basket سبد استعلام
منو

تیرآهن چیست؟

1400/10/27 528 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
تیرآهن چیست؟

هرآنچه که باید در مورد تیرآهن بدانید

اغلب مردم با تیرآهن آشنا هستند یا حداقل اسم آن را بارها شنیده‌اند. برای خرید سازه‌های ماندگار و مقاوم باید اطلاعات کافی داشت تا درست‌ترین انتخاب را داشت. کسی که اطلاعات کافی درباره‌ی تیرآهن ندارد احتمالا با چنین سوالاتی مواجه شده است؛ نحوه‌ی تولید آن به چه صورت است؟ نام‌های متداول، خصوصیات و علائم اختصاری تیرآهن چیست؟تیرآهن لانه زنبوری چیست؟ ما سعی کردیم برای افزایش دانش فنی همراهان مهدفولاد، به صورت تخصصی اطلاعات کاملی درمورد تمامی این سوالات ارائه دهیم.

شما می‌توانید با برقراری تماس با کارشناسان خبره مهد فولاد و دریافت مشاوره‌ی رایگان اطلاعات دقیقی کسب کنید، با کمک گرفتن از افراد متخصص بهترین محصول را انتخاب کنید.

 

تیرآهن چیست؟

یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین محصول در میان دیگر تولیدات صنایع فولاد است، که با آلیاژهای مختلف به روش نورد گرم تولید می‌شود. تیرها در سازه‌های ساختمانی عموما به صورت اعضای افقی یا شیب‌دار قرار گرفته است. بارهای قائم بر محور خود را به تکیه‌گاه‌ها که معمولا ستون هستند، انتقال می‌دهند. در اثر فشار این بارها در لایه‌های مختلف تیر، تنش کششی و فشاری وارد می‌شود. این کالا عمدتا با هدف تحمل نیروهای محوری و همچنین مقاومت در برابر نیروهای خمشی در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اصل تیرآهن در کنار تیرچه‌ها برای تحمل وزن‌های عمودی در ساختمان مانند ستون استفاده می‌شود. از کاربرد آن می‌توان به استفاده در خرپاها، نعل در کارگاه‌ها، بیم‌ها در پوشش سقف و پل‌های لانه زنبوری اشاره کرد.

جان و بال تیرآهن 

مقطع تیرآهن به صورت آی انگلیسی (I) است، به قسمت لبه‌های باریک بیرونی آن، بال (flange) و به قسمت پهن وسط، جان (web) گفته می‌شود که ارتفاع جان تعیین کننده‌ی سایز آن است. در ایران این محصول از نمره‌ی 12 تا 30 در شاخه های 12 متری در نوع سبک و سنگین توسط کارخانه های مختلف تولید و عرضه بازار می شود.

بال و جان تیرآهن چیست؟

مراحل تولید تیرآهن چیست؟

تیرآهن همانند دیگر مقاطع فولادی با نَوَرد گرم (Hot Rolling) تولید می‌شود. ابتدا شمش فولادی با مقطع و طول مشخص وارد کوره‌های حرارتی نورد با دمای 1100 درجه‌سانتی‌گراد می‌شود با رسیدن به دمـای منـاسب از کـوره خارج شده و توسط غلتک‌هـای نـوردی شکـل داده می‌شود. در این مرحله وارد قفسه‌های نورد شده که در طی سه مرحله از قطر شمش‌ها کاسته و به طول آن افزوده می‌شود. مرحله‌ی آخر زمان برش محصولات تولید شده توسط قیچی‌های مخصوص در طول های مشخص می‌رسد و پس از تکمیـل مراحـل نهایی پـرداخت، سپس بسته‌بندی می‌شود.

 

مراحل و فرایند ساخت تیرآهن چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت که تولید تیرآهن شامل عبور دادن شمش فولاد از سه قفسه نورد است. ابتدا قطر شمش‌ها کاهش یافته و طول آن زیاد می‌شود. در قفسه‌های میانی و پایانی نیز با استفاده از غلتک‌های عمودی و افقی، شکل اصلی تیرآهن ایجاد می‌شود. در نهایت این محصول به صورت خطی در سایز و استاندارد مناسب خارج شده و در ابعاد مورد نیاز برش می‌خورد.

انواع تیرآهن 

تیر در سازه‌ی ساختمان برحسب وظیفه‌ای که دارد به صورت زیر نامگذاری می‌شود:

 1. شاه تیر یا تیر اصلی:  بار اصلی در سقف به آن وارد می‌شود که بارهای وارده از تیرچه‌ها به ستون انتقال پیدا می‌کند.
 2. تیرچه یا تیر فرعی: تیرآهنی که به‌صورت افقی به تیر اصلی متصل می‌شود،  به این نکته توجه کنید که تیر فرعی نباید به صورت مستقیم به ستون اصلی متصل شود.
 3. نعل درگاهی
 4. تیرهای لبه‌ای یا کناری
 5. لاپه

اشکال و نام های تیراهن چیست؟

تیرآهن ساختار مهم بنا و یا سازه را تشکیل می‌دهد. به صورت کلی انواع تیرآهن شامل موارد زیر می‌شود:

تیرآهن معمولی

 • تیرآهن سبک
 • تیرآهن سنگین

هاش

 • هاش سبک
 • هاش سنگین

تفاوت تیرآهن و هاش چیست؟

تیرآهن دارای بال‌های موازی که سطح مقطع آن به شکل I است. هاش از دیگر تیرآهن‌های پرتقاضا است، که به شکل H برعکس، به صورت بال‌های پهن است. از سایز 10 تا 100 سانتی‌متر در دو نوع بال پهن سبک و سنگین، در بازار عرضه می‌شود، که به تیر بال پهن نیز معروف است. البته در این نوع، ارتفاع و طول بال‌ها باهم برابرند. هاش را می توان به سه دسته‌ی (HEA) بال پهن سبک، (HEB) بال‌پهن سنگین و (HEM) بال‌پهن فوق سنگین تقسیم کرد.

نام‌های متداول تیرآهن

رایج‌ترین تیرآهن های فولادی شامل  IPE, INP, IPB, HEA, HEB, HEMمی باشد که در مشخصات فنی، جنس و سایز، اسم باهم تفاوت دارند؛ که در ادامه به آن اشاره شده است.

 • تیرآهن معمولی IPE
 • تیرآهن بال شیبدار INP
 • تیرآهن بال پهن سبک و سنگین IPB
 • تیرآهن بال پهن سبک  HEA یا IPBL
 • تیرآهن بال پهن سنگین HEB یا IPBV
 • تیرآهن بال پهن فوق سنگین HEM
 • تیرآهن لانه زنبوری CPE

نام های متداول تیرآهن چیست؟

در حال حاضر سه دسته‌ی اصلی برای تیرآهن وجود دارد که عبارتند از:

 • IPE: همان تیر I شکل که به عنوان مصالح پایه در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • INP: براساس استاندارد روسیه ساخته می شود؛ ضخامت بال این محصول در ابتدا کم ولی در نقطه اتصال بابدنه اصلی تیرآهن ضخیم می شود که به تیرآهن بال شیب‌دار معروف است.
 • IPB: همان تیر H است که به آن هاش نیز گفته می‌شود، ضخامت جان و بال آن از تیرآهن معمولی بسیار بیشتر است.

وجه تمایز تیرها شکل ظاهری، میزان مقاومت فشاری و کششی آن‌ها است. در ایران بیشتر تیرآهن های IPE مورد توجه قرارمی‌گیرد.

تیرآهن I7 چیست؟   

در مدت زمانی‌ که فروش تیرآهن کم شد و قیمت آن در کارخانه‌ی ذوب آهن زیاد بود، این کارخانه تیرآهن i7 را تولید کرد. تیرآهن‌های نیمه سبک با آلیاژ St44 از سایز 14 تا 20 سانتی‌متر به بازار عرضه شد.

معرفی علائم اختصاری تیرآهن   

آشنایی با علائم متداول، کمک بسیاری زیادی در شناسایی و انتخاب محصول برای مشتریان دارد. علائم اختصاری مقاطع فولادی برای کالا  یک امر کاربردی است به ویژه که تنوع محصولات بسیار زیاد است. وزن تیرآهن در جدول اشتال آورده شده که شناخت این علائم کمک می‌کند تا راحت‌تر مشخصات آن را متوجه شد.

علائم اختصاری تیرآن چیست؟

خصوصیات تیرآهن

تیرآهن در مصارف صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اصلی‌ترین کاربرد این مقطع فولادی در اسکلت فلزی یا فولادی است. ویژگی‌های خاص و منحصر‌به‌فرد تیرآهن آن را از دیگر مقاطع فولادی متمایز می‌کند.

 از دیگر خصوصیات این محصول می‌توان به مواد اولیه،روش ساخت، استاندارد، ابعاد و وزن اشاره کرد. به علت استحکام و مقاومتی که به سازه می‌بخشد، باعث شده به عضو جدانشدنی سازه‌ها تبدیل شود.

مزایا و معایب استفاده از تیرآهن 

تیرآهن و پروفیل های فولادی متناسب با کاربرد و نوع مقطع همچنین آلیاژی و روش ساخت کارخانه مزایا و معایب زیادی دارد که با دانستن این موارد می وان به یک انتخاب خوب دست یافت .
ما در این جا به تعدادی از مزایای استفاده از تیرآهن در ساخت و ساز پرداخت ایم که به شرح زیر است:

مزایای استفاده از تیرآهن
 • کاهش مصرف فولاد
 • افزایش استحکام سازه
 • کاهش خطای انسانی
 • سرعت بخشیدن به پروژه
 • امکان توسعه بعد از اتمام سازه
 • افزایش عمر سازه
 • فضای بیشتر برای عایق کاری
 • جلوگیری از فشارهای اضافی به سازه

مزایای استفاده از تیرآهن چیست؟

معایب استفاده از تیرآهن

تیرآهن نیز مانند دیگر مقاطع فولادی متناسب با نوع برند، آلیاژ و نحوه‌ی تولید ممکن است دارای معایبی باشد؛ یا به سبب انتخاب نامناسب یا روش اتصال و چینش اشتباه دچار مشکلاتی شود، که ما در زیر به تعدادی از این موارد می پردازیم:

 • میل به کمانش یا خم‌شدگی
 • کاهش مقاومت با تغییر دما، از بین رفتن تعادل سازه
 • خوردگی فلزات در برابر عوامل خارجی
 • اتصال نامناسب قطعات

تیرآهن چیست و اقسام مختلف آن

نتیجه‌گیری مقاله تیرآهن چیست؟

از آنجا که تیرها و ستون‌ها مهم‌ترین عنصر سازه هستند، بنابراین انتخاب یک تیرآهن محکم و مقاوم بسیار مهم و حیاتی است. ما امیدواریم که توانسته باشیم ایده و اطلاعاتی برای داشتن انتخاب درست به شما داده باشیم.

شما عزیزان هم اگر نکته یا مطالبی دارید که می‌تواند محتوای ما را تکمیل کند، لطفا درقسمت نظرات با ما درمیان بگذارید. همچنین اگر بعد ازخواندن مقاله، سوالی در ذهنتان  ایجاد شده مطرح کنید کارشناسان ما در اسرع وقت به پاسخگویی شما عزیزان می‌پردازند.

بازرگانی مهد فولاد مرجع تخصصی عرضه‌کننده آهن آلات با داشتن تجربه کاری بیشتر از 15 سال به عنوان یکی از فروشگاه‌های برتر مقاطع فولادی است. کارشناسان فروش این مجموعه شما را در انتخاب نوع تیرآهن که متناسب با پروژه‌های ساختمانی باشد، کمک می‌کنند، هدف این مجموعه راحتی در خرید و ایمنی در ساخت و ساز است.

بازرگانی مهد فولاد علاوه بر ارائه محصول تیرآهن خدماتی همانند برش‌کاری و شبکه‌کردن تیرآهن یا تولید تیرآهن لانه ‌زنبوری متناسب با نیازتان نیز می‌پردازد؛ اساس کار ما ارائه‌ی خدمات با کیفیت همچنین خرید کالای اصل بدون واسطه از کارخانه و بنگاه با قیمت مناسب است، برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش باشماره 02162999080 تماس بگیرید، یا به صورت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

تیرآهن همانند دیگر مقاطع فولادی با نَوَرد (Rolling) گرم روشی که درطی آن فلزی که به دمای موم سانی رسیده از میان غلطک های بزرگ رد می کنند؛ تا به شکل مورد نظر در بیاید، تولید می شود.

تیرآهن از دو بخش بال و جان تشکیل شده که به قسمت اصلی و میانی جان (web) و به لبه های کناری بال (flange) گفته می شود.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید