basket سبد استعلام
منو

تیرآهن IPE چیست؛ چه کاربرد هایی دارد؟

1400/11/18 350 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
تیرآهن IPE چیست؛ چه کاربردی دارد؟

اگر می خواهید، تیرآهن IPE را که از متداول ترین و پر کاربرد ترین، مقاطع فولادی ایران بشمار می‌آید، را بهتر بشناسید و در مورد مشخصات، کاربر، وزن و سایز آن بدانید، با این مقاله همراه شوید. شاید در وحله اول تیرهای ساختمانی از نظر ظاهر، شباهت های زیادی با هم داشته باشند. اما این مقاطع ساختمانی در شکل بال و جان، روش ساخت و استاندارد هایشان باهم تفاوت دارند. 

تیرآهن IPE به خاطر مقاومت بالا همچنین وزن و سایز معمولی، از کارایی بیشتری نسبت به دیگر استاندارد های تیرآهن برخوردار هستند. ما می توانیم با گردآوری مقاطع فولادی مختلف با کاربرد های خاص، بهترین نتیجه ساختاری را رقم بزنیم. 

اگر بعد از خواندن این مطلب سوالاتی درمورد کاربرد تیرآهن IPE، نحوه تهیه، قیمت آن برایتان پیش آمد؛ می توانید با کارشناسان خبره مهد فولاد در تماس باشید و حین دریافت مشاوره رایگان اطلاعات دقیق و جامعی را کسب کنید. با کمک گرفتن از افراد متخصص بهترین محصول را برای سازه خود تهیه کنید.

 

 

تیرآهن IPE چیست؟

تیرآهن IPE که جز تیرهای معمولی به حساب می آید، مخفف عبارت I Profile Europeenne می‌باشد. این محصول مطابق با استاندارد اروپا در ایران ساخته و به بازار عرضه می شود. این کالا به نام های تیرآهن نیم پهن یا تیر باریک به سبب شباهت ظاهری به حرف انگلیسی I، نیز شناخته می شود.

ضخامت بال های تیرآهن IPE از ابتدا تا انتها ثابت است. این ویژگی سبب شده تا در مقایسه با دیگر تیر ها از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد. این کالا به دلیل استاندارد، استحکام و مزایای زیادی که نسبت به پروفیل های دیگر دارد، در بین کشور های مختلف نیز من جمله اروپا مصرف بالایی دارد . 

مشخصات تیرآهن IPE که در ادامه به صورت کامل به آن می پردازیم. باعث شده تا این پروفایل ساختمانی بتواند به خوبی در برابرر فشار های کششی و خمشی وارد براسکلت سازه مقاوت کند. از این رو این محصول در بخش های مختلف ساختمان برای ایجاد استحکام به صورت شاه تیر، تیرچه و کلاف به کار گرفته می شود.

چیست؟ IPEتیرآهن

مشخصات تیرآهن IPE چیست؟

به طور کلی بیشترین نقشه های که توسط مهندسان معمار برای ساخت ساز های عمرانی و صنعتی کشیده شده؛ به دلیل وزن سبک و مقاومت خمشی بالا با استفاده از تیرآهن IPE اجرا شده است. عرض بال این محصول بر طبق استاندارد های فنی حدودا به اندازه نیمی از ارتفاع آن می‌شود. تیرآهن IPE در برابر شرایط محیطی و عوامل شیمیای مانند پوسیدگی، آفت و زنگ زدگی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.

مرکز یا جان تیرآهن IPE از سازه دربرابر نیروهای برشی مثل زلزله، باد و طوفان محافظت می کند و این اطمینان را به مصرف کننده می دهد، که سازه از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار است. بال های این محصول که در دو طرف جان قرار دارد، در برابر فشار های خمشی وارد بر اسکلت، مقاومت می کند. 

