basket سبد استعلام
منو

میلگرد چیست و انواع آن

1400/08/26 535 بازدید 0 دیدگاه
مقاله
انواع میلگرد

میلگرد را می توان به جرات یکی از پرمصرف ترین مقاطع فلزی دانست. اهمیت میلگرد در سازه های بتنی امروزه بر تمامی اهل فن محرز و مسلم است. 

در این بخش ابتدا به معرفی میلگرد و حالت های مختلف آن اشاره می شود. سپس به انواع میلگرد و کاربرد هرکدام به همراه آنالیز شیمیایی آنان اشاره شده است. در پایان لیست بهترین کارخانه های تولید کننده میلگرد که با مهد فولاد نیز همکاری دارند ارائه شده است.

 

 

میلگرد چیست و انواع آن

اگر با سازه های بتنی آشنایی داشته باشید حتما به اهمیت میلگرد در ساخت و ساز واقف هستید. در سازه های بتنی، میلگرد بیشترین اثر استحکام بخشی را دارد. میلگرد یا آرماتور یکی از انواع مصالح فلزی می باشد که به شکل یک مفتول در ضخامت های مختلف یافت می شود.

میلگرد را می توان در دو وضعیت کلی یافت:

  • میلگرد شاخه ای: این نوع میلگرد 12 متر طول دارد که در صورت درخواست و نیاز کاربر امکان برش آن نیز فراهم است.
  • میلگرد کلاف: میلگردها به دور یک استوانه حلقه می گردند و سپس در همان حالت خم شده بسته بندی می شوند.

 

انواع میلگرد

میلگرد ها بر اساس شکل ظاهر و مشخصات فیزیکی و شیمیایی به دو دسته کلی تقسیم می گردند.

انواع میلگرد

میلگرد ساده

میلگرد ساده (Plain bar) به دو صورت کلاف و شاخه ای موجود می باشد. از این میلگرد با نام میلگرد نرم یا بدون آج نیز یاد می شود. میلگرد ساده سطح صاف و بدون شیاری دارد. مقاومت کششی میلگرد ساده به نسبت سایر انواع میلگرد بسیار پایین تر است. علت این امر نداشتن هیچ گونه آج یا شیاری بر روی آن است.

میلگرد ساده در سایزهای مختلف یافت می شود. منظور از سایز قطر دایره ای است که در سطح مقطع دو سر میلگرد وجود دارد. مهد فولاد کیان قادر به  ارائه میلگرد در سایزهای زیر می باشد:

  • درحالت کلاف بین mm 5.5 تا  mm6.5
  • درحالت شاخه بین mm 12 تا  mm50

برای انواع میلگرد استانداردهای مختلفی در نظر گرفته می شود. از میلگرد ساده با استاندارد A1 یاد می شود. استاندارد A1 در بین انواع میلگرد کمترین میزان کربن را در خود دارد. این موضوع بدان معنی است که میلگرد ساده کمترین مقاومت را داشته و برای جوشکاری و خمکاری بسیار مناسب می باشد. توجه داشته باشید که برای جوشکاری میلگرد ساده لازم است شرایط پیش گرم مصابق استاندارد ملی لحاظ گردد.

در جدول زیر جمع بندی مطالب ارائه شده را به طور خلاصه می توانید ملاحظه نمایید:

 

مشخصات فنی میلگرد A1
نام میلگرد میلگرد ساده
سایر اسامی جانبی

میلگرد صنعتی

میلگرد ترانس روغنی

میلگرد 240

میلگرد پولیش

میلگرد نرم

میلگرد بدون آج

Plain rebar

تنش تسلیم ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
استحکام کششی ۳۶۰ مگاپاسکال
تغییر شکل نسبی 25 %
تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۲۵درصد

 

کاربرد میلگرد ساده

این نوع از میلگرد بیشتراز آن که در ساخت و ساز کاربرد داشته باشد، در صنعت استفاده می گردد. در ادامه به برخی دیگر از مصارف آن پرداخته می شود:

  • به عنوان دورپیچ در آرماتوربندی
  • نمای ساختمان
  • ساخت خاموت​

کاربرد میلگرد ساده

میلگرد آجدار

از میلگرد آج دار با نام ribbed rebar نیز یا می شود. میلگرد آجدار برخلاف میلگرد ساده بر روی سطح خود دارای آج ها و شیارهای متناوبی می باشند. این آج ها باعث افزایش مقاومت کششی میلگرد در بتن می شود. به همین دلیل کاربرد اصلی آنان در ساخت و ساز است. علت وجود این آج ها بر روی میلگرد، تلفیق و ترکیب بیشتر بدنه میلگرد با بتن می باشد. وجود آج بر روی میلگرد باعث می گردد تا امکان بیرون کشیده شدن میلگرد از داخل بتن سفت و بسته شده به صفر برسد.

میلگرد آجدار را می توان در سایزهای مختلفی یافت. سایز انواع میلگرد آجدار طبق تعریف جهانی مشخص است. با این وجود هر کشوری ممکن است این استاندارها را مطابق نیاز و کاربری خود تعدیل نماید. مجموعه مهد فولاد قادر است انواع میلگرد آجدار را در ضخامت های بینmm  8 تا  mm40 ارائه نماید.

 

انواع میلگرد آجدار

میلگردهای آجدار براساس شکل ظاهری، خواص فیزیکی و شیمیایی و کاربرد انواع مختلفی دارند.

دسته ای از میلگردهای آجدار بر اساس شکل ظاهری آج های خود تقسیم بندی می گردند. این میلگردها نیز مانند میلگرد ساده با نام استاندارد متمایز می گردند. استانداردهای میلگرد آجدار به ترتیب با عناوین A2، A3 و A4 شناخته می شود که میزان کربن در آن ها به ترتیب افزوده می گردد.

 

میلگرد A2

به علت شکل اج های بر روی این میلگرد، از آن با عنوان میلگرد یکنواخت یا مارپیچ یاد می شود. میلگرد A2 به عنوان میلگردی نیمه خشک یا نیمه سخت درنظر گرفته می شود. آج های موجود بر روی آن به شکل مارپیچ دیده می شود که به آن شکل spiral یا فنری نیز گفته می شود. کاربرد اصلی آن را می توان در خاموت زنی و مش زنی دانست. میلگرد A2، نوعی میلگرد طولی به شمار می آید. امکان جوشکاری بر روی آن به علت میزان کربن موجود در آن پیشنهاد نمی گردد.

برای مشاهده مشخصات فنی میلگرد A2 به جدول زیر توجه فرمایید:

حداقل مقاومت کششی مجاز ۵۰۰ مگاپاسکال
حداقل مقاومت تسلیم مجاز 340 مگاپاسکال
تنش سیلان 3000
تنش گسیختگی 5000 کیلوگرم
تغییر شکل پلاستیکی در حدود 15%
 

چیست A2 میلگرد

 

میلگرد A3

به علت شکل آج های میلگرد A3 به آن میلگرد دوکی یا جناقی گفته می شود. همچنین در بین سازندگان با نام میلگرد آج 400 نیز شناخته می شود. آج های این میلگرد به صورت هفت و هشتی است و میلگرد A3 نیز از انواع میلگرد نیمه سخت یا خشک به شمار می آید. میزان کربن موجود در این میلگرد بین %27 الی %28 است. به علت میزان کربن بیشتر آن نسبت به دو نوع قبل، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. به همین خاطر نیز امکان جوشکاری و بر روی آن وجود ندارد. می توان میلگرد A3 را به عنوان پر مصرف ترین میلگرد در ساخت و ساز دانست. از این میلگرد عموما در ساخت و ساز به عنوان میلگرد اصلی مانند تیر و ستون و به صورت طولی استفاده می گردد. به طور تقریبی می توان گفت که عموما قیمت میلگرد A3 از سایر انواع A2 و A1 بیشتر است.

برای مشاهده مشخصات فنی میلگرد A3 به جدول زیر توجه فرمایید:

مشخصات فنی میلگرد A3
حداقل مقاومت کششی مجاز 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
حداقل مقاومت تسلیم مجاز 4000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
تنش سیلان 4000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
تنش گسیختگی 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع
تغییر شکل پلاستیکی در حدود 14%
 

چیست A3 میلگرد

 

میلگرد A4

به علت شکل آج های موجود بر روی این میلگرد به آن میلگرد مرکب میز گفته می شود. شاخصه مهم این میلگرد استحکام بسیار بیشتر آن نسبت به سایر انواع میلگرد و وزن سبک تر آن است. این موضوع باعث افزایش قیمت آن نسبت به تمام میلگردهای موجود می باشد. به علت میزان کربن بالای آن، نمی توان در زوایایی که احتیاج به خمش و برش دارند استفاده کرد. به طور کل استفاده عمده آن را می توان در صنعت یافت. در ساخت و ساز عموما به صورت عرضی می توان از آن استفاده کرد.

 

میلگرد حرارتی

این میلگرد ها در ساخت و ساز به منظور جلوگیری از ترک خوردن بتن استفاده می گردند. این میلگرد باعث می گردد انبساط و انقباض بتن تا حد زیادی در برابر تغییرات دمایی کاهش یابد.

 

مصنوعات میلگرد آجدار

از میلگرد آجدار محصولات ثانویه ای نیز دارد که از مشتقات انواع میلگرد تشکیل شده است. در ادامه به برخی از این مصنوعات اشاره می گردد:

خاموت

در اصل همان میلگرد عرضی می باشد.

زیگزاگ

سازندگان به محصول تیرچه زیگزاگ یا خرپا نیز می گویند. این محصول از اتصال بین میلگرد ساده با میلگرد آجدار در استاندارد A3 به صورت زیگزاگی حاصل می گردد.

