مهد فولاد

ورق گالوانیزه گرم چیست؟

نویسنده:

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

ورق گالوانیزه گرم چیست؟

اگر شما هم در حوزه آهن‌آلات و صنایع وابسته به آن کمی جستجو کرده باشید، احتمالا تاکنون نام ورق گالوانیزه گرم به گوشتان خورده است. ورق گالوانیزه گرم چیست؟ چه کاربردی دارد؟ در طی چه فرآیندی تولید می‌شود؟ مزایای آن چیست؟ ما در این مقاله از سایت مهدفولاد قصد داریم تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم و اطلاعات کاملی پیرامون ورق گالوانیزه گرم را با شما به اشتراک بگذاریم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله برای خرید ورق گالوانیزه و یا کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان تخصصی ما در مجموعه مهدفولاد تماس بگیرید.

آشنایی با ورق گالوانیزه گرم و فرآیند تولید آن

شاید شما هم با این سوال روبرو شده باشید که ورق گالوانیزه گرم چیست؟ یکی از انواع ورق‌های فولادی پرکاربرد، ورق گالوانیزه گرم است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق‌ها با پوششی از گالوانیزه و با استفاده از فرآیند نورد گرم تولید شده و سپس در بازارهای داخلی و خارجی ارائه می‌شوند.

در فرآیند گالوانیزه گرم، ورق گالوانیزه درون یک حمام که از مواد مذاب روی پر شده است، قرار می‌گیرد و با این روش تمام سطح ورق به وسیله پوشش روی در برگرفته می‌شود. شاید در ظاهر این کار بسیار ساده باشد؛ اما در عمل کاری بسیار سخت و پیچیده است. غلظت ماده مذاب، درجه حرارت، سرعت انجام فرآیند، ترکیبات شیمیایی مواد و ... از عوامل موثر در درستی عملیات گالوانیزه گرم است.

ورق‌های فولادی پیش از غوطه‌ور شدن در حمام مذاب باید به طور کامل پاکسازی و چربی‌زدایی شود تا لایه گالوانیزه به درستی بر روی ورق فولادی قرار بگیرد. مزاحل پاکسازی ورق فولادی و گالوانیزه‌سازی آن با روش گالوانیزه گرم به شرح زیر است.

 • چربی زدایی ورق

اولین مرحله گالوانیزاسیون ورق گرم، چربی‌زدایی و پاک کردن آلودگی‌های آلی از سطح ورق است که به وسیله محلول‌های تمیز کننده‌ای با دمای بین 65 تا 82 انجام می‌شود. 

 • اسید شویی ورق

فرآیند اسیدشویی به وسیله محلول‌های آبی اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک انجام می‌شود. استفاده از اسید کلریدریک برای اسیدشویی در دمای اتاق انجام می‌شود. این در حالی است که برای استفاده از اسید سولفوریک، این محلول باید به دمای 60 تا 79 درجه سانتی برسد.

 • فلاکسینگ

با اینکه در در مرحله قبلی بیشتر ناخالصی‌ها و چربی‌های روی سطح ورق شسته می‌شوند، اما برخی ناخالصی‌ها بر روی سطح باقی می‌مانند که با استفاده از فرآیند فلاکسینگ به طور کامل از بین می‌روند.

 • غوطه‌وری در حمام روی

در این مرحله ورق گالوانیزه درون حمام روی مذاب قرار می‌گیرد و تمام سطح آن به وسیله فلز روی پوشش داده می‌شود.

 • خنک‌سازی ورق

پس از انجام فرآیند گالوانیزاسیون، فرآیند خنک کردن ورق انجام می‌شود تا واکنش صورت گرفته میان آهن و روی به دلیل حرارت بالا متوقف شود.

کاربرد ورق گالوانیزه گرم چیست؟

ورق گالوانیزه تولید شده به وسیله فرآیند گالوانیزاسیون (Galvanization) گرم نیز مانند ورق گالوانیزه سرد در کاربردهای مختلف و در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید بتوان گفت که در مواردی از این ورق‌ها استفاده می‌شود که نیاز به مقاومت بالا در برابر رطوبت و شرایط جوی نامناسب است. به طور مثال در مکان هایی که نیاز است تا ورق در برابر رطوبت یا اسید قرار بگیرد از این نوع ورق گالوانیزه گرم استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای این ورق‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ساخت لوله‌های انتقال آب
 2. ساخت مخازن و تانکرهای نگهداری آب
 3. استفاده در تجهیزات کشاورزی
 4. استفاده در صنعت خودروسازی
 5. ساخت لوازم خانگی، مبلمان و کابینت.

ورق گالوانیزه گرم و فرآیند تولید آن

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه گرم

اکنون که به سوال ورق گالوانیزه گرم چیست و چه کاربردی دارد پاسخ دادیم، بهتر است به بررسی مزایای این ورق بپردازیم که سبب شده است تا در کاربردهای متعددی از آن استفاده شود. پس در ادامه با ما همراه باشید. مزایای ورق گالوانیزه گرم در صنایع مختلف شامل موارد زیر است:

 1. مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی
 2. طول عمر بالا در شرایط جوی نامناسب
 3. قیمت مناسب
 4. دوام بالا در برابر رطوبت و اسید
 5. هزینه پایین تعمیر و نگهداری
 6. امکان نصب و حمل‌و‌نقل ساده و سریع

سخن پایانی

ما در این مقاله به ارائه پاسخ به سوالات همیشگی شما درباره ورق گالوانیزه گرم چیست؟ چه کاربردی دارد؟ این ورق در طی چه فرآیندی تولید می‌شود و چه مزایایی دارد؟ پرداختیم. اکنون شما می‌توانید پس از مطالعه کامل این مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شرکت مهدفولاد تماس بگیرید. باید بدانید که ورق گالوانیزه تولید شده توسط فرآیند گالوانیزاسیون سرد دارای مزایای دیگری است که ما در شرکت مهدفولاد به ارائه این محصول می‌پردازیم.

شما می‌توانید برای مشاهده قیمت ورق گالوانیزه و یا خرید این محصول به صفحه مربوط به آن در سایت ما مراجعه کنید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال درباره این محصول می‌توانید در پایان این مقاله برای ما کامنت بگذارید.

محصولات مرتبط:

قیمت روز ورق گالوانیزه

مشاهده قیمت