با این تفاسیر تحمل فشار و نیروهای واراد بر ساختمان همچنین انتقال بار اصلی سازه به زمین با استفاده از تیرآهن IPE  میسر می شود. جالب است بدانید که این محصول جز سبک ترین نوع تیرآهن با ابعاد و استانداردهای اروپایی است که تولید و به بازار عرضه می شود. این کالا از متداول ترین تیر هایی است که مصارف گوناگونی دارد. از مهم ترین ویژگی تیرآهن IPE می توان به یکنواخت بودن ضخامت جان و بال آن اشاره کرد.

 چیست؟ IPEمشخصات تیرآهن

روش ساخت و مواد تشکیل دهنده تیرآهن IPE

مقاومت و ایمن سازی بنا های چند طبقه به سبب ارتفاع و وزن بالا از اهمیت زیادی برخورد دار است. بر این اساس بهترین راهکاری که می توان با آن ایمنی ساختمان را افزایش داد و از مقاومت سازه اطمینان حاصل کرد، استفاده از تیرآهن IPE  می باشد. 

تولید کنندگان این محصول را به روش نورد گرم که شامل عبور دادن شمش فولاد از سه قفسه نورد می‌باشد، می سازند؛ بدین صورت که در ابتدا ارتفاع شمش کاهش یافته و طول آن زیاد می شود. در قفسه های میانی و پایانی نیز با استفاده از غلطک های عمودی و افقی شکل اصلی تیرآهن ایجاد و در نهایت این محصول به صورت خطی در سایز و استاندارد مناسب خارج شده و در ابعاد مورد نیاز برش می خورد.

از عناصر آلیاژی مهمی که در ساخت تیرآهن IPE  از آنها استفاده می شود. می توان به کربن، کروم، منگنز، نیکل، تیتانیم، مس، فسفر، گوگرد و مولیبدن اشاره کرد. هرکدام از این عناصر به دلیل و منظور خاصی به آن اضافه می شود. مثلا کربن برای جلوگیری از ساییدگی، سختی، کشش و مقاومت در برابر خوردگی و کروم برای محافظت در برابر رطوبت به آن افزوده می شود. 

 IPEروش ساخت و مواد اولیه تیرآهن

جدول وزنی تیرآهن IPE

مانند دیگر پروفیل های ساختمانی تیرآهن IPE هم براساس وزن مشخص می شود. وزن تیرآهن IPE با توجه به ضخامت بال و جان آن تعیین شده است. وزن تیرآهن های مختلف براساس جدول وزنی تولید کنندگانشان معین می شود. به این خاطر تیرآهن های موجود دربازار وزن های متفاوتی دارند.

 وزن تیرآهن IPE معمولا به صورت شاخه محاسبه می شود. شما عزیزان می توانید با مراجعه به پنل محاسبه وزن که در سایت مهد فولاد قرار دارد؛ از وزن محصول مورد نظر خود آگاه شوید یا با تماس گرفتن با کارشناسان مجرب فروش این مجموعه از وزن و مشخصات فنی کامل محصول مورد نظر خود آگاه شوید.

سایز تیرآهن نیز همانند وزن و ضخامت جان و بال اهمیت زیادی دارد که هنگام انتخاب باید به آن توجه نمود. عددی که همیشه کنار تیرآهن IPE می آید نشان دهنده ارتفاع یا سایز این محصول است که به سانتی متر بیان می شود. هر شاخه این محصول 12 متر می باشد.

اندازه استاندارد ارتفاع این محصول برای ساخت ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر و عرض آن بین 46 تا 220 میلی‌متر می باشد. ولی سایز پرکاربرد ترین تیرآهن IPE که در بازار موجود است ارتفاعی بین ۱۲۰ تا ۳۰۰ میلیمتر دارند. که در بازار با سایز 12 الی 30 شناخته می‌شود .