سنجاقی

این محصول به منظور افزایش مقاومت در برابر نیروی برشی بکار می رود. این میلگرد در اصل یک میلگرد طولی با دو زاویه خم در دوسر انتهایی آن است.

عصایی

از این میلگرد با عنوان میلگرد تقویت برشی و ادکا نیز یاد می شود. این محصول در محل اتصال تیر سقف و تیرچه بکار گرفته می شود.

ممان منفی

وظیفه اصلی این میلگرد رفع لنگر منفی دال سقف است.

رکابی

وظیفه کاین محصول ایجاد و تنظیم فاصله بین دو شبکه آرماتور است. این میلگرد ها به شکل U  دیده می شوند.

مصنوعات میلگرد

 

کارخانه های سازنده انواع میلگرد در ایران

همانطور که در بخش پیشین نیز به آن اشاره کردیم، هر کشوری ممکن است استاندارهای جهانی را مطابق نیاز خود تعدیل نماید. اگرچه در حال حاضر کشور از تولیدات میلگرد بی نیاز نبوده و واردات صورت می پذیرد، اما کیفیت محصولات داخلی بسیار قبول و رقابتی بوده و می توان با اطمینان بر آنان از هزینه بیشتر برای ساخت و ساز اجتناب کرد. در ادامه به معرفی برخی کارخانه های معتبر و مهم سازنده میلگرد اشاره می کنیم که مهد فولاد نیز افتخار همکاری با آنان را دارد:

 

کارخانه ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان به عنوان شناخته شده ترین کارخانه در زمینه تولیدات میلگرد دانسته می شود. میلگرد ذوب آهن مطالبق استاندارد روسی بوده و در هر دو نوع ساده و آجدار سبد کالایی دارد. علاوه بر این به تولید ریل نیز مشغول می باشد.

 

کارخانه فولاد ابهر

میلگرد ابهر با وزنی مطابق وزن استاندار جهانی محبوبیت بسیاری در بین مصرف کنندگان دارد. این میلگرد ها نیز مطابق استاندارد روس بوده در دو آنالیز A2 و A3 تولید می گردند.

 

کارخانه فولاد خراسان

این واحد تولیدی قادر به تولید هر دو نوع میلگرد آجدار و ساده بوده و از سال 1369 آغاز به فعالیت نمود. محصولات این کارخانه با نام میلگرد نیشابور در بازار یافت می گردد.

 

کارخانه فولاد البرز ایرانیان

محصولات این کارخانه عموما با عنوان میلگرد فایکو شناخته می شوند. این واحد تولیدی شناخته شده تمامی استانداردهای میلگرد آجدار و ساده را تولید می نماید.

 

کارخانه میلگرد بافق یزد

این واحد صنعتی به علت کیفیت بالای محصولات قابل رقابت در سطح بین الملل است. موقعیت مکانی بسیار ایده آل آن به منظور ترانزیت و پخش محصولات به سراسر کشور باعث شده تا میلگرد یزد در بین تمامی سازندگان شناخته شده باشد.

 

شرکت بازرگانی بین المللی سپید فراب کویر

محصولات فولاد کبیر با عنوان میلگرد کویر کاشان در بازار شناخته می شوند. شکل پذیری و استحکام بالای این محصول شاخصه آن است.

 

نتیجه گیری

میلگرد یک مقطع طولی و بلند است که به دو صورت کلاف و شاخه در بازار یافت می شود. این محصول به دو دسته کلی ساده و آجدار تقسیم می گردد. میلگرد های آجدار به سه دسته کلی A2، A3 و A4 تقسیم می گردند. هر کدام از این میلگرد ها از نظر خواص شیمیایی و مکانیکی با یکدیگر متفاوت اند.

 

سوالات متداول

نقش میلگرد در سازه بتنی چیست؟

نقش میلگرد در سازه های بتنی افزایش مقاومت کششی و فشاری بتن بوده است. در اصل باید بدانیم که بدون استفاده میلگرد در سازه های بتنی، بنا هیچگونه کارایی و بهره وری نخواهد داشت.

میلگردها به چند دسته تقسیم می شوند؟

میلگرد ها از نظر شکل ظاهری، مقاومت و استاندارد به گونه های مختلفی تقسیم بندی می شوند که دراین مقاله به طور کلی آن ها را توضیح داده ایم. برای اصلاعات بیشتر می توانید به صفحات زیر مراجعه فرمایید:

شرایط صحیح نگهداری میلگرد چیست؟

مهم ترین نکته در خصوص نگهداری میلگرد، قرار دادن آن در محل خشک و بدون رطوبت است. همچنین توجه داشته باشید که از کشیدن پلاستیک بر روی میلگرد خود داری نمایید. این امر موجب زنگ زدگی میلگرد خواهد شد.

مقالات مرتبط

سوالات متداول

نظرات

name
email
جستجو
search
پشتیبانی

شما میتوانید از طریق واتس اپ و یا تماس تلفنی بصورت رایگان از کارشناسان ما مشاوره بگیرید