی سازه است؛ یا به معنای دیگر موجودیت آن می باشد. که به روش نورد گرم با آلیاژ های مختلف فولادی ساخته شده. تیرآهن تضمین کننده و راه اصلی انتقال وزن و نیروهای یک ساختار به زمین هستند. این کالا نقش به سزایی در افزایش مقاومت سازه ایفا می کند. 

بدن اصلی این محصول از یک لایه ورق فولادی با عرض مشخص که دولایه ورق فولادی دیگر، یعنی کناره ها از دوطرف به صورت عمودی بر روی تیرآهن قرار گرفته اند. این محصول تنش های وارد بر سازه را به نیروهای برشی و خمشی مبدل می کند. در اصل تیرآهن در کنار تیر های کوچکتر به عنوان پشتیبان تحمل، وزن های عمودی در ساختمان مانند ستون استفاده می شود. از تیرآهن می توان برای خرپاها ، نعل در کارگاه ها ، بیم ها در پوشش سقف و پل های لانه زنبوری استفاده کرد .

جان و بال تیرآهن 

تیرآهن از دو بخش بال و جان تشکیل شده که به قسمت اصلی و میانی جان (web) و به لبه های کناری بال (flange) گفته می شود. آنها دلیل اصلی تنوع شکلی و ساختاری تیرآهن هستند. نمره هر تیرآهن با ارتفاع یا طول جان آن مشخص می شود. در ایران این محصول از نمره 12 تا 30 در شاخه های 12 متری در نوع سبک و سنگین توسط کارخانه های مختلف تولید و عرضه بازار می شود.

بال و جان تیرآهن چیست؟

مراحل تولید تیرآهن چیست؟

تیرآهن همانند دیگر مقاطع فولادی با نَوَرد (Rolling) گرم روشی که درطی آن  فلزی که به دمای موم سانی رسیده از میان غلطک های بزرگ رد می کنند؛ تا به شکل مورد نظر در بیاید، تولید می شود. در ابتدا شمش فولادی، بلوم (فراورد میانی نورد فولاد که سطح مقطع آن بیشتر از230 سانتی متر مربع است که برای ساخت تیرآهن، ریل و.. استفاده می شود.)

 در ابعاد مشخص توسط یک جک هیدرولیکی در ردیف های مشخص وارد کوره ای که در دمای 1100 درجه سانتیگراد آماده شده وارد می شود. در مرحله بعد زمانی که شمش ها به دمای موم سانی رسیده، یعنی شمش های پخت شده و روی ریل قرار می گیرند؛ وارد قفسه های نورد شده یا وارد مرحله رافینگ می شود، در اینجا در طی سه مرحله از قطر شمش ها کاسته و به طول آن افزوده می شود.

مراحل و فرایند ساخت تیرآهن چیست؟

بعد از طی این مرحله شمش ها در (استندها) قفسه های نورد قرار می گیرند. که متشکل از 10 تا 18 استند با کالیبر مشخص می باشد. مرحله آخر زمان برش محصولات تولید شده توسط قیچی های مخصوص در طول های مشخص می رسد که محصولات تولیدی در زیر گیوتین های بسته بندی به طول 12 متری طبق استاندارد برش داده و بسته بندی می شوند.

به طور خلاصه می توان گفت که تولید تیرآهن شامل عبور دادن شمش فولاد از سه قفسه نورد می‌باشد. بدین صورت که در ابتدا ارتفاع شمش کاهش یافته و طول آن زیاد می شود. درقفسه های میانی و پایانی نیز با استفاده از غلطک های عمودی و افقی شکل اصلی تیرآهن ایجاد و در نهایت این محصول به صورت خطی در سایز واستاندارد مناسب خارج شده ودر ابعاد مورد نیاز برش می خورد.

اشکال و مشخصات تیرآهن 

تیرآهن ساختار مهم بنا و یا سازه را تشکیل می دهد. که براساس شکل ظاهری نوع ساختی که دارند  به انواع گوناگونی تقسیم بندی شده و نام گذاری می شوند. به صورت کلی تیرآهن را می توان به چهار دسته تقسیم بندی کرد؛ که شامل موارد زیر می شود. :
•    تیرآهن معمولی
•    تیرآهن سبک
•    تیرآهن هاش ( سنگین )
•    مصنوعات تیرآهن ( تیرآهن لانه زنبوری )

اشکال و نام های تیراهن چیست؟

به چه نوع تیرآهنی I و H گفته می شود؟

به پروفیلی که بال های آن ضخامت ثابتی دارد، تیرآهن  Iشکل می گویند. که ارتفاع آن بین 80 تا600 میلیمتر است. همچنین پروفیلی که بال های پهنی دارد؛ تیرآهن H یا هاش نامیده می شود. که نسبت به نوع قبلی بال های بزرگتری دارد و ضخامت جان آن نیز بیشتر است.

