لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟

نویسنده: نویسنده مهدفولاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

شاید شما هم تا کنون اسم لوله مانیسمان را شنیده باشید و با این سوال مواجه شده باشید که لوله مانیسمان چیست و یا کاربرد لوله مانیسمان در چه صنایع و مشاغلی می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با لوله مانیسمان و کاربرد آن آشنا کنیم. پس از آن می توانید در صورت نیاز به خرید این محصول با کارشناسان ما در شرکت مهدفولاد تماس بگیرید و پس از کسب مشاوره رایگان و راهنمایی های لازم، به خرید لوله مانیسمان اقدام کنید. پس لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید!

لوله مانیسمان چیست؟

یکی از پرکابردترین و مهم ترین لوله هایی که در صنایع مختلف از آن ها استفاده می شود، لوله بدون درز یا لوله مانیسمان است. این لوله های بدون درز برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند که از جمله آن می توان به انتقال سیالات و نیز ذخیره آن ها اشاره کرد. لوله های مانیسمان بر اساس کاربرد، شیوه ی تولید و ساخت، جنس و چگونگی اتصالات در دسته های مختلفی جای می گیرند. این لوله ها به عنوان زیر دسته ی لوله های فولادی شناخته می شوند.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که لوله بدون درز یا لوله مانیسمان چیست و چرا به این نوع لوله ها بدون درز گفته می شود؟ به طور کلی لوله های صنعتی موجود در بازار به دو دسته ی بدون درز (Seamless) و  درز دار (Welded pipe) تقسیم می شوند.

لوله های درز دار از ورق های فولادی که به شکل لوله فرم دهی شده و سپس جوشکاری بر روی آن ها انجام شده تشکیل شده اند. اما لوله های بدون درز این درزها و جوشکاری ها را ندارند و سطحی کامل یکپارچه و بدون هرگونه درز و شکاف دارند. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری پیرامون این نوع لوله ها کسب کنید.

تاریخچه لوله مانیسمان یا بدون درز

حالا که به سوال لوله مانیسمان چیست پاسخ دادیم، بهتر است بررسی کنیم که این لوله ها چه تاریخچه ای دارند و از چه زمانی وارد بازار اهن آلات جهانی شدند. در سال 1886 این لوله ها برای اولین بار و توسط دو برابر به نام های مکس و رینهارد مانیسمان ابداع و ساخته شدند.

پس از آن در سال های 1887 تا 1889 میلادی این دو برادر با شرکت های تجاری مختلفی از آلمان، لاندور، بوهمیا، ولز و ... همکاری نمودند و سپس در سال 1890 کارخانه ی خود را در شهر برلین راه اندازی کردند. برند شرکت آن ها به نام "مانیسمان" شناخته شد و پس از ورود این لوله ها به ایران به همین نام معروف شدند.

کاربرد لوله مانیسمان چیست؟

ما در این مقاله بررسی کردیم که لوله مانیسمان چیست و از چه زمانی وارد صنعت جهانی شده است، اکنون قصد داریم تا به سراغ بررسی کاربرد لوله مانیسمان برویم. لوله مانیسمان با توجه به ساختار بدون درز و یکپارچگی در سطح آن از تنش و گسیختگی کمتری برخوردار می باشند.

این لوله ها در کاربردهای مختلفی شامل موارد زیر بسیار مورد استفاده قرار می گیرند:

  1. صنایع نفت و گاز؛
  2. ساخت تجهیزات هیدرولیک؛
  3. دیگ های بخار؛
  4. صنایع دریایی؛
  5. ذخیره و انتقال هیدروژن.

خرید لوله مانیسمان

اگر قصد دارید تا به سراغ خرید لوله مانیسمان از یک شرکت و مجموعه معتبر بروید بهتر است در ابتدا با مراجعه به لیست قیمت لوله مانیسمان در سایت مهدفولاد از قیمت دقیق این محصول در رده های مختلفی مطلع شده و سپس با کارشناسان و متخصصان ما تماس گرفته و پس از کسب مشاوره رایگان و راهنمایی های لازم برای خرید این محصول اقدام کنید.

قیمت روز لوله مانیسمان

مشاهده قیمت

سوالات متداول

چه عواملی بر قیمت لوله اثر گذار است؟

عواملی مانند ضخامت، ابعاد، ورن و جنس از مهم‌ترین موارد اثر گذار بر قیمت لوله هستند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت مهد فولاد از به‌روزترین قیمت لوله اطلاع پیدا کنید.

چطور از کیفیت لوله‌ای که می‌خواهم بخرم، اطمینان پیدا کنم؟

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و خواندن مشخصات فنی و گواهی محصول یا مشاوره گرفتن از کارشناسان خبره مهدفولاد از کیفیت لوله مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

چگونه می‌توان از وزن لوله مورد نیاز خود مطلع شد؟

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به سایت مهدفولاد و استفاده از جدول محاسبه وزن، از حجم و وزن لوله مورد نظر خود اطلاع پیدا کنید.