یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه

نویسنده:

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

اگر با ورق گالوانیزه آشنا باشید می دانید که این ورق یکی از انواع ورق های فولادی پرکاربرد در صنایع است که از پوششی یکنواخت و یکدست برخوردار است. شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه چه اهمیتی دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی برخی از کاربردها و مزایای یکنواختی ورق گالوانیزه برای شما عزیزان بپردازیم. شما می توانید برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه به صفحه مربوط به این محصول در سایت مهدفولاد مراجعه کنید و همینطور در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید آن با کارشناسان ما تماس بگیرید.

معرفی ورق گالوانیزه و کاربردهای آن

یکی از انواع ورق های آهنی که در فرآیند گالوانیزاسیون تولید می شود، ورق گالوانیزه (GALVANIZED STEEL) است. گالوانیزاسیون سبب ایجاد یک پوشش سطحی از جنس روی بر روی ورق می شود. این پوشش از ورق در برابر عوامل محیطی همچون خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند.

هر چه فرآیند گالوانیزه کردن ورق آهنی به شیوه ی درست تری انجام شود، ورق گالوانیزه حاصل یکنواخت تر و صاف تر خواهد بود. این یکنواختی ورق گالوانیزه سبب می شود تا این ورق در صنایع مختلفی مورد استفاده و کاربرد قرار بگیرد. از جمله کاربردهای ورق گالوانیزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. صنعت خودروسازی؛
  2. تولید و ساخت کولر، آبگرمکن و یخچال ها؛
  3. صنعت تولید لوازم خانگی؛
  4. ورق های شیروانی برای سقف های کاذب.

چه عواملی بر یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه تاثیرگذار هستند؟

عوامل متعددی بر میزان یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه تاثیرگذار هستند. از جمله این عوامل می توان به مهارت نیروی کار در پوشش دادن ورق و یا چگونگی قرار دادن ورق آهنی در فلز مذاب اشاره کرد. اما عاملی که بیشترین تاثیر را بر یکنواختی ورق گالوانیزه دارد، کیفیت و ضخامت لایه ی پوششی روی می باشد.

توجه به این نکته ضروری است که میزان ضخامت لایه ی پوششی می تواند با توجه به کاربرد ورق متفاوت باشد. هر چه مقاومت ورق در برابر زنگ زدگی و خوردگی از اهمیت بیشتری برخوردار باشد و ورق در شرایط محیطی نامناسب تری قرار بگیرد، نیاز است تا ضخامت و یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه بیشتر باشد. قیمت ورق های گالوانیزه با ضخامت بیشتر، یکنواختی پوشش بالاتر و کیفیت بهتر نسبت به سایر ورق ها بیشتر است.

روش گالوانیزاسیون و تاثیر آن بر یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه

اگر قصد دارید تا پوشش ورق گالوانیزه شما از یکنواختی بسیار بالاتری برخوردار باشد، بهتر است به سراغ ورق هایی بروید که طی فرآیند نورد گرم گالوانیزه شده اند. با توجه به حرارت بالایی که در طی فرآیند نورد گرم وجود دارد، لایه و پوشش رویی فلز بهتر می تواند در لایه ی زیرین فرو برود و این موضوع سبب افزایش مقاومت و یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه می شود.

همچنین پوشش ورق در روش نورد گرم از ضخامت بیشتری نسبت به نورد سرد برخوردار است. ضخامت این پوشش در حدود 100 الی 1300 میکرون می باشد؛ در حالی که ضخامت پوشش در نورد سرد تنها 25 میکرون است.

سخن پایانی

ما در این مقاله به ارائه ی اطلاعاتی پیرامون ورق گالوانیزه، کاربردهای آن و عوامل موثر بر یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه پرداختیم. شما می توانید اکنون و پس از مطالعه این مقاله برای اطلاع از قیمت این محصول به صفحه مربوطه در سایت ما مراجعه کنید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید ورق گالوانیزه با کیفیت و با پوشش یکنواخت با کارشناسان ما در مجموعه مهدفولاد تماس بگیرید.

محصولات مرتبط:

قیمت روز ورق گالوانیزه

مشاهده قیمت