مهد فولاد

آیا ورق گالوانیزه زنگ میزند؟

نویسنده:

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

آیا ورق گالوانیزه زنگ میزند

آیا گالوانیزه زنگ میزند؟ ورق گالوانیزه ضد زنگ یکی از محصولات فولادی مهم و پرکاربرد است که سال‌هاست در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. با توجه به کاربرد بالای این محصول، دریافت پاسخ این سوال که "آیا ورق گالوانیزه زنگ میزند؟" می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. این ورق‌ها مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارند؛ اما این مسئله به نوع ورق و ضخامت آن نیز وابسته است. ما در این مقاله قصد داریم تا به این سوال مهم پاسخ دهیم و به راه‌های از بین بردن زنگ زدگی ورق گالوانیزه بپردازیم؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله در صورت نیاز به مشاهده قیمت و یا خرید ورق گالوانیزه، به صفحه مربوط به این محصول در سایت مهدفولاد مراجعه کنید.

عوامل موثر در زنگ زدن ورق گالوانیزه

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که آیا ورق گالوانیزه زنگ میزند؟ همانطور که می‌دانید، ورق گالوانیزه یکی از محصولات فولادی با مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون و زنگ‌زدگی است. هر چند این ورق یکی از مقاومت‌ترین محصولات فولادی در برابر زنگ‌زدگی است؛ اما باز هم برخی شرایط می‌توانند سبب زنگ‌زدگی آن شوند. از جمله شرایط و عواملی که ممکن است سبب بروز زنگ‌زدگی در ورق گالوانیزه (Rusting of galvanized sheet) شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وجود سدیم کلرید در آب و هوا
 2. افزایش دمای زیاد محیط
 3. وجود رطوبت و آلودگی‌های صنعتی
 4. وجود گاز طبیعی فاضلاب و دی اکسید گوگرد در هوا
 5. وجود سیمان دارای سولفات و کلر
 6. رطوبت بالای 60 درصد
 7. محیط‌های خیس
 8. وجود اسیدهایی همچون اسید گوگرد و رواناب‌های حاصل از باران‌های اسیدی
 9. وجود مواد قلیایی قوی

امکان زنگ زدگی ورق گالوانیزه

امکان زنگ‌زدگی ورق گالوانیزه در محیط‌های مختلف

ورق گالوانیزه در برابر زنگ زدن بسیار مقاوم است؛ اما قرار گرفتن این ورق‌ها در برخی شرایط محیطی می‌تواند تاثیر زیادی بر میزان این مقاومت داشته باشد. در ادامه به برخی از این محیط‌های تاثیرگذار بر زنگ زدن فولاد گالوانیزه خواهیم پرداخت.

 • تاثیر محیط‌های صنعتی در زنگ زدن گالوانیزه

وجود آلودگی‌هایی همچون سولفید و فسفات در محیط‌های صنعتی سبب شده است تا این محیط‌ها از مقاومت بسیار کمی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی برخوردار باشند و ورق‌های گالوانیزه با قرار گرفتن در این محیط‌ها در مدت زمان کمتری دچار زنگ‌زدگی شوند.

 • تاثیر محیط‌های دریایی و گرمسیری در زنگ زدن گالوانیزه

فضای این محیط‌ها به دلیل رطوبت بالا دارای کلرید است که سبب بروز زنگ‌زدگی در ورق گالوانیزه می‌شود. همچنین سرعت باد و جهت وزش آن نیز می‌تواند بر میزان درصد زنگ‌زدگی این ورق‌ها تاثیرگذار باشد.

 • تاثیر محیط‌های روستایی بر زنگ زدن گالوانیزه

آب و هوای روستایی و باران‌های این مناطق حاوی درصد کمتری آلاینده و گوگرد هستند و به همین دلیل ورق‌های گالوانیزه موجود در این محیط‌ها کمتر دچار خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شوند.

چگونه از زنگ زدن ورق گالوانیزه جلوگیری کنیم؟

ورق‌های گالوانیزه از مقاومت خوبی در برابر زنگ‌زدگی برخوردار هستند؛ اما با این وجود ممکن است در برخی شرایط محیطی نامناسب دچار زنگ‌زدگی شوند. یکی از فرآیندهایی که سبب جلوگیری از زنگ‌زدگی این ورق‌ها می‌شود، رنگ کردن ورق است. همین موضوع سبب شده است تا برخی از ورق‌های گالوانیزه موجود در بازار به صورت رنگی به فروش برسند. اما عواملی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند از زنگ زدن این ورق‌های گالوانیزه جلوگیری کنند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

 1. در هنگام نگهداری ورق‌های گالوانیزه در انبار باید از نفوذ هر گونه رطوبت به سطح ورق‌های گالوانیزه جلوگیری کنید.
 2. در هنگام نگهداری این محصولات در انبار مواظب باشید که هیچگونه رسوب‌ یا زنگ‌زدگی بر روی ورق ایجاد نشود.
 3. از ورق‌های گالوانیزه با ضخامت سطح بالا استفاده کنید؛ زیرا هر چه ضخامت سطح ورق بیشتر باشد، می‌تواند مقاومت بیشتری در برابر آسیب و زنگ‌زدگی داشته باشد.
 4. می‌توانید سطح ورق گالوانیزه را با رنگ‌های مخصوص رنگ‌آمیزی کنید و به جلوگیری از زنگ زدن آن کمک کنید.
 5. در هنگام خرید ورق گالوانیزه به سراغ خرید ورق‌هایی با درصد خلوص بالاتر بروید تا بتوانید ورق گالوانیزه‌ای با مقاومت بیشتر داشته باشید.

آیا ورق گالوانیزه زنگ میزند؟

از بین بردن زنگ زدگی ورق گالوانیزه

برای از بین بردن زنگ زدگی روی ورق گالوانیزه، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تمیز کردن سطح

ابتدا باید سطح ورق گالوانیزه را تمیز کنید. برای این منظور، می‌توانید از آب و صابون استفاده کنید و با یک برس نرم سطح آن را تمیز کنید. سپس آبکشی کنید و خشک کنید.

 • آماده‌سازی سطح

سپس باید سطح ورق را برای روش‌های بعدی آماده کنید. این کار می‌تواند شامل سنگ زدن سطح با کاغذ مخصوص زنگ‌زدگی یا استفاده از سنگ مخصوص زنگ‌زدگی باشد. این کار باعث از بین رفتن لکه‌های زنگ زده و بهبود چسبندگی مواد بعدی خواهد شد.

 • استفاده از انحلال‌کننده زنگ

می‌توانید از مواد شیمیایی مخصوصی که برای حذف زنگ زدگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده کنید. این انحلال‌کننده‌ها می‌توانند شامل استفاده از اسید استیک یا اسید هیدروکلریک باشند. قبل از استفاده از این مواد، حتماً دستکش و ماسک محافظ را استفاده کنید و از آنها با احتیاط استفاده کنید. همچنین، توصیه می‌شود قبل از استفاده مواد شیمیایی، راهنمای تولیدکننده را مطالعه کنید.

 • پوشش‌دهی محافظ

پس از حذف زنگ زدگی، باید سطح را از تماس با عوامل خارجی محافظت کنید. برای این منظور می‌توانید از رنگ ورق گالوانیزه استفاده کنید که به صورت مخصوص برای پوشش و حفاظت از سطح ورق‌های فولادی استفاده می‌شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله به ارائه اطلاعاتی درباره میزان زنگ‌زدگی ورق‌های گالوانیزه پرداختیم و به سوال آیا ورق گالوانیزه زنگ میزند پاسخ دادیم. همانطور که گفته شد ورق‌های گالوانیزه ضد زنگ از مقاومت بسیار مناسبی در برابر زنگ‌زدگی برخوردار هستند؛ اما این میزان مقاومت می‌تواند در شرایط محیطی با رطوبت بالا یا قرار گرفتن در معرض محیط‌های اسیدی کاهش یابد. به طور کلی ضخامت و کیفیت ورق گالوانیزه می‌تواند در میزان این مقاومت تاثیرگذار باشد. ورق‌های گالوانیزه موجود در شرکت مهدفولاد از بالاترین کیفیت و بهترین قیمت در بین ورق‌های موجود در بازار برخوردار هستند و شما می‌توانید برای خرید این محصولات از طریق سایت ما اقدام کنید و یا با کارشناسان تخصصی ما در مهدفولاد تماس بگیرید.

محصولات مرتبط:

قیمت روز ورق گالوانیزه

مشاهده قیمت