مهد فولاد

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل

نویسنده:

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل چیست؟ این دو محصول چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟ ورق‌های گالوانیزه و ورق‌های استیل دو محصول کاربردی در صنایع و مشاغل مختلف هستند که از مزایای بسیار زیادی برخوردار هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تفاوت ورق گالوانیزه و استیل برای شما بپردازیم. اما بهتر است پیش از آن شما را با این دو محصول صنعتی آشنا کنیم.

شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله برای مشاهده قیمت ورق گالوانیزه و سایر ورق‌های فولادی به صفحه مربوط به این محصولات در سایت ما مراجعه کنید و سپس در صورت نیاز به خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شرکت مهدفولاد تماس بگیرید.

بررسی تفاوت ورق گالوانیزه و استیل

شاید شما هم تاکنون با این سوالات روبرو شده باشید که ورق گالوانیزه چیست و چه تفاوتی با ورق استیل دارد؟ کدام ورق بهتر است؟ قیمت ورق گالوانیزه و استیل چه تفاوتی دارد؟ میزان استحکام و مقاومت کدام ورق بهتر است؟ هر یک از این ورق‌ها برای چه کاربردی مناسب هستند؟ اگر می‌خواهید تا به پاسخ تمامی این سوالات دست پیدا کنید، با ما همراه باشید!

ورق‌های گالوانیزه و استیل دارای شباهت‌های ظاهری بسیار زیادی هستند و به همین دلیل ممکن است برخی از افراد این ورق‌ها را مشابه بدانند و یا به جای یکدیگر اشتباه بگیرند.

ورق‌های گالوانیزه در واقع ورق‌های فولادی هستند که به وسیله‌ لایه‌ای از فلز روی پوشانده شده‌اند. این لایه سبب مقاومت ورق در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی می‌شود. ورق استیل نیز مانند ورق گالوانیزه از مقاومت مناسبی در برابر این عوامل برخوردار است؛ اما این موضوع به دلیل وجود عناصر نیکل و کروم در ورق استیل است.

با توجه به اینکه ورق گالوانیزه تنها به دلیل پوشش روی آن دارای مقاومت در برابر اکسیداسیون است، اگر این ورق دچار خراش بر روی سطح شود، لایه‌ی اصلی فولاد دچار زنگ‌زدگی و خوردگی می‌شود. اما این مشکل در ورق‌های استیل وجود ندارد؛ زیرا این ورق به طور کامل در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است و تفاوتی بین سطح روی ورق یا خود ورق وجود ندارد.

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل در مواردی از جمله استحکام ورق، ترکیب شیمیایی به کار رفته در آن، شرایط نگهداری، فرآیند تولید، کاربرد و قیمت این دو ورق بسیار قابل توجه است.

بررسی تفاوت ورق گالوانیزه و استیل

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل در کاربرد

همانطور که می‌دانید ورق گالوانیزه و استیل دارای تفاوت‌هایی در ساختار هستند و همین موضوع به ایجاد تفاوت در کاربرد ورق گالوانیزه و استیل منجر می‌شود. همچنین ورق‌های فولادی گالوانیزه از قیمت پایین‌تری نسبت به ورق‌های استیل برخوردار هستند. این قیمت پایین‌تر سبب استفاده از ورق گالوانیزه در پروژه‌هایی با بودجه پایین‌تر شده و در موارد حیاتی تر و مهم‌تر از ورق استیل استفاده می‌شود.

از جمله مهم‌ترین کاربردهای ورق گالوانیزه می‌توان به مواردی همچون ساخت سقف‌های شیروانی، تولید لوازم‌خانگی، تولید لوله و اتصالات، تجهیزات تهویه مطبوع و غیره اشاره کرد. این در حالی است که ورق استیل به دلیل داشتن عناصری همچون نیکل و کروم در صنایع تولید دارو و صنایع غذایی کاربرد دارد.

همچنین در ساخت اتومبیل‌ها، هواپیماها، پل‌ها و آسمان‌خراش‌ها که بودجه‌ی بالایی دارند و کیفیت محصول نهایی بسیار مهم‌تر است از ورق استیل استفاده می‌شود.

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل در ترکیب شیمیایی

ورق استیل از ترکیب کامل دو فلز نیکل و کروم تشکیل می‌شود و در ساخت این نوع ورق‌ها ترکیبات گفته شده به طور کامل با هم مخلوط می‌شوند. این در حالی است که در ورق گالوانیزه یک ورق فولادی وجود دارد که فلز روی تنها در سطح بیرونی آن قرار می‌گیرد و فلز روی با ورق فولادی به طور کامل مخلوط نمی‌شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله از سایت مهدفولاد به ارائه اطلاعاتی پیرامون تفاوت ورق گالوانیزه و استیل پرداختیم و دانستیم که این ورق‌ها از نظر عناصر تشکیل دهنده، شیوه مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی و کاربرد تفاوت دارند. به طور کلی دو فاکتور مهم در انتخاب ورق استیل یا گالوانیزه برای هر کاربرد وجود دارد که شامل میزان بودجه ساخت محصول و نیز اهمیت کیفیت محصول تولید شده نهایی است.

ما در شرکت مهدفولاد به ارائه انواع ورق گالوانیزه و فولادی با کیفیت بالا برای شما می‌پردازیم. شما می‌توانید برای خرید ورق گالوانیزه و یا سایر ورق‌های فولادی با کارشناسان ما در مجموعه مهدفولاد تماس بگیرید و از راهنمایی‌های لازم برای خرید این محصولات بهره‌مند شوید.

محصولات مرتبط:

قیمت روز ورق گالوانیزه

مشاهده قیمت