 IPEجدول وزن و سایز تیرآهن

کاربرد تیرآهن IPE چیست ؟

قدرت و استحکام بالای تیرآهن IPE سبب شده تا سازه از تکیه گاه های دیگر بی نیاز شود. استفاده از آن باعث صرفه جویی در وقت و هزینه نیز می‌شود و این امکان را برای خریدار فراهم می کند، تا حتی بعد از اتمام ساخت سازه بتواند آن را توسعه دهد. هر کدام از تیرآهن های موجود مصارف و کاربرد خاص خود را دارند و بسته به ویژگی هایشان در صنایع گوناگون من جمله ساختمان سازی به کار گرفته می شوند. 

تیرآهن IPE در ساخت و ساز اکثرا در بخش های اصلی مانند ستون، خرپا، نعل درگاه و پوشش سقف استفاده می‌شود. مهندسان سازه به صورت گسترده از سایز های مختلف تیرآهن IPE برای ایجاد تیرهای فرعی و ستون ها در طول و اندازه های متفاوت استفاده می کنند. این محصول با قابلیت ضد زنگ بودن در تجارت و تجهیزات صنعتی و خودرو نیز کاربرد دارد. 

 چیست؟ IPE کاربرد تیرآهن

مزایا استفاده از تیرآهن  IPE :

•    قدرت و استحکام بالای 
•    صرفه جویی در وقت و سرمایه 
•    توسعه سازه پس از اتمام کار 
•    تنوع و قابل اطمینان بودن 
•    باربری بسیار بالایی 
•    اشغال فضای کمتر در سازه نسبت به بتن
•    کاهش مصرف آهن در سازه 
•    افزایش استحکام سازه 
•    ایجاد یکنواختی درسازه 
•    پیش‌ساخته 

 بدانید IPE هرآنچه که باید درمورد تیرآهن

سخن آخر

شناخت تیرآهن IPE و کاربرد های آن سبب می شود تا با دیدی باز و اطلاعات جامع تر برای خرید تیر مورد نیاز خود اقدام کنید. زمانی که تیر در جای اصولی خود قرار گیرد، آن زمان است، که ما به سازه ای مقاوم با طول عمر طولانی دست پیدا می کنیم. شما عزیزان نیز اگر نکته یا مطالبی دارید که می تواند محتوای ما را کامل تر کند، لطفا درقسمت نظرات با ما در میان بگذارید یا اگر بعد ازخواندن این مقاله، سوالی در ذهنتان  ایجاد شده در زیر مطرح کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

بازرگانی مهد فولاد مرجع تخصصی عرضه کننده آهن آلات با داشتن تجربه کاری بیشتر از 15 سال به عنوان یکی از فروشگاه های برتر مقاطع فولادی با به همراه داشتن تیم کارشناس حرفه ای به شما در شناخت و استفاده درست متناسب با پروژه های ساختمانیاتان کمک می کنند، هدف این مجموعه راحتی در خرید و ایمنی در ساخت و ساز است.

بازرگانی مهد فولاد علاوه بر ارائه محصول تیرآهن خدماتی همانند برش و شبکه کردن تیرآهن یا تولید تیرآهن لانه ‌زنبوری متناسب با نیازتان نیز می پردازد؛ اساس کار ما ارائه خدمات با کیفیت همچنین خرید کالای اصل بدون واسطه از کارخانه و بنگاه با قیمت مناسب است، برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت سفارش باشماره 02162999080 تماس بگیرید، یا به صورت آنلاین با ما در ارتباط باشید.
 

مقالات مرتبط

سوالات متداول

این تیرآهن مطابق استاندارد اروپا تولید و به بازار عرضه می شود.

مهندسان سازه به صورت گسترده از سایز های مختلف تیرآهن IPE برای ایجاد تیرهای فرعی و ستون ها در طول و اندازه های متفاوت استفاده می کنند. این محصول با قابلیت ضد زنگ بودن در تجارت و تجهیزات صنعتی و خودرو نیز کاربرد دارد.

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید