انواع روش های گالوانیزه

نویسنده: نویسنده مهدفولاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

گالوانیزاسیون (Galvanization) یکی از فرآیندهای مهم در صنعت فولاد است که به وسیله آن می‌توان از زنگ‌زدگی و خوردگی فولاد در صنایع مختلف جلوگیری کرد. روش‌های مختلفی برای گالوانیزه کردن فلزات وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع روش های گالوانیزه برای شما بپردازیم. شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله در صورت داشتن هر گونه سوال و یا خرید ورق گالوانیزه با کارشناسان ما در مهدفولاد تماس بگیرید.

آشنایی با انواع روش های گالوانیزه

در فرآیند گالوانیزاسیون، یک پوشش از فلز روی بر روی ورقه فولادی قرار می‌گیرد و با این کار از اکسید شدن و خورده شدن فلز جلوگیری می‌کند. فرآیند گالوانیزه کردن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که ما در ادامه به ارائه آن‌ها می‌پردازیم.

فرآیند گالوانیزه گرم

این کار توسط یک عملیات حرارتی انجام می‌شود. در این روش فلز فولاد ابتدا به طور کامل توسط روش‌های موجود تمیز و پاکسازی می‌شود. با این کار قطعه فلزی از وجود هر گونه اکسید بر روی سطح خود پاک می‌شود. سپس برای گالوانیزاسیون در یک استخر مذاب فرو برده می‌شود.

این روش از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه‌تر است و به کمک آن می‌توان هر قطعه‌ای با شکل پیچیده را نیز به راحتی گالوانیزه کرد.

پیش گالوانیزه کردن

این روش مشابه روش گالوانیزه گرم است؛ اما تفاوت‌های کوچکی نیز با آن دارد. این کار در کارخانه تولید فولاد بر روی محصولات فولادی تولید شده در کارخانه انجام می‌شود. در این روش فرآیند نورد ورق فولادی بر روی قطعه فولادی انجام می‌شود. پس از عبور قطعات فولادی از استخر روی مذاب، این قطعات به صورت آویزان به دار آویخته می‌شوند تا سرد شده و سپس برای عرضه به بازار آماده و بسته‌بندی می‌شوند.

الکتروگالوانیزه کردن

در این روش برخلاف سایر روش‌ها از استخر مواد مذاب استفاده نمی‌شود؛ بلکه به جای آن از جریان الکتریکی موجود در محلول الکترولیت برای انتقال یون روی به فلز پایه استفاده می‌شود. این روش دارای مزایای بسیار زیادی نسبت به روش‌های پیشین است که از جمله آن می‌توان به پوشش یکنواخت و ضخامت دقیق اشاره کرد.

ضخامت پوشش روی در روش گالوانیزه گرم بیشتر از این روش است و ضخامت کم پوشش روی را می‌توان جز مزیت‌های این روش دانست. اما باید به این موضوع توجه داشت که ضخامت کمتر پوشش، کاهش مقاومت ورق را نیز به همراه دارد.

 

 انواع روش های گالوانیزه

 

کاربرد فولاد پس از انجام انواع روش های گالوانیزه

فرآیند گالوانیزاسیون بر روی فولاد انجام می‌شود تا فولاد تولیدی در کارخانه‌ها برای استفاده در صنایع و مشاغل مختلف آماده شود. فولاد گالوانیزه شده پس از طی کردن فرایند گالوانیزاسیون در صنایع زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • استفاده در صنعت خودروسازی
  • کاربرد در صنعت ساخت‌ و ساز
  • استفاده در ساخت انواع اتصال‌دهنده‌ها؛
  • استفاده در تولید و ساخت لوازم خانگی؛
  • استفاده در ساخت تابلوهای علائم رانندگی.

سخن پایانی

ما در این مقاله به ارائه اطلاعاتی پیرامون انواع روش های گالوانیزه پرداختیم و بررسی کردیم که هر یک از روش‌های گالوانیزاسیون از جمله روش گالوانیزه گرم، پیش گالوانیزاسیون و الکتروگالوانیزه دارای چه مزایا و معایبی هستند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع و روش گالوانیزاسیون مورد استفاده در ورق گالوانیزه ارائه شده در شرکت مهدفولاد و یا خرید آن با کارشناسان ما تماس بگیرید.

قیمت روز ورق گالوانیزه

مشاهده قیمت