 البته در این نوع پروفیل ارتفاع و طول بالها باهم برابرند. این نوع تیرآهن را می توان به سه دسته (HEA) بال پهن سبک، (HEB) بال‌پهن سنگین و (HEM) بال‌پهن فوق سنگین تقسیم کرد. ارتفاع این نوع تیرآهن بین 100 تا 1000 میلیمتر می باشد. مقاطعی به شکل I و H بیشتر در سازه های فولادی استفاده می شود.

نام های متداول تیرآهن

رایج ترین تیرآهن های فولادی شامل  IPE, INP, IPB, HEA, HEB, HEMمی باشد که در مشخصات فنی، جنس و سایز، اسم باهم تفاوت دارند؛ که در زیر می توانید آنها را ببینید.
•    تیرآهن معمولی IPE 
•    تیرآهن بال شیبدار INP 
•    تیرآهن بال پهن سبک و سنگین IPB 
•    تیرآهن بال پهن سبک  HEA 
•    تیرآهن بال پهن سنگین HEB 
•    تیرآهن بال پهن فوق سنگین HEM 
•    مصنوعات؛ تیرآهن لانه زنبوری CPE 

نام های متداول تیرآهن چیست؟

ویژگی که سبب تمایز بین این تیرآهن ها می شود استانداردی است که مطابق با آن ساخته شده اند. در حال حاضر سه استاندارد عمده برای تیرآهن وجود دارد که عبارت‌اند از:
•   IPE: مطابق با استاندارد اروپا ساخته شده؛ ضخامت این تیرآهن از ابتدا تا انتها ثابت می باشد.
•   INP: براساس استاندارد روسیه ساخته می شود؛ ضخامت بال این محصول در ابتدا کم و لی در نقطه اتصال بابدنه اصلی تیرآهن ضخیم می‌شود. 
•   IPB: مخصوص تیرآهن‌های H است و به آن استاندارد تیرآهن هاش نیز گفته می‌شود.

شکل ظاهری و میزان مقاومت و کشش تیرها این استاندارد ها را از هم متمایز می‌کند. در ایران بیشتر تیرآهن های IPE مورد توجه قرارمی گیرد. این نکته را درباره ی این محصول باید بدانید که هرچه ارتفاع آن بیشتر باشد؛ مقاومت آن دربرابر تحمل بار های وارد بر سازه نیز بیشتر می شود. اکثر تیرآهن های IPE که به ایران وارد می شود از کشور های لهستان، اسپانیا، آلمان و در برخی موارد کره جنوبی می‌باشد.

معرفی علائم اختصاری تیرآهن   

در بازار مقاطع فولادی آشنایی با علائم متداول در آن کمک بسیاری زیادی در شناسایی و انتخاب محصول برای مشتریان دارد، علائم اختصاری مقاطع فولادی برای کالا  یک امر کاربردی است به ویژه آنکه تنوع محصولات بسیار زیاد است .

علائم اختصاری تیرآن چیست؟

خصوصیات تیرآهن

تیرآهن بیشتر در سازه های صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اصلی این مقطع در اسکلت فلزی یا فولادی می باشد.تیرآهن ویژگی های ممتاز زیادی دارد که آن را از دیگر مقاطع نفولادی متمایز می کند. مثلا اگر آن را از وسط نصف کنیم، هر دوطرف آن به طور دقیق به یک اندازه می باشند.
 از دیگر خصوصیات این محصول می توان به مواد اولیه،روش ساخت، استاندارد، ابعاد و وزن اشاره کرد. استحکام و مقاومتی که تیرآهن به سازه می بخشد، سبب می شود؛ این مقطع فولاد به عضو جدانشدنی سازه ها تبدیل شود. مادر زیر تعدادی از موارد استفاده تیرآهن در ساختمان سازی را بیان کرده ایم، که به شرح زیر است.:


•    تیر اصلی یا شاه‌تیر: به تیرآهنی گفته می شود که افقی به ستون های سازه متصل شود. وظیفه اصلی آن انتقال بار از تیر های فرعی به ستون های ساختمان می باشد.
•    تیر فرعی: به تیرآهنی گفته می شود که به صورت افقی به تیر اصلی متصل می شود. به این نکته باید توجه کنید که تیر فرعی نباید به صورت مستقیم به ستون اصلی متصل شود.
•    تیر کلاف: این تیرآهن نیز افقی متصل می شود و اکثرا در خرپا سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه آن این است که بار تیر الی را به ستون ساختمان انتقال دهد.

خصوصیات واستاندارد های تیرآهن چیست؟

مزایا و معایب استفاده از تیرآهن 

تیرآهن و پروفیل های فولادی متناسب با کاربرد و نوع مقطع همچنین آلیاژی و روش ساخت کارخانه مزایا و معایب زیادی دارد که با دانستن این موارد می وان به یک انتخاب خوب دست یافت .
ما در این جا به تعدادی از مزایای استفاده از تیرآهن در ساخت و ساز پرداخت ایم که به شرح زیر است .:

مزایا استفاده از تیرآهن

•    کاهش مصرف آهن
•    افزایش استحکام سازه
•    کاهش خطای انسانی 
•    سرعت بخشیدن به پروژه 
•    امکان توسعه بعد از اتمام سازه
•    کاهش هزینه ای پروژه
•    افزایش عمر سازه
•    فضای بیشتر برا ی عایق کاری و..
•    سبکی(از ایجاد فشارهای اضافه بر سازه جلوگیری می کند.)

مزایای استفاده از تیرآهن چیست؟

معایب استفاده از تیرآهن

تیرآهن نیز مانند دیگر مقاطع فولادی متناسب با شرکت تولید کننده، آلیاژ و روش ساخت ممکن است ضعف هایی را داشته باشد؛ یا به سبب انتخاب نامناسب یا روش اتصال و چینش اشتباه دچار مشکلاتی شود، که ما در زیر به تعدادی از این موارد می پردازیم. :
•    میل به کمانش یا خمشدگی
•    کاهش مقاومت با تغییر دما، از بین رفتن تعادل سازه
•    خوردگی فلزات در برابر عوامل خارجی 
•    اتصال نامناسب قطعات

تیرآهن چیست و اقسام مختلف آن

نتیجه گیری مقاله تیرآهن چیست؟

از آنجایی که تیر ها و ستون ها مهم ترین عنصر سازه هستند، بنابر این انتخاب یک تیرآهن محکم و مقاوم بسیار مهم و حیاتی است. ما امیدواریم که توانسته باشیم ایده و اطلاعاتی برای داشتن انتخاب درست به شما داده باشیم.

شما عزیزان هم اگر نکته یا مطالبی دارید که می تواند محتوای مارا کامل تر کند، لطفا درقسمت نظرات با ما درمیان بگذارید یا اگر بعد ازخواندن محتوا تیرآهن چیست، سوالی در ذهنتان  ایجاد شده در زیر مطرح کنید کارشناسان ما در اسرع وقت به پاسخگویی شما عزیزان می‌پردازند.

بازرگانی مهد فولاد مرجع تخصصی عرضه کننده آهن آلات با داشتن تجربه کاری بیشتر از 15 سال به عنوان یکی از فروشگاه های برتر مقاطع فولادی با به همراه داشتن تیم کارشناس حرفه ای به شما در شناخت و استفاده درست متناسب با پروژه های ساختمانیاتان کمک می کنند، هدف این مجموعه راحتی در خرید و ایمنی در ساخت و ساز است.

بازرگانی مهد فولاد علاوه بر ارائه محصول تیرآهن خدماتی همانند برش و شبکه کردن تیرآهن یا تولید تیرآهن لانه ‌زنبوری متناسب با نیازتان نیز می پردازد؛ اساس کار ما ارائه خدمات با کیفیت همچنین خرید کالای اصل بدون واسطه از کارخانه و بنگاه با قیمت مناسب است، برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش باشماره 02162999080 تماس بگیرید، یا به صورت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

تیرآهن همانند دیگر مقاطع فولادی با نَوَرد (Rolling) گرم روشی که درطی آن فلزی که به دمای موم سانی رسیده از میان غلطک های بزرگ رد می کنند؛ تا به شکل مورد نظر در بیاید، تولید می شود.

تیرآهن از دو بخش بال و جان تشکیل شده که به قسمت اصلی و میانی جان (web) و به لبه های کناری بال (flange) گفته می شود